Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krajský soud versus radní města Most. Diskriminujete majitele autodromu, vaši pokutu rušíme

09.11.2017
Krajský soud versus radní města Most. Diskriminujete majitele autodromu, vaši pokutu rušíme

Foto: kraj Ústecký

Popisek: Areál autodromu Most

Krajský úřad v Ústí nad Labem zrušil 3. listopadu rozhodnutí města Mostu o udělení pokuty společnosti AUTODROM MOST za porušení obecně závazné vyhlášky o regulaci hlučných činností. Zároveň zastavil správní řízení, které město s provozovatelem autodromu vedlo. Proti tomuto rozhodnutí se již nelze dále odvolat. I přes vítězství v tomto sporu autodrom nadále pokračuje v aktivitách s cílem co nejvíce omezit šíření hluku do okolních oblastí.

„Krajský úřad potvrdil to, co jsme říkali od samotného začátku. Tedy že vyhláška je nezákonná. Jako podzákonná norma si totiž osobuje právo regulovat činnosti, které jsou řešeny zákonem,“ konstatuje advokát Petr Zach, který autodrom zastupuje. 

Nebyly objektivní důkazy

Kraj se dále ztotožnil s argumentem autodromu, že správní orgán nezajistil objektivní důkazy a akceptoval výpovědi pouze jedné skupiny svědků, a to místních odpůrců autodromu. Konstatoval také, že vyhláška o regulaci hlučných činností se jeví jako účelově zaměřená proti autodromu. Autodrom byl vybudován v letech 1978 až 1983 v místě bývalého uhelného lomu zcela mimo obytnou zónu. Pozdější výstavbu rodinných domů umožnila teprve změna územního plánu. Majitelé pozemků zakoupených za účelem výstavby domů tedy byli srozuměni se skutečností, že staví v sousedství autodromu, jehož provoz způsobuje hluk.

Diskriminovali nás

Podle rozhodnutí krajského úřadu se město při koncipování vyhlášky zaměřilo pouze na hluk vycházející z areálu autodromu, přičemž nebralo v potaz jiné běžné činnosti generující hluk, jako je sekání trávy nebo standardní provoz na pozemních komunikacích. „Takový přístup jsme považovali za diskriminační a je dobře, že si toho všiml také Krajský úřad,“ doplnil Petr Zach.

Jsme rádi, že zvítězil zdravý rozum

Předseda představenstva společnosti AUTODROM MOST Josef Zajíček rozhodnutí krajského úřadu vítá. Přislíbil, že nesleví ze zaváděných opatření, která autodrom přijímá ve snaze eliminovat hluk z provozu areálu. „Jde o několik postupných kroků. Týkají se provozní doby areálu, utlumení některých druhů činnosti a zpřísnění dosavadních hlukových norem pro auta a motorky na okruhu. Společně s renomovanými experty hledáme cesty, jak snížit hlukovou zátěž a zároveň neohrozit existenci firmy,“ uvedl s tím, že investice do protihlukových opatření si vyžádají desítky milionů korun.

Padla pokuta, soud ji zrušil

Vyhlášku o regulaci hlučných činností mostečtí zastupitelé schválili začátkem března letošního roku. Město udělilo provozovateli autodromu pokutu ve výši 35 000 korun za to, že v neděli 2. dubna v době od 12:00 do 18:00 hodin údajně rušil část obyvatel žijících v okolí areálu autodromu hluk z vozidel, která se zúčastnila volných jízd na velkém závodním okruhu. Tuto pokutu ovšem ústecký krajský úřad zrušil a řízení zastavil.

Most nechá s největší pravděpodobností rozhodnutí kraje ve věci protihlukové vyhlášky přezkoumat Ministerstvem vnitra

Město Most obdrželo rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje, jímž krajský úřad zrušil pokutu uloženou autodromu za porušování takzvané protihlukové vyhlášky vydané Zastupitelstvem města Mostu a řízení v této věci zastavil. „Rozhodnutí kraje musíme nyní analyzovat a poté oznámíme další postup města. Nicméně už nyní mohu prozradit, že zvažujeme požádání Ministerstva vnitra o přezkum rozhodnutí kraje,“ komentoval situaci primátor Mostu Jan Paparega. Vyhláška byla před jejím vydáním podrobena zkoumání Ministerstva vnitra, které ji shledalo bez vad, tedy nikoli protizákonnou. „Jediný orgán oprávněný k přezkumu zákonnosti je nezávislý soud,“ doplnil primátor Paparega.

Mostečtí radní se nevzdávají

Správních řízení za údajné porušení protihlukové vyhlášky město Most se společností AUTODROM MOST zahájilo několik, žádné další řízení není dosud skončeno. „Nepředpokládáme, že by se argumenty odvolacího orgánu při posuzování dalších případů údajného porušení protihlukové vyhlášky měnily. Vzhledem k odůvodnění rozhodnutí by mělo dojít k zastavení i dalších řízení,“ dodal advokát Zach. 

Zdroj: tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb