Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S Jiřím Šlégrem o volbách a cílech. A také o drtivé porážce s Kanadou na Světovém poháru

06.10.2016
S Jiřím Šlégrem o volbách a cílech. A také o drtivé porážce s Kanadou na Světovém poháru

Foto: Hans Štembera

Popisek: Jiří Šlégr

ROZHOVOR „Naše občany nejvíc trápí jejich bezpečnost, zneužívání sociálních dávek a levná pracovní síla. To je určitě něco, co se v případě mého zvolení pokusím změnit. Ze svých zkušeností z Poslanecké sněmovny vnímám, že senátoři se těší větší důvěře veřejnosti než poslanci," říká kandidát ČSSD do Senátu na Mostecku Jiří Šlégr.

Jste úspěšný sportovec, jaké hlavní politické cíle budete mít, pokud se dostanete do Senátu?

Především chci říci, že jako sportovec jsem se naučil tvrdě pracovat, nebát se, mít nejvyšší cíle a jít za úspěchem. Toto jsem připraven přenést i do práce senátora. Naše občany nejvíce trápí jejich bezpečnost, zneužívání sociálních dávek a levná pracovní síla. To je určitě něco, co se v případě mého zvolení pokusím změnit. 

ČSSD, za kterou kandidujete, má ve svém programu přímo podporu sportu ve vašem regionu, podporu sportovních klubů, mládeže, a to nejen té talentované. Jak k tomu chcete Vy sám osobně přispět?

Myslím, že bez ohledu na to, zda budu či nebudu zvolen, již přispívám a to především mými návštěvami ve školách po celém našem regionu. Beseduji zde s dětmi na téma sportu a jeho důležitosti pro život, protože mé zjištění nárůstu obezity naší mládeže je věc, která mi jako sportovci není lhostejná a považuji za velmi důležité udělat vše pro to, aby naše děti našly znovu vztah ke sportu, jako tomu bylo u mé generace.

Severní Čechy přesto i dnes patří ve fotbale i hokeji k nejúspěšnějším z celé České republiky. Jak si to vysvětlujete, dá se ještě zlepšovat?

Myslím, že vycházíte z posledních výsledků litvínovského a libereckého hokeje, kdy tyto dva kluby získaly extraligový titul. Nicméně to neznamená, že není co zlepšovat. Nejdůležitější otázkou je práce s mládeží a to nejen ve sportech, jako je fotbal či hokej, ale obecně ve všech dalších sportovních odvětvích. To, že se povedlo těmto klubům uspět, byla hlavně otázka dlouhodobé koncepční práce.

Jako litvínovský patriot fandíte určitě nejvíce litvínovskému hokeji. V sezóně 2014-2015 jste s nimi ještě získal titul. Jaký je dnes o hokej zájem mezi mladými, není příliš nákladný pro běžnou českou rodinu?

Extraligovým titulem jsme si udělali obrovskou radost. Této vytoužené trofeje jsme se dočkali po dlouhých padesáti šesti letech působení v nejvyšší hokejové soutěži. Zájem o hokej v Litvínově je nejen mezi mladými, ale napříč generacemi již dlouhá léta a to se ukázalo i v loňská sezóně, kdy přesto, že se nám po celou dobu nedařilo a nacházeli jsme se u dna tabulky, lidé pořád chodili fandit a podporovali svůj milovaný tým. Za to jim patří velký dík.

O nedávno skončeném Světovém poháru hokejistů v Kanadě se toho už napsalo poměrně hodně. Jak se vy díváte na naši účast. Byl to propadák, a nebo věrný obraz současného českého hokeje?

Určitě bych to nenazýval propadákem. I přes drtivou kritiku po úvodní porážce 0:6 s Kanadou se mužstvo dokázalo zmobilizovat a sehrálo vyrovnané utkání s pozdějším finalistou, týmem Evropy a následně dokonce porazilo Ameriku. To ukazuje, že pořád patříme mezi elitu, byť na medaili z vrcholné akce čekáme bohužel už déle než čtyři roky. Český tým prochází generační výměnou a já jsem rád, že v realizačním týmu národního mužstva se začínají objevovat moji bývalí spoluhráči, kteří dle mého názoru mají této nové generaci co nabídnout.

Váš region byl v minulosti nejčastěji vzpomínán v souvislosti s velkou nezaměstnaností a špatným životním prostředím. Mění se to k lepšímu?

K lepšímu se změnilo životní prostředí. Na druhé straně bohužel nezaměstnanost u nás nadále přetrvává, ale myslím, že je to kvůli současné sociální nespravedlnosti, kdy někteří lidé na dávkách jsou na tom stejně nebo dokonce lépe, než poctiví pracující. Za to může mimo jiné i to, že jsme regionem s levnou pracovní silou, a to jsem si vytkl jako cíl – změnit.

Jaký má Senát podle Vašeho názoru význam v českém politickém systému a jak zlepšit jeho prestiž?

Ze svých zkušeností z Poslanecké sněmovny vnímám, že senátoři se těší větší důvěře veřejnosti než poslanci. Zároveň beru jako svůj úkol přesvědčit občany o tom, že zejména jako kontrolní orgán vůči Sněmovně je Senát důležitý a potřebný.

Kam konkrétně byste pozval turisty při případné návštěvě Mostecka?

Jako sportovec bych byl rád, kdyby navštívili zimní stadion v Litvínově a shlédli nějaké extraligové utkání, aby nasáli atmosféru významu hokeje na Mostecku. Dále zde máme krásné Krušné hory, kde je pro mě nejhezčím místem na Mostecku vrchol Loučná, který se nachází ve výšce 970 metrů a je nejvyšším bodem Krušných hor. Je také mým osobním přáním, aby se na tomto místě vybudovala rozhledna, kterou klidně můžeme nazvat „Horník“, neboť bych byl rád, aby se tato rozhledna tyčila symbolicky k našemu uhelnému regionu nad kopcem ve tvaru siluety horníka. V neposlední řadě bych turistům doporučil areál Klíny.

Tomáš A. Nový

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš