Pamatujete na kauzu nebezpečných ostravských kalů, které byly z Moravskoslezského kraje převáženy k severočeskému Litvínovu? Jsou zde skládkovány nelegálně. Právě padl rozsudek soudu. Šlo o politickou objednávku?
20.12.2015
Foto: ostrava.anobudelip.cz
Popisek: Ostravské laguny
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Ministerstva životního prostředí (MŽP) proti dubnovému rozsudku Ústeckého krajského soudu. Ten svým rozhodnutím vyhověl společné žalobě Greenpeace, Kořenů a Arniky na Ministerstvo životního prostředí ohledně nezákonného postupu při udělení změny integrovaného povolení pro skládku Celio u Litvínova.
Chyba z roku 2011
Tato změna, schválená Krajským úřadem Ústeckého kraje na konci roku 2011 a posvěcená ministerstvem, umožnila převézt desítky tisíc tun nebezpečných kalů (sludge) z Ostravska na skládku Celio a jeho následné pálení v cementárně Lafarge.
Změna integrovaného povolení umožňující skládkovat kaly z Ostravy je tak od dubna neplatná. Ostravské kaly jsou na skládce nezákonně.
Úředník ministerstva postupoval opačně
Krajský úřad v Ústí nad Labem rozhodl o změně integrovaného povolení v nepodstatné změny a vyloučil tak výše uvedené organizace z účasti ve správním řízení. Zástupci organizací podali odvolání k chomutovské pobočce MŽP a navíc se sešli s vedoucím pobočky Miroslavem Libecajtem.
Detailně ho seznámili s celým případem a existující judikaturou s cílem předejít dalšímu nezákonnému jednání. Úředník ministerstva postupoval opačně. Greenpeace, Arnice a Kořenům tak nezbylo, než aby se spravedlnosti domáhaly u soudu.
Stát porušuje vlastní zákony
Tereza Otcovská z Kořenů uvedla: „Je skličující vidět, jak stát a jeho úředníci porušují svoje vlastní zákony. Nechtěli jsme se soudit. Věnovali jsme proto značné úsilí a čas tomu, abychom odpovědnému úředníkovi, tedy M. Libecajtovi, na základě existující judikatury vysvětlili, že v případném sporu dá soud téměř jistě za pravdu nám. Což se i stalo. Bohužel to trvalo 4 roky. Po celou tu dobu nám kaly leží za humny.”
Jan Freidinger z Greenpeace doplnil, že dalším nepochopitelným selháním MŽP je naprosté ignorování dubnového rozsudku, který ministerstvu celou věc vrátil k dalšímu řízení. „Uběhlo již půl roku a MŽP neudělalo vůbec nic. Tyto prapodivné praktiky - rozhodování v rozporu se zákonem, ignorance soudního rozhodnutí, laxnost a nečinnost, ať už úmyslná či nikoliv, volají po vyvození osobní odpovědnosti za tato selhání,” dodává.
Politická objednávka?
Jindřich Petrlík z Arniky se domnívá, že k rychlému schválení skládkovat kaly u Litvínova a pálit je v čížkovické cementárně došlo na politickou objednávku. „Takto si rozhodně nepředstavujeme objektivní postup úřadů a péči nejen o životní prostředí, ale také o zdraví obyvatel severních Čech, které už tak dostává zabrat koncentrací průmyslových provozů," upozorňuje.
Rozhodnutí soudů sice podle Arniky přišlo pozdě, ale je nadmíru aktuální ve vztahu k likvidaci zbytku ostravských kalů, z nichž část deklarovaná jako palivo skončila v sousedním Polsku. „Opět nezákonně. Doufáme, že úřady už budou konat svoji práci v souladu se zákony a ne jen slepě plnit příkazy shora,“ uzavírá Petrlík.
Dokumenty k případu:
Kasační stížnost
Rozsudek ústeckého soudu
Žaloba ekologických organozací
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš