Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Armáda se rozloučila s legendárním Josefem Masopustem, rodákem ze severočeského Mostecka, kde po něm pojmenovali stadion

12.07.2015
Armáda se rozloučila s legendárním Josefem Masopustem, rodákem ze severočeského Mostecka, kde po něm pojmenovali stadion

Foto: army.cz

Popisek: Čestná stráž při vojenských poctách rozloučení s Josefem Masopustem

Armádní stadion Juliska se tento týden oblékl do černého, aby se zde mohla rodina, nejbližší známí, bývalí spoluhráči z Dukly Praha a reprezentace, ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu generálporučík Josef Bečvář, zástupci Českého fotbalového svazu a FIFA, ASC Dukla, olympionici i fanoušci naposledy rozloučit s legendou českého fotbalu Josefem Masopustem.

Podmračená obloha, na krásném zeleném trávníku na vyvýšeném pódiu katafalk s rakví, tmavé sukno a za ním tmavá zástěna. Okolo výzdoba z květin a věnců. Kulisy pro poslední loučení s Josefem Masopustem. Fotbalistou, který nejvíc po světě proslavil Duklu Praha, stal se vicemistrem světa z roku 1962 a držitelem Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Zemřel 29. června po dlouhé a vážné nemoci ve věku 84 let.

Věnec z Chile

Smuteční obřad s vojenskými poctami začal na jeho milované Julisce, kde kopal za Duklu šestnáct let. Brány stadionu, kde Masopust nejčastěji bavil fanoušky a svým fotbalovým umem trápil protivníky, se otevřely už o dvě hodiny dříve. Přicházeli fandové, přinášeli květiny a klaněli se památce fotbalisty století. Vzpomínkové věnce poslaly nejen fotbalové kluby, ale i velvyslanectví Chile, které nezapomnělo, že právě v této jihoamerické zemi prožil Masopust největší úspěch kariéry.

Jako čestná stráž se u rakve střídali vojáci a fotbalisté, například bývalí spoluhráči z Dukly Jan Brumovský, Josef Vacenovský, Josef Jelínek, Ivan Novák, Václav Samek či v druhé části obřadu bývalý reprezentanti včetně Masopustových spoluhráčů z Chile nebo Vladimír  Šmicer. V lavicích před katafalkem pak seděli Jiří Čadek, Josef Kadraba, Ivo Urban, Ladislav Vízek i někdejší šéf českého fotbalu František Chvalovský, ale i současný Miroslav Pelta.

Zdravici poslali i z FIFA

„Velikost člověka se měří nejen tím, jaké hodnoty vytvořil, ale i tím, jak se dokázal vyrovnat se slávou, která mu po zásluze náleží. Josef Masopust ve všem obstál maximálně. Děkujeme vám, Josefe, také za váš vrozený smysl pro čest, pro velkorysé a ohleduplné počínání na hřišti i mimo ně. Za noblesní lidskou skromnost, která vyplývala z vaší ušlechtilé, skutečně rytířské povahy. Lidé jako vy zůstanou mezi živými stále,“ řekl ve své smuteční řeči plukovník Jaroslav Priščák, ředitel Armádního sportovního centra Dukla.

Smuteční pozdravení za Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA a jménem prezidenta Seppa Blattera pronesla Eva Pasquier, manažerka rozvoje fotbalu v Evropě a Oceánii: „Odešel člověk a v srdci zůstal smutek a žal. Ale legenda neodešla. Jménem fotbalové rodiny mu přeji šťastnou cestu do fotbalového nebe.“

Nechyběla olympionička Čáslavská

Za české olympioniky se přišla rozloučit sedminásobná olympijská vítězka gymnastka Věra Čáslavská: „Pepík Masopust byl nádherným, báječným a úžasně skromným člověkem, který se stal mým velkým vzorem a jenž mi dodával sílu i v mých nejtěžších životních chvílích. Ani ten Zlatý míč si nepřisvojoval, ale vždy a všude připomínal: Ten balón je pro vás.“

Následovaly árie operního pěvce Josefa Moravce, čestná vojenská salva, a poté čestná stráž odnesla rakev s Josefem Masopustem. Po pár desítkách vteřin ticha, když pohřební vůz s ostatky odjížděl, všichni, co na Julisce byli, ho na poslední cestě do fotbalového nebe vyprovodili dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Obřad trval přibližně 45 minut, přesně tolik, kolik trvá poločas fotbalového utkání.

Rozloučit se přišlo i vedení rezortu obrany

„Odešel pan fotbalista. Málokdo rozdával tolik fotbalové radosti. Byl a navždy zůstane legendou. Světovou, národní i Dukly, se kterou spojil celý svůj život," podotkl ministr obrany Martin Stropnický.

„Josef Masopust byl nejen fotbalovou legendou, byl to především velký bojovník, gentleman a skromný muž na hřišti i mimo něj,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář.

 

Stadion Josefa Masopusta v Mostě

Josef Masopust se narodil v roce 1931 ve Střimicích u Mostu jako nejstarší ze šesti dětí do rodiny horníka. Od roku 2009 je po něm pojmenován mostecký stadion (Fotbalový stadion Josefa Masopusta). V květnu 2012 byla na jeho památku odhalena u stadionu Dukly Praha na Julisce v Praze 6 jeho socha.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš