Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na mosteckém magistrátu mohou telefonovat i neslyšící. Že to zní nelogicky? Ani ne, funguje tu totiž Tichá linka. V nemocnici pro změnu neslyšící komunikují s lékařem přes tablet

25.12.2015
Na mosteckém magistrátu mohou telefonovat i neslyšící. Že to zní nelogicky? Ani ne, funguje tu totiž Tichá linka. V nemocnici pro změnu neslyšící komunikují s lékařem přes tablet

Autor: techzone.cz

Popisek: Mobilní telefon, ilustrační foto

K takzvané Tiché lince je nově možné připojit se i na mosteckém magistrátu.

Telefonát je tlumočen do znakové řeči

Na počítači, který je pro veřejnost zdarma k dispozici v přízemí magistrátu, je nově možné připojit se i k takzvané Tiché lince, kterou provozuje obecně prospěšná společnost Tichý svět. Jde o službu, která umožňuje neslyšícím telefonovat a jejíž podstatou je online tlumočení do znakového jazyka a online přepis mluvené řeči do textu. Aby ji mohli využívat i lidé na magistrátu, byl počítač pro veřejnost speciálně upraven a nově opatřen i webkamerou s mikrofonem. 

Ilustrační foto

Funguje nonstop. V nemocnici komunikují přes tablet

Tichá linka funguje takzvaně na dálku bez nutnosti objednání a osob­ního setkání s tlumočníkem v terénu. Je v provozu 24 hodin denně a je pro neslyšící zdarma. V současné době se na ní střídá pět přepisovatelů a čtr­náct tlumočníků znakového jazyka, přičemž ve službě jsou v jednom oka­mžiku až čtyři tlumočníci.

„V roce 2014 jsme pro větší pře­hlednost zavedli čtyři kategorie vyři­zovaných hovorů. Jednu z nich mohou využít také neslyšící pacienti v ne­mocnicích, do nichž jsme zapůjčili tablety pro snadnější komunikaci se zdravotníky. Tablet je k dispozici také v mostecké nemocnici. Součástí linky je rovněž tlumočení akutního tísňo­vého volání na integrovaný záchranný systém, které má absolutní prioritu. V případě tohoto typu volání není nutná registrace, spojení probíhá okamžitě. Pro ostatní volání je nutné, aby klienti byli registrováni,“ vysvět­lila manažerka Tichého světa pro Ús­tecký kraj Karin Vaňková.

Tichý svět je novinkou letošního roku

Obecně prospěšná společnost Ti­chý svět zřídila letos na jaře svou pobočku i v Mostě. Sídlí v budově Městské správy sociálních služeb v Barvířské ulici a své bezplatné služby (které nesouvisí s provozem Tiché linky) poskytuje dvakrát mě­síčně po předchozím objednání na telefonním čísle 702 131 930 nebo prostřednictvím e-mailu .

Společnost po­skytuje komplexní služby, které ne­slyšícím umožňují začlenit se do společnosti a žít kvalitní a smys­luplný život. K hlavním službám, které Tichý svět neslyšícím posky­tuje, patří sociální rehabilitace (pod­porované zaměstnávání, krátkodobé profesní poradenství a intervence, tranzitní program pro žáky a ab­solventy škol), odborné sociální a právní poradenství.

Kromě mostecké pobočky, která funguje prozatím dvakrát měsíčně po předchozím objednání, mohou nesly­šící využít i služeb krajské centrály v Ústí nad Labem. Ta sídlí v Hrn­čířské ulici č. p. 53/18 a je otevřena vždy v pondělí a ve středu od 8 do 16:30 hodin, v úterý a v pátek od 8 do 16 hodin a ve čtvrtek po předchozí domluvě. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

 
 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace