Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ty děti nemůžou za to, kde skončily, říká novopečený tatínek a pracovník teplárny… Mostecká fabrika nabídla své zaměstnance kojeneckému ústavu. Na půlden si „rozdělili“ opuštěné ratolesti a vzali je do zoo

15.08.2016
Ty děti nemůžou za to, kde skončily, říká novopečený tatínek a pracovník teplárny… Mostecká fabrika nabídla své zaměstnance kojeneckému ústavu. Na půlden si „rozdělili“ opuštěné ratolesti a vzali je do zoo

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Dobrovolnice z komořanské teplárny si přebírají děti, aby je vzaly na výlet do zoo, který je pro ostatní děti běžnou záležitostí.

Prťata bez rodičů, o které se stará mostecký kojenecký ústav, si jen tak do zoologické nevyjedou. A to chtěla změnit komořanská teplárna, která připravila takzvaný Setep Day. Mezi jednadvaceti dobrovolníky, kteří se na půl dne ujali každý jednoho dítka, nechyběli vedle žen také čtyři muži.

Kojenecké ústavy Ústeckého kraje, které sídlí v Mostě, mají kapacitu pro 125 dětí do tří let. v současnosti se zde starají zhruba o stovku kluků a holek. Téměř čtyři desítky z nich se letos vypravily do Podkrušnohorského zooparku v Chomutově.

Kolem osmé ranní hodiny se před budovou „kojeňáku“ sešlo 21 zaměstnanců teplárny. „Jaké dítě nám přidělí, to vůbec nevíme,“ říká jedna z žen. „A co když se pokaká?“ přemýšlí další, která ještě nemá vlastního potomka.  Mezi přítomnými jsou čtyři muži. „Já se hlásil mezi prvními. Doma mám čtyřapůlměsíční holčičku,“ pyšní se Tomáš Tvrdík, který v podniku působí jako správce majetku a GIS. „Ty děti za to nemůžou, že zde skončily. Naše firma je může takto podpořit, tak proč ne,“ reaguje na to, proč se k dobrovolnické akci připojil.

Jedno z ratolestí si vzala na starosti i novinářka Margita Kučerová. 

Jedna z jeho kolegyň se svěřuje, že kdysi uvažovala vážně o adopci. Bohužel manžel neměl stejný postoj. Na dotazy, zda po dnešní zkušenosti třeba nebude mít nutkání doma toto téma opět nastolit, sdělila, že nikoli. „Tohle je záležitost obou dospělých. Pokud tomu manžel není nakloněn a vím, že názor nezmění, nemá smysl to řešit. Já mám jedno dítě, manžel má již dvě děti z předešlého manželství,“ dodává.Dospěláci si na výlet „rozdělili“ děti přímo v jejich „domácím“ prostředí od jejich tet. Deset z nich odjelo rovněž jako dozor. „Takže se nemusejí bát, že se nebudou mít na koho obrátit, nebudou-li si vědět rady,“ ubezpečila vrchní sestra Irena Jeřábková. Ta mimo jiné na otázku redakce potvrdila, že počet dětí v kojeneckém ústavu se v poslední době, po zavedení profesionálního pěstounství, snížil. „Dříve bývala kapacita zcela naplněná, dnes naopak oslovujeme i jiná zařízení, pokud by potřebovali nějaké dítě umístit, tak jim můžeme místo nabídnout,“ uvedla.

Kojenecké ústavy Ústeckého kraje jsou příspěvkovou organizací kraje. Budova se před časem dočkala nové fasády. Děti v areálu mohou v letním období využívat například mlhoviště nebo altán.

Pár posledních pokynů od "tety"...

Projekt firemního dobrovolnictví zde společnost Severočeská teplárenská realizovala poprvé. „Severočeská teplárenská je dceřinou společností společnosti United Energy, která svůj projekt firemního dobrovolnictví pod názvem Energický den pořádá s kladným ohlasem již osm let. Vedení společnosti ST usoudilo, že by bylo hezké a záslužné, aby i ´dcerka´ měla svůj vlastní charitativní projekt a tak se zrodil SETEP DAY,“ okomentovala vznik projektu Miloslava Kučerová, tisková mluvčí komořanské teplárny.

Lucie Bartoš

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace