Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Taková prasárna. Málem infarktovou situaci prožil ředitel družstva Krušnohor, když obdržel petici od Romů z Janova… Prý právě družstvo může za příšerný stav sídliště; podívejte se sami, dokumenty a fotky hovoří

06.12.2016
Taková prasárna. Málem infarktovou situaci prožil ředitel družstva Krušnohor, když obdržel petici od Romů z Janova… Prý právě družstvo může za příšerný stav sídliště; podívejte se sami, dokumenty a fotky hovoří

Foto: Krušnohor

Popisek: Takhle to také vypadá na sídlišti Janov...

FOTOGALERIE Velcí dlužníci sepsali petici, v níž za viníka stavu Janova označili právě Krušnohor… Minulý týden nám do redakce dorazila zpráva od družstva Krušnohor. Píše se v ní: „Málem infarktovou situaci prožil ředitel družstva František Ryba, když byla k jeho rukám doručena petice od cikánů z Janova. Nevěřil vlastním očím, když se z jejího obsahu dozvěděl, že za neutěšený stav v bydlení na tomto litvínovském sídlišti může Krušnohor.“ Podívejte se do fotogalerie, najdete tam svéráznou petici i fotografie z domů, kde neplatiči bydlí a z jejichž stavu obviňují právě Krušnohor. Nutno dodat, že se rozhodně neztotožňujeme s panem ředitelem v jedné věci, a to, že Romy důsledně nazývá cikány a píše je s malým c, dokonce ve své oficiální odpovědi na zmíněnou petici. Meritorně, obsahově ale jeho rozhořčení nad peticí docela chápeme.

„Je to naprosto nehorázná a drzá lež. Je mi z ní na zvracení,“ okomentoval šokovaný ředitel. Petici tvoří stížnost Roma Jozefa Čonky, údajně z Janova, a listy s podpisy těch, kteří stížnost písemně podpořili.

„Stížnost byla napsána na dvě stránky a vedle Jozefa Čonky ji podepsaly desítky cikánů. Je to něco úplně hrozného. Když jsem si to přečetl, zvedla se mi hladina adrenalinu v krvi,“ popsal své pocity František Ryba a doplnil: „Stížnost je v podstatě o tom, že Krušnohor zavinil stav Janova. Oni – jako cikáni – musejí žít v rozbitých bytech a domech. Jak k tomu přijdou, chudáčci? Krušnohor podle nich nedal do Janova ani korunu – a proto způsobil to, co tam teď je.“

Stížnost byla podána na poště Litvínov 1 jako doporučený dopis. Díky tomu je na obálce zřetelně uveden odesílatel – Jozef Čonka s údajným bydlištěm v Albrechtické ulici čp. 256 v Janově. Jménu a příjmení odpovídá i podpis v dopise. „U nás v evidenci není aktuálně veden. Zjistili jsme, že bydlí v Praze 5 v ulici Mezi Školkami čp. 2471. Z předchozích údajů z naší evidence vyplývá, že Jozef Čonka bydlel v Albrechtické ulici od prosince 2005 do října 2010. Potom byt prodal Monice Šarkoziové, opouštěl ho bez dluhu,“ uvedl k případu František Ryba.

Jestliže pisatel nebydlí v Janově a jako obyvatel tohoto sídliště se ve stížnosti prezentuje, pak to znamená, že je lhář, anebo – pokud v Janově opravdu bydlí –, tak načerno. „Obojí je špatně,“ vyhodnotil ředitel.

Petenti dluží dohromady 4 miliony 150 tisíc korun

Problém je také s podpisovými archy. „Šest podpisů se nám nepodařilo identifikovat, nejsou k přečtení,“ sdělil František Ryba. Zbytek podepsaných se pracovnicím družstva podařilo identifikovat.

Díky tomu se o petentech vedení Krušnohoru dozvědělo víc. „Ti, co to podepsali, sami o sobě dluží 3 miliony 128 tisíc 341 korun. Potom jsou tam podepsaní ti, kteří bydlí v pronajímaných bytech. Vlastníci bytů dluží 1 milion 31 tisíc korun. Dohromady činí dlužná částka 4 miliony 150 tisíc korun. Jinými slovy řečeno: Podepsaní jsou velcí neplatiči a ještě k tomu si dovolí tvrdit, že se o ně nestaráme, o chudáčky jedny?!? Taková prasárna mě dokázala pořádně zvednout ze židle!“ přiznal ředitel.

Ten za nehoráznost považuje skutečnost, že stížnost vyznívá svým obsahem tak, jako kdyby pracovníci Krušnohoru jezdili do Janova vybydlovat byty. „Ten švajneraj děláme podle pana Čonky my. Oni přece žijí jako svatouškové a andílkové. Za nic nemohou – a my si ještě k tomu dovolíme o ně nestarat. Jsem totálně naštvaný. Něco takového napsat – to je prostě hrůza!“ rozzlobil se František Ryba.

„Za posledních deset let bylo do našeho nebo do námi spravovaného majetku v Janově investováno 239 milionů 610 tisíc korun, z toho na dotacích v rámci IPRM (Integrovaného plánu rozvoje města) 130 milionů 782 tisíc korun a na ostatní zakázky šlo přes 108 milionů. Město Litvínov v rámci IPRM investovalo do zlepšení veřejných prostranství ještě dalších 66 milionů 142 tisíc korun,“ spočítala Hana Jánská, vedoucí úseku inženýrské činnosti správy SBD Krušnohor.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Vendula Kvochová