Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Šlégr chce na led. Zaskočí za něj ve sněmovně kmotr Benda?

07.05.2013
Šlégr chce na led. Zaskočí za něj ve sněmovně kmotr Benda?

Autor: Ondřej Bičiště / MAFRA /Profimedia.cz

Popisek: Zleva: Petr Benda, Jiří Paroubek a Jiří Šlégr

Teplo Poslanecké sněmovny za led na zimním stadionu vymění nejspíš poslanec Jiří Šlégr (NS-LEV 21). Olympijský vítěz z Nagana o tom vážně přemýšlí. Nahradit ho má kontroverzní podnikatel Petr Benda (NS-LEV 21), kmotr dcery expremiéra Jiřího Paroubka (NS-LEV 21)

Má to v hlavě

„Mohu říct, že o tom uvažuji. Důvodem je návrat ke sportu, obě činnosti naráz dělat nelze, to by bylo problematické,“ řekl pro LN Šlégr. V litvínovském klubu má poslanec otevřeno.

Poslanec Šlégr se zatím rozmýšlí.  Jestli opravdu z Poslanecké sněmovny odejde a půjde hrát raději hokej, potvrdí tento týden. To už je ale důvod, aby strana Jiřího Paroubka hledala náhradníka. Volební výsledky vynesly hned za Jiřího Šlégra podnikatele Petra Bendu. Pokud by Šlégr skutečně na mandát poslance rezignoval, s největší pravděpodobností to bude právě Petr Benda, kdo by prázdné místo po hokejistovi ve Sněmovně zaplnil.

Paroubek to dokonce novinářům přiznal: „Ano, pokud k odchodu Jiřího Šlégra dojde, nahradí ho Petr Benda. Už jsme o tom spolu hovořili.“ Je obecně známo, že Jiří Paroubek a Petr Benda jsou dobří přátelé.

Kdo je Petr Benda?

Jméno Petr Benda není v Ústeckém kraji neznámé. V minulosti byl předsedou ústecké ČSSD. Kritizován byl za nábor „mrtvých duší“, měl tak zásadní vliv na personální politiku sociální demokracie. Osoba Petra Bendy, který má reálnou šanci dostat se do Parlamentu ČR, je podle politiků přiléváním oleje do ohně.

Teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS) si například v komunálních volbách 2006 dal podmínku, že se sociálními demokraty je ochoten vládnout za předpokladu, že Petr Benda nebude jeho náměstkem. „My jsme s ČSSD ve vedení města jen spolupracovali, ale lidé nás přesto spojovali s obchodními aktivitami a skandály pana Bendy,“ uvedl tehdy Kubera.

Neoblíbený Benda

Bendu nemá v oblibě dokonce část jeho bývalých spolustraníků. Hlavně sociální demokraté, kteří podporovali Jaroslava Foldynu (ČSSD). Ten totiž jako lídr kandidátky přivedl sociální demokraty k vítězství v krajských volbách v Ústeckém kraji v roce 2008. Přesto ho spolustraníci s Bendou v čele vyšachovali a hejtmanem se nestal. Hejtmankou se tehdy stala Jana Vaňhová. A to i přesto, že Foldyna získal nejvíc preferenčních hlasů. Byl to opět Petr Benda, který rozhodl o tom, že vítěz voleb a stranický kolega Foldyna nebude pověřen jednáním o vytvoření krajské koalice. 

Před čtyřmi lety o Petru Bendovi napsal týdeník Respekt: „Dvacetiletého mladíka, který po revoluci v dlouhém koženém kabátě postával před Tuzexem na hlavním teplickém náměstí, si pamatují snad všichni, od primátora Teplic Jaroslava Kubery přes aktivistu Tomáše Jarolíma až třeba po lidi ze zastupitelstva Dubí…“ Benda sám to odmítl.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace