Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Závěr prázdnin byl v Oblastní charitě Most mezinárodní. Děti z nízkoprahových klubů podnikly dva výlety na německou stranu Krušných hor

25.08.2016
Závěr prázdnin byl v Oblastní charitě Most mezinárodní. Děti z nízkoprahových klubů podnikly dva výlety na německou stranu Krušných hor

Foto: Archiv Mostecké charity

Popisek: Na výletě v parku miniatur Malé Krušnohoří ve městě Oederan

Oblastní charita Most připravila v závěru prázdnin pro děti z charitních nízkoprahových klubů dva pěkné výlety na německou stranu Krušných hor. Jejich cesty vedly nejen za poznáním a zážitky, ale také na dětskou slavnost.

V prvním případě se v rámci projektu Pěstujeme krušnohorské tradice přeshraničně vydal autobus dětí z Mostu a Oseka s pedagogickým doprovodem do parku miniatur Malé Krušnohoří ve Oederanu a v nedaleké obci Gahlenz do krušnohorského Vesnického muzea, do Farmy Miriquidi a na návštěvu tamní Evangelické-lutherské církevní obce.

Malé Krušnohoří v Oederanu je  nejstarším parkem svého druhu na světě a na ploše 17 000 m2 nabízí ke zhlédnutí dvě stovky ručně zhotovených modelů skutečných historicky významných staveb, ale i krásnou vegetaci či atrakce pro děti. Zábavnou formou je zde skloubeno poučení i nadšení například z jízdy parkovým vláčkem, z loutkového divadla i pěkných prospektů, zaměřených také na jazykový trénink. V Gahlenz nabízí muzeum nahlédnutí do řezbářské tradice, do života horalů v uplynulých staletích, ale i do novodobé expozice o zemědělství a péči o životní prostředí. Farma Miriquidi fascinuje chovem krásných tvorů zvaných alpaky, jejichž srst je surovinou pro vlnu mimořádné kvality.

Příjemným závěrem bohatého zážitkového dne bylo setkání s dětskou sekcí církevní obce, kde jsme u společného stolu zpívali, mlsali a vedli přátelské rozhovory. V kostele Svatého kříže jsme od pana faráře přijali požehnání pro další život a práci, děti pro úspěšný nový školní rok a Oblastní charita Most pro její záslužnou činnost. Společná modlitba byla za porozumění mezi národy a za světový mír. Projekt byl oslavou deseti let úspěšného přeshraničního partnerství Mostecké charity s Vesnickým muzeem Gahlenz, kde byly děti opět sladce obdarovány a v jehož rámci vyjde i informativní leták o muzeu v českém jazyce. Projekt byl podpořen Česko-německým fondem budoucnosti.

Celý program byl dvojjazyčný

Ve druhém případě vyjely děti se svými vychovateli do Partnerského Marienbergu na Česko-německou dětskou slavnost, která byla součástí projektu 10 let kulturních zařízení Bergmagazin, Městská hala a Koňský žentour. Po slavnostním zahájení před Městskou halou za přítomnosti významných osobností okresu, města, organizací i spolků, odhalení automobilu, věnovaného veprospěch dětské dopravní bezpečnosti, a vypuštění tisíce barevných nafukovacích balónků následoval program plný her, tvoření, zábavy na atrakcích, ale i poučných expozic a kulturního programu na jevišti i mimo ně.

Program celého dne byl dvojjazyčný, takto jsme absolvovali i prohlídku města s průvodkyní v dobovém historickém kostýmu, jejíž pomocnicí byla dívenka Maria, protože Panna Maria je symbolem tohoto krásného, architekturou i půdorysem ideálního města. Viděli jsme zbytky městských hradeb, nejstarší dům, pocházející ze 16. století, dověděli se zajímavosti o tamním kostele a prohlédli si náměstí se sochou zakladatele Marienbergu, vévody Heinricha Zbožného, a krásnou historickou radnicí. V odpoledním programu v hale zazpívaly děti z Mostecké charity „My jsme muzikanti, přicházíme z České země“ a  své vystoupení „Romský tanec“ předvedl i charitní taneční kroužek.

V případě obou výletů byla naše návštěva uvedena zdravicí, která zaujala i přítomné novináře, a děti ze sociálně slabých rodin prožily u německých přátel dva krásné prázdninové dny. Přeshraniční partnerství a přátelství obohacuje naši práci a je naším příspěvkem k dobrému evropskému soužití.

Brigita Janovská

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL