Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Závěr prázdnin byl v Oblastní charitě Most mezinárodní. Děti z nízkoprahových klubů podnikly dva výlety na německou stranu Krušných hor

25.08.2016
Závěr prázdnin byl v Oblastní charitě Most mezinárodní. Děti z nízkoprahových klubů podnikly dva výlety na německou stranu Krušných hor

Autor: Archiv Mostecké charity

Popisek: Na výletě v parku miniatur Malé Krušnohoří ve městě Oederan

Oblastní charita Most připravila v závěru prázdnin pro děti z charitních nízkoprahových klubů dva pěkné výlety na německou stranu Krušných hor. Jejich cesty vedly nejen za poznáním a zážitky, ale také na dětskou slavnost.

V prvním případě se v rámci projektu Pěstujeme krušnohorské tradice přeshraničně vydal autobus dětí z Mostu a Oseka s pedagogickým doprovodem do parku miniatur Malé Krušnohoří ve Oederanu a v nedaleké obci Gahlenz do krušnohorského Vesnického muzea, do Farmy Miriquidi a na návštěvu tamní Evangelické-lutherské církevní obce.

Malé Krušnohoří v Oederanu je  nejstarším parkem svého druhu na světě a na ploše 17 000 m2 nabízí ke zhlédnutí dvě stovky ručně zhotovených modelů skutečných historicky významných staveb, ale i krásnou vegetaci či atrakce pro děti. Zábavnou formou je zde skloubeno poučení i nadšení například z jízdy parkovým vláčkem, z loutkového divadla i pěkných prospektů, zaměřených také na jazykový trénink. V Gahlenz nabízí muzeum nahlédnutí do řezbářské tradice, do života horalů v uplynulých staletích, ale i do novodobé expozice o zemědělství a péči o životní prostředí. Farma Miriquidi fascinuje chovem krásných tvorů zvaných alpaky, jejichž srst je surovinou pro vlnu mimořádné kvality.

Příjemným závěrem bohatého zážitkového dne bylo setkání s dětskou sekcí církevní obce, kde jsme u společného stolu zpívali, mlsali a vedli přátelské rozhovory. V kostele Svatého kříže jsme od pana faráře přijali požehnání pro další život a práci, děti pro úspěšný nový školní rok a Oblastní charita Most pro její záslužnou činnost. Společná modlitba byla za porozumění mezi národy a za světový mír. Projekt byl oslavou deseti let úspěšného přeshraničního partnerství Mostecké charity s Vesnickým muzeem Gahlenz, kde byly děti opět sladce obdarovány a v jehož rámci vyjde i informativní leták o muzeu v českém jazyce. Projekt byl podpořen Česko-německým fondem budoucnosti.

Celý program byl dvojjazyčný

Ve druhém případě vyjely děti se svými vychovateli do Partnerského Marienbergu na Česko-německou dětskou slavnost, která byla součástí projektu 10 let kulturních zařízení Bergmagazin, Městská hala a Koňský žentour. Po slavnostním zahájení před Městskou halou za přítomnosti významných osobností okresu, města, organizací i spolků, odhalení automobilu, věnovaného veprospěch dětské dopravní bezpečnosti, a vypuštění tisíce barevných nafukovacích balónků následoval program plný her, tvoření, zábavy na atrakcích, ale i poučných expozic a kulturního programu na jevišti i mimo ně.

Program celého dne byl dvojjazyčný, takto jsme absolvovali i prohlídku města s průvodkyní v dobovém historickém kostýmu, jejíž pomocnicí byla dívenka Maria, protože Panna Maria je symbolem tohoto krásného, architekturou i půdorysem ideálního města. Viděli jsme zbytky městských hradeb, nejstarší dům, pocházející ze 16. století, dověděli se zajímavosti o tamním kostele a prohlédli si náměstí se sochou zakladatele Marienbergu, vévody Heinricha Zbožného, a krásnou historickou radnicí. V odpoledním programu v hale zazpívaly děti z Mostecké charity „My jsme muzikanti, přicházíme z České země“ a  své vystoupení „Romský tanec“ předvedl i charitní taneční kroužek.

V případě obou výletů byla naše návštěva uvedena zdravicí, která zaujala i přítomné novináře, a děti ze sociálně slabých rodin prožily u německých přátel dva krásné prázdninové dny. Přeshraniční partnerství a přátelství obohacuje naši práci a je naším příspěvkem k dobrému evropskému soužití.

Brigita Janovská

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace