Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Filmové stopy

Filmové stopy

O tom, jak a kde se točil Malý Bobeš podle J.V.Plevy, kultovního čtení mnoha našich generací

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Krampol slavil a Luděk Sobota předvedl ruku šmátralku pod sukní Dády, na níž by byla i Saxana pyšná. Jeho žena jen zírala…

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Princezna z pohádek oslavila 50. O její stále dívčí tváři a partnerstvích

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

„Jejda, tohle mi od rána vysí v koupelně,“ sdělila národu Dáda excelentní češtinou. Co visí? Červené trencle.

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Závěr prázdnin byl v Oblastní charitě Most mezinárodní. Děti z nízkoprahových klubů podnikly dva výlety na německou stranu Krušných hor

25.08.2016
Závěr prázdnin byl v Oblastní charitě Most mezinárodní. Děti z nízkoprahových klubů podnikly dva výlety na německou stranu Krušných hor

Autor: Archiv Mostecké charity

Popisek: Na výletě v parku miniatur Malé Krušnohoří ve městě Oederan

Oblastní charita Most připravila v závěru prázdnin pro děti z charitních nízkoprahových klubů dva pěkné výlety na německou stranu Krušných hor. Jejich cesty vedly nejen za poznáním a zážitky, ale také na dětskou slavnost.

V prvním případě se v rámci projektu Pěstujeme krušnohorské tradice přeshraničně vydal autobus dětí z Mostu a Oseka s pedagogickým doprovodem do parku miniatur Malé Krušnohoří ve Oederanu a v nedaleké obci Gahlenz do krušnohorského Vesnického muzea, do Farmy Miriquidi a na návštěvu tamní Evangelické-lutherské církevní obce.

Malé Krušnohoří v Oederanu je  nejstarším parkem svého druhu na světě a na ploše 17 000 m2 nabízí ke zhlédnutí dvě stovky ručně zhotovených modelů skutečných historicky významných staveb, ale i krásnou vegetaci či atrakce pro děti. Zábavnou formou je zde skloubeno poučení i nadšení například z jízdy parkovým vláčkem, z loutkového divadla i pěkných prospektů, zaměřených také na jazykový trénink. V Gahlenz nabízí muzeum nahlédnutí do řezbářské tradice, do života horalů v uplynulých staletích, ale i do novodobé expozice o zemědělství a péči o životní prostředí. Farma Miriquidi fascinuje chovem krásných tvorů zvaných alpaky, jejichž srst je surovinou pro vlnu mimořádné kvality.

Příjemným závěrem bohatého zážitkového dne bylo setkání s dětskou sekcí církevní obce, kde jsme u společného stolu zpívali, mlsali a vedli přátelské rozhovory. V kostele Svatého kříže jsme od pana faráře přijali požehnání pro další život a práci, děti pro úspěšný nový školní rok a Oblastní charita Most pro její záslužnou činnost. Společná modlitba byla za porozumění mezi národy a za světový mír. Projekt byl oslavou deseti let úspěšného přeshraničního partnerství Mostecké charity s Vesnickým muzeem Gahlenz, kde byly děti opět sladce obdarovány a v jehož rámci vyjde i informativní leták o muzeu v českém jazyce. Projekt byl podpořen Česko-německým fondem budoucnosti.

Celý program byl dvojjazyčný

Ve druhém případě vyjely děti se svými vychovateli do Partnerského Marienbergu na Česko-německou dětskou slavnost, která byla součástí projektu 10 let kulturních zařízení Bergmagazin, Městská hala a Koňský žentour. Po slavnostním zahájení před Městskou halou za přítomnosti významných osobností okresu, města, organizací i spolků, odhalení automobilu, věnovaného veprospěch dětské dopravní bezpečnosti, a vypuštění tisíce barevných nafukovacích balónků následoval program plný her, tvoření, zábavy na atrakcích, ale i poučných expozic a kulturního programu na jevišti i mimo ně.

Program celého dne byl dvojjazyčný, takto jsme absolvovali i prohlídku města s průvodkyní v dobovém historickém kostýmu, jejíž pomocnicí byla dívenka Maria, protože Panna Maria je symbolem tohoto krásného, architekturou i půdorysem ideálního města. Viděli jsme zbytky městských hradeb, nejstarší dům, pocházející ze 16. století, dověděli se zajímavosti o tamním kostele a prohlédli si náměstí se sochou zakladatele Marienbergu, vévody Heinricha Zbožného, a krásnou historickou radnicí. V odpoledním programu v hale zazpívaly děti z Mostecké charity „My jsme muzikanti, přicházíme z České země“ a  své vystoupení „Romský tanec“ předvedl i charitní taneční kroužek.

V případě obou výletů byla naše návštěva uvedena zdravicí, která zaujala i přítomné novináře, a děti ze sociálně slabých rodin prožily u německých přátel dva krásné prázdninové dny. Přeshraniční partnerství a přátelství obohacuje naši práci a je naším příspěvkem k dobrému evropskému soužití.

Brigita Janovská

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace