Více hlav, více smyslů, více děr, více syslů… V Českém středohoří bylo vypuštěno přes čtyřicet těchto kriticky ohrožených hlodavců. A přibudou další
10.08.2017
Foto: www.ochranaprirody.cz
Popisek: Sysel obecný
Přesně 42 syslů bylo vypuštěno v přírodní rezervaci Písečný vrch v Českém středohoří. Jednalo se o první vypouštění tohoto kriticky ohroženého hlodavce na místa, kde dříve žil, v rámci záchranného programu, který pro něj připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
„Na Písečném vrchu se přestalo hospodařit, zdejší step postupně zarostla a syslové vymizeli. O místo jsme ale v posledních letech pečovali. Vyřezali jsme nálety, obnovili pastvu a věříme, že se tady vypuštění syslové zabydlí,“ vysvětlil Vladislav Kopecký z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří.
Klíčová je péče
„Na nedaleké Rané se syslům daří výborně a doufáme, že se nově vypuštění syslové s touto početnou kolonií postupně propojí,“ doplnil Kopecký.
„Pro vypouštění syslů vybíráme taková místa, kde jsou i dnes vhodné podmínky. Doufáme, že tu zvířata postupně rozmnoží. Pro přežití syslů v naší přírodě je také klíčové zabezpečit potřebnou péči tam, kde v současné době žijí. Na takových místech je třeba vhodným způsobem hospodařit – trávu pravidelně kosit či spásat,“ sdělila Jitka Větrovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která záchranný program sysla koordinuje. Dalších asi 20 syslů by mělo být ještě přivezeno a v oblasti vypuštěno.
Kriticky ohrožený hlodavec
Sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce. V současnosti je však kriticky ohroženým druhem, který přežívá v Česku na posledních zhruba 36 lokalitách. Počet syslů se k loňskému roku odhaduje na cca 4300 až 5000 jedinců.
Sysli vymizeli především kvůli změnám v krajině a ve způsobu zemědělského hospodaření po druhé světové válce. Neprospělo jim rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkým travním porostem a používání chemických prostředků. Specifickou hrozbou pro poslední lokality je i volný pohyb koček, které jsou velmi zdatnými lovci těchto hlodavců. Největší tuzemské kolonie jsou aktuálně kromě Českého středohoří na letištích v Mladé Boleslavi – Bezděčíně, Brně - Medlánkách a ve Vyškově.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová