Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Změní vévodkyně Kate kasárenský systém v českých porodnicích? Porodit přirozeně a rychle domů

25.04.2018
Změní vévodkyně Kate kasárenský systém v českých porodnicích? Porodit přirozeně a rychle domů

Foto: KOMO

Popisek: Vévodkyně Kate s princem Williamem a novorozeným druhým synem

Jednou z nejvíce sledovaných událostí tohoto týdne se stal pondělní porod britské vévodkyně Kate. Ta přivedla na svět během pěti let již třetí dítě a vždy se přitom odehrával stejný rituál. Kate ráno za pozornosti médií a davů přihlížejících přijela do prestižní londýnské porodnice, a po několika hodinách ji dokonale upravená, usmívající se, a s novorozencem v náručí, opustila. Vždy tím vyvolala velké překvapení, obzvláště v našich končinách, kde bývají v porodnicích matky s dětmi uvězněny několik dnů, v často nevyhovujících podmínkách a pod stresujícím dohledem personálu.

Možná se to dá tato přetrvávající praxe vysvětlit u prvorodiček, kde porod trvá několik hodin, ale matky, které jsou v porodnici již poněkolikáté, tuto radostnou událost zvládnout mnohem rychleji a v naprosté většině případů bez komplikací. Řada maminek se shoduje na tom, že nejtěžším obdobím šestinedělí byl právě pobyt v porodnici. „Porod druhého dítěte jsem zvládla během půl hodiny a cítila jsem se výborně. Pak mě ale převezli na pokoj, kde bylo několik rodiček, z různých sociálních vrstev. Vybrat si jiný pokoj nešlo. V místnosti bylo přetopeno, a to i celou noc, bez možnosti regulovat radiátory. Hygiena děsivá, bála jsem se jít do sprchy, abych nedostala nějakou infekci. Strava byla parodií na všemožná doporučení odborníků,  jedna doktorka, přezdívaná „Sekernice“ nás neustále okřikovala, že své děti špatně krmíme a kojíme, přitom prosazovala metody již dávno zastaralé,“ svěřuje se na sociálních sítích Anna-Marie. 

Nadřazenost a rutina

A zdaleka není sama. Z několika výzkumů (např. průzkumy psycholožky Simony Horákové Hoskovcové, Lei Takács a Jitky Seidlerové) vyplývá, že s poporodní péčí u nás není spokojeno až čtyřicet procent žen. České porodnictví se i přes svou vysokou kvalitu potýká s některými závažnými nedostatky v psychosociální oblasti. Jde především o neposkytování dostatečných informací a nerespektování přání žen ohledně způsobu vedení jejich porodu. Mezi nejslabší stránky dále patří malá psychická podpora rodiček v průběhu porodu i v poporodním období a neosobní, nadřazený a rutinní přístup některých zdravotníků, a to zejména ve fakultních porodnicích a nemocnicích, kde provedou několik stovek porodů ročně. Je alarmující, že téměř polovina dotázaných žen dala najevo, že neměly důvěru v lékaře!

 

Nejlépe hodnocené jsou porodnice pražské, naopak ta v Mostě (na snímku) body nezískala 

Řešení - ambulantní porody

Po chuti jim není ani neosobní, až vojenský režim, kdy matky musí například okamžitě přestat kojit kvůli příchodu lékaře na vizitu. A problematika vizit je kapitolou sama pro sebe: „To, jak ponižujícím způsobem probíhala gynekologická kontrola při vizitě přímo na pokoji, v posteli, za přítomnosti několika lidí, je pro mne dodnes frustrujícím zážitkem,“ stěžuje si rozhořčeně Lada.  Nelze se tak divit, že se proto řada žen domáhá kontroverzních domácích porodů nebo žádá, aby jim byly umožněny porody ambulantní, s následnou péčí o novorozence í matku. A právě takový porod absolvovala tento týden vévodkyně Kate. Podobné porody jsou teoreticky možné i u nás, ale jak je zřejmé i na příkladech různých celebrit, prakticky využívány nejsou.

 

V klidu a přirozeně

Většina českých matek nejspíše ani nemá ponětí o metodě HypnoBirthing, díky níž byla vévodkyně Kate pár hodin po porodu schopna pózovat novinářům z celého světa. A právě s pomocí této metody, zahrnující pečlivou předporodní přípravu, probíhá porod v klidu, přirozeně, bez stresu a hormony, které se při ní uvolňují, snižují vnímání bolesti.

Nemluvě o tom, že šetří zdravotním pojišťovnám obrovské prostředky za několikadenní, většinou zcela zbytečnou hospitalizaci jinak zcela zdravých rodiček.

 

Vložil: Adéla Hofmanová