Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nějak se to Babišovi na severu hroutí. Sliboval, jak změní komunální politiku, a toto je výsledek. Foldyna popsal, jak to chodí s ANO v regionech. Už jsou zájemci na novou koalici v Mostě

13.09.2015
Nějak se to Babišovi na severu hroutí. Sliboval, jak změní komunální politiku, a toto je výsledek. Foldyna popsal, jak to chodí s ANO v regionech. Už jsou zájemci na novou koalici v Mostě

Autor: Archiv primátora

Popisek: Jan Paparega, primátor Mostu

V Mostě se koncem týdne rozpadla koalice hnutí ANO, Severočeši Most a KSČM. Jako první to zjistily a předpověděly ve čtvrtek ráno ParlamentníListy.cz. Opozice mluví o despotickém vládci a je připravena sestavit novou koalici. Severočeský poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) si neodpustil napsal pár hořkých slov k rozpadu koalice v dalším statutárním městě s účastí hnutí ANO – v Mostě.

Předpovědi z Facebooku

O neshodách v koalici se hovořilo již nějaký týden. „Rozpad koalice? O tom se tu mluví už čtrnáct dní," uvedl před čtvrtečním jednáním zastupitelů Petr Prokeš, mluvčí opozičního Sdružení Mostečané Mostu. Jenže nám se nic neřekne. Oni s námi nemluví. Každopádně dnešní zastupitelstvo asi bude dlouhé, chce to velkou svačinu," poznamenal ještě.

Něco málo bylo možné vydedukovat už ze zprávy, kterou Sdružení Mostečané Mostu předtím zveřejnilo na svém facebookovém profilu: KLUB SEVEROČEŠI MOST SE ROZPADÁ: Kmotr Zelenka si opět rozhodl sám. Bez vědomí svých zastupitelů, předsedy klubu Hrvola a primátora Paparegy, vyhodil z klubu dlouholetého zastupitele Adolfa Sigmunda. Důvodem je, že nebyl po vůli Zelenkovi. Odmítl se podílet na instalaci bratra náměstka Hrvola do čela městské policie. Stejně tak odmítl hlasovat pro snížení daní Zelenkovi. Kdo bude další?!"

Na každém šprochu pravdy trochu?

Ideální situace tu není," uvedla stručně mostecká zastupitelka a senátorka Alena Dernerová (Severočeši Most). O podrobnosti se snažila redakce požádat i přímo jednu z čelních osobností Severočechů Most, podnikatele a radního Jiřího Zelenku, ten ovšem nebyl na příjmu. Další známý člen hnutí, poslanec Bronislav Schwarz, uvedl, že o dění v Mostě a zda se chystají změny v koalici nic neví. Zelenka a Schwarz jsou údajně podle kuloárních informací v poslední době rozhádaní. Schwarz k tomu nic neuvedl a senátorka Dernerová řekla, že to není pravda, a podotkla, že je na tom aspoň vidět, jak se tvoří drby.

Koalice v Mostě nakonec ve čtvrtek odpoledne skutečně padla. Je to již třetí koalice, která se Andreji Babišovi rozpadla, po Českých Budějovicích a Ústí nad Labem, kde guru hnutí zrušil oblastní buňku. Jde tak o druhý rozkol v rámci Ústeckého kraje. V Mostě je primátorem Jan Paparega, bez politické příslušnosti, který kandidoval za hnutí Seveočeši Most. Ve vedení města jsou s ním za Severočechy Most rovněž náměstkyně Markéta Stará a náměstek Marek Hrvol. Za ANO jde o náměstkyni Vladimíru Ilievovou, která má na starosti ekonomiku a majetkové účasti.

Opozice: Rozpad nás nepřekvapil. Zelenka je despotický 

Sdružení Mostečané Mostu (SMM), dříve vládnoucí a v současném volebním období opoziční, nebylo překvapeno jednostranným vypovězením koaliční smlouvy Severočechy Most, přesněji panem Jiřím Zelenkou, jenž tomuto klubu zastupitelů vládne.

Tento zastupitel, který se denně nechává slyšet, že jenom on vládne Mostu a jenom on v Mostě rozhoduje, provádí rozhodnutí tak, aby výsledek vyzněl vždy v jeho prospěch. Občané města jej naprosto nezajímají. Když s jeho despotickým řízením bez známky politického kompromisu a jakékoliv politické kultury nesouhlasili koaliční partneři, vypověděl koaliční smlouvu, aniž by jim cokoliv předem sdělil," uvedlo sdružení ve svém prohlášení.

Za co všechno "despota" může

Zelenka podle nich nařizuje zastupitelům (kteří se jej prý až panicky bojí) přijímat rozhodnutí, která slouží především jemu. SMM uvádí několik příkladů: Zatímco občané platí za parkovací místo 4500 korun za rok, Zelenka má u své Jungle arény vymezená parkovací místa za pouhých 400 korun za rok. Zatímco u ostatních objektů Zelenky se za parkování neplatí vůbec nic, on prostřednictvím zastupitelů zavádí další a další parkovací automaty ve městě. Zelenka přikázal Technickým službám města Mostu snížení rozpočtu o nesmyslné a vymyšlené částky (což je vidět na každém kroku ve městě – kvalita péče o veřejné plochy šla dolů, přibývá nepořádek, vázne sekání trávy atd.) a mládežnickému sportu (což vede k nutnosti vyhlášení zvláštních opatření, aby se finance zase pracně vracely zpět), ale také k tomu, že je Zelenka připraven zrušit středisko vrcholového sportu pro děti a mládež – Fotbalovou akademii Josefa Masopusta, která vychovává stovky malých fotbalistů."

Posledním kouskem Zelenky byla prý snaha prosadit snížení daně z nemovitosti pouze podnikatelům. Řadoví občané by tak platili stále stejně, ale pan Zelenka by ušetřil 50 procent. Když s tím koaliční partneři nesouhlasili, byla s nimi spolupráce ukončena, tvrdí SMM.

Sdružení Mostečané Mostu, které se po komunálních volbách umístilo na druhém místě (v zastupitelstvu má deset mandátů), je připraveno podílet se na nové koalici. Vzyvalo proto "slušné" politické strany a politická hnutí, kteří nechtějí plnit despotická rozhodnutí jedince, ale jsou připraveni na poctivou práci ve prospěch města Mostu a jeho občanů, aby se připojili k vytvoření nového vedení našeho krásného 66tisícového města – druhého největšího v Ústeckém kraji.

Poslanec Foldyna si neodpustil

V kampani před komunálními volbami hnutí ANO Andreje Babiše slibovalo, že vnese nový vítr do plachet měst a obcí a posvítí si na hospodaření měst. Následné výsledky ukázaly, že především ve statutárních městech občané Andreji Babišovi a jeho lidem uvěřili. ANO se podílí na vládě v Praze, podílelo se na vládě v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a například i v Mostě. I to je téma, které se v souvislosti s nečekanou událostí v Mostě skloňuje.

Co mají tato města společného dnes? Tamní koalice jsou buď nepříliš stabilní, protože hnutí ANO vyjadřuje nedůvěru vlastní pražské primátorce Adrianě Krnáčové, nebo se rozpadly. Tento scénář jsme mohli sledovat po rozkolu v Babišově hnutí v Ústí nad Labem i v Českých Budějovicích. Příběh rozpadajících se koalic tím ale nekončí, jak dokládá právě nedávný konec vlády v Mostě.

„Nejdřív Ústí nad Labem (statutární město), teď Most (statutární město), kde se rozpadají koalice alternativních stran a hnutí, které se postavily tradičním stranám. Snad se lidé poučí,“ doufá zákonodárce a zastupitel v Děčíně.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace