Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Most se konečně dočkal. Nahlédnutí do bohatých dějin města, které muselo ustoupit těžbě uhlí, nabízí interaktivní historická mapa

25.07.2016
Most se konečně dočkal. Nahlédnutí do bohatých dějin města, které muselo ustoupit těžbě uhlí, nabízí interaktivní historická mapa

Autor: archiv

Popisek: Historické město Most, které by se dnes mohlo směle měřit s jakoukoli památkovou rezervací v zemi, bylo zbořeno trhavinou. Rozhodnuto o jeho osudu bylo již v roce 1962 a do roku 1977 bylo na rozkaz úřadů přestěhováno 4258 rodin.

Přijďte si prohlédnout novou interaktivní mapu starého Mostu! Možná objevíte svá oblíbená zákoutí nebo pomůžete mapu doplnit. K dispozici je v Turistickém informačním centru města Mostu.

Zajímá vás, kde stálo původní vlakové nádraží, kde byla zastávka tramvaje u divadla nebo jak velké bylo První náměstí ve starém Mostě? Nebo třeba kde prožívali mládí rodiče či kde bydleli dědeček s babičkou? V Turistickém informačním centru nad interaktivní mapou najdou odpovědi i ti, kterým se třeba jen stýská po zákoutích, po zmizelých domech, malých uličkách či historických stavbách. Město Most nabízí turistům a náhodným návštěvníkům centra atraktivní sondu do minulosti.

Takzvaný Starý pivovar v Mostě vznikl v roce 1470. Na začátku 20. století zaměstnával skoro stovku lidí a patřil k největším v Čechách.

Takzvaný Starý pivovar v Mostě vznikl v roce 1470. Počátkem 20. století zaměstnával skoro stovku lidí
a patřil k největším v Čechách.

Malí i velcí návštěvníci si mohou na interaktivní tabuli najít libovolný dům ve starém Mostě a poklepáním se zobrazí dostupné fotografie s popisky. Zejména o prázdninách vzrůstá zájem u pamětníků prohlédnout si staré královské město, které muselo ustoupit těžbě uhlí. Stejně tak má možnost každý současný i bývalý obyvatel města podívat se, zda dům, v němž žil, nebo škola, kterou navštěvoval, je součástí mapy. Pokud někdo zjistí, že nějaká stavba chybí, znamená to, že příslušná fotografie není ani v archivu či muzeu. Pokud tazatel snímek v rodinném albu či ve své sbírce má a je ochoten ho věnovat, databáze snímků interaktivní mapy se rozroste. Za uplynulé tři roky se podařilo databázi snímků rozšířit o zhruba dvacet dobových fotografií.

A takhle dopadl v roce 1972

A takhle dopadl v roce 1972

Mapový podklad, na němž jsou domy překresleny, lze přepínat mezi mapou z poloviny 18. století, pak z let 1938, 1950 nebo 1975. Interaktivní mapa vznikla na přelomu let 2012 a 2013 jako společné dílo Magistrátu města Mostu, Oblastního muzea v Mostě a Státního okresního archivu v Mostě. Unikátní mapu si zájemci mohou prohlédnout výhradně v Turistickém informačním centru města Mostu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace