Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na skládce u Litvínova jsou už téměř pět let skladovány toxické ropné kaly z ostravských lagun. Desetitisíce tun tu byly uloženy bez platného povolení, protestuje Arnika

19.05.2016
Na skládce u Litvínova jsou už téměř pět let skladovány toxické ropné kaly z ostravských lagun. Desetitisíce tun tu byly uloženy bez platného povolení, protestuje Arnika

Autor: caoh.cz

Popisek: Skládka mosteckých kalů u Litvínova

Ekologický spolek Arnika zaslal Krajskému úřadu Ústeckého kraje podstatné výtky a připomínky k žádosti společnosti CELIO o změnu integrovaného povolení pro skládku u Litvínova, na které společnost už téměř pět let skladuje toxické ropné kaly z ostravských lagun. Spolek především poukazuje na nedostatečnost dat, opomíjení některých nebezpečných látek důležitých z hlediska dodržování podmínek Stockholmské úmluvy (1), i nejasnosti ohledně osudu odpadu, který se ukáže být nevhodný pro spálení v cementárně Čížkovice. Zdůrazňuje, že nesouhlasí s navezením dalšího takového odpadu na skládku v Litvínově.

Arnika se původně chtěla se svými připomínkami do řízení zapojit už v roce 2011. Tehdy to ale Krajský úřad znemožnil. Na konci minulého roku ale Nejvyšší správní soud definitivně rozhodl, že ekologické organizace neměly být  opomenuty. Úřad proto musí povolení projednat znovu.

„Kraj před pěti lety pod tlakem politiků rozhodl narychlo, že v případě Celia nejde o podstatnou změnu, a tudíž není třeba nechat proběhnout řízení, ve kterém by se mohla vyjádřit i občanská sdružení a další subjekty. Byl tak z našeho pohledu mimo jiné zanedbán i důležitý monitoring možných úniků toxických látek do okolního prostředí. V okolí Lagun Ostramo jsou dnes zvýšené koncentrace polychlorovaných bifenylů (PCB) (2), látek, které se dříve přidávaly do různých technických olejů a které jsou mimo jiné rakovinotvorné a dlouhodobě se beze změny akumulují v životním prostředí. Jejich sledování v okolí skládky Celio v integrovaném povolení chybí a chybí i v nové žádosti Celia, kterou projednává kraj,“ uvedl příklad jednoho z nedostatků integrovaného povolení předseda Arniky, RNDr. Jindřich Petrlik.

 Arnika kritizuje celý proces likvidace ostravských ropných kalů

Prosincovým rozhodnutím soudu vznikl problematický stav, kdy byly desetitisíce tun toxických kalů uloženy bez platného integrovaného povolení a tudíž protiprávně. Jak vyplývá z připomínek Arniky, mnoho podstatných nejasností nebylo, v dnes již neplatném povolení z roku 2011, uspokojivě vysvětleno. Například není jasné, jaká opatření umožnila výrazně navýšit limity koncentrací PCB (2) v odpadech spalovaných v cementárně a nebyly stanoveny limity pro další látky sledované Stockholmskou úmluvou, které mohou kaly obsahovat jako například dioxiny anebo chlorbenzeny.

Do budoucna je tedy podstatné především zabránit opakování této situace, ať už v Litvínově nebo i na kterémkoli jiném místě. Arnika kritizuje celý proces likvidace ostravských ropných kalů. Jejich složení je velmi různorodé a rizikové a v mnoha případech obsahují také různé koncentrace nebezpečných, tzv. perzistentních organických látek (3). Spolek navrhuje zvážit moderní nespalovací technologie likvidace kalů, ať už biologickou cestou v případě ropného znečištění, nebo chemickým procesem v případě znečištění persistentními organickými látkami. Podrobný popis těchto technologií lze najít na adrese http://arnika.org/nespalovaci-likvidace-pops.

Poznámky:

  • (1) Více o Stockholmské úmluvě naleznete na  http://arnika.org/stockholmska-umluva
  • (2) Informace o polychlorovaných bifenylech (PCB) http://arnika.org/polychlorovane-bifenyly-pcb
  • (3) Perzistentní organické látky (jako dioxiny, PCB, DDT atd.) v již velice malých dávkách způsobují hormonální poruchy, ohrožují reprodukci živočichů včetně člověka, mají na svědomí poškození imunitního systému a některé z nich způsobují rakovinu. Díky své chemické stabilitě setrvávají dlouho v prostředí a "putují" proto i tisíce kilometrů od zdrojů svého původu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace