Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Katolická církev miliardu na povodně nedá. Duka má prý ale jiný nápad

20.07.2013
Katolická církev miliardu na povodně nedá. Duka má prý ale jiný nápad

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Kardinál Dominik Duka

Mostecké hnutí OMMO obdrželo dopis od kardinála Dominika Duky. Ten jeho zástupcům odpovídá na jejich návrh, aby církev z takzvaných církevních restitucí uvolnila jednu miliardu korun na povodňové škody a ukázala tak i nevěřícím, že skutečně koná dobro. Kardinál to teoreticky neodmítá, ale lidé prý ohledně miliard pro církev žijí v oblacích.

Církev má totiž mimo jiné nárok na trojnásobnou sumu miliard, než kterou jí letos politici přiklepli. To mimo jiné vyplývá z dopisu, kterým Dominik Duka odpověděl mosteckému politickému hnutí Občané městu, město občanům (OMMO).

„Z majetku, který církvím náležel a který obhospodařovaly před rokem 1948, získají nazpět asi jednu třetinu. Dalšího majetku v hodnotě asi jedné třetiny se církve zřekly ve prospěch státu, obcí a sportovních zařízení. Poslední třetinu majetkového narovnání mezi státem a církvemi představují finanční kompenzace za zabavený a nevrácený majetek, které v případě katolické církve činí zhruba 47 miliard, rozložených do třiceti splátek v hodnotě asi 1,5 miliardy ročně, navýšených o inflaci. První splátku bychom měli obdržet na začátku roku 2014,“ vypočítává Duka v dopise, který jeho pracovník poskytl v kompletním znění ParlamentnímListům.cz, a dodává: „Mediálně vytvořený obraz – že církve nyní disponují 134 miliardami – je tedy mimořádně falešný.“

Na miliardy si klidně chvíli počkáme

Katolická církev podle Dominika Duky nepatří mezi bohaté organizace a místo shromažďování peněz se soustředí na drobnou práci, například prostřednictvím charity. Co se týče darování peněz, má kardinál jiný nápad, než který předeslalo severočeské politické hnutí. „Jednáme s příslušnými úřady, že namísto větší části peněz, rozpočtovaných na finanční kompenzaci pro katolickou církev, přijmeme státní dluhopisy. Dáváme vládě možnost, aby s penězi, které by nám jinak vyplatila, naložila podle svého uvážení - třeba i na likvidaci následků povodní,“ říká.

„Náš podnět adresovaný vysokému představiteli katolické církve jsme zamýšleli pragmaticky, nikoliv jako moralizování,“ podotýká za hnutí OMMO jeho předseda Leoš Vaněk, který odpověď vysokého představitele katolické církve vnímá přinejmenším za vstřícnou a otevřenou. Kardinál se vyjádřil, že jeho mechanismus se státními dluhopisy s touto pragmatičností koresponduje.

Uvolnění jedné miliardy korun na řešení popovodňových škod vnímalo OMMO původně jako příležitost církevních hodnostářů utlumit převážně negativní reakce na celý proces majetkového vyrovnání našeho státu s církvemi. „Církev by se tak mohla přiblížit nejen svým věřícím,“ je přesvědčen Leoš Vaněk.

Lucie Bartoš, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

 

Vložil: Anička Vančová

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace