Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úřad ombudsmanky řešil v Žatci podmáčené pozemky a zaplavené sklepy domů. Ostatní města by si měla vzít ponaučení

13.02.2015
Úřad ombudsmanky řešil v Žatci podmáčené pozemky a zaplavené sklepy domů. Ostatní města by si měla vzít ponaučení

Autor: Petr Kupka

Popisek: Úřad ombudsmanky Anny Šabatové pomohl vyřešit problém v Žatci.

Jednat, papírovat a přitakávat nestačí. Pro vyřešení problémů lidí musí každý městský úřad udělat víc. To mimo jiné vyplývá z případu ze Žatce v Ústeckém kraji, který se dostal až na stůl Kanceláře veřejného ochránce práv. Výsledkem je, že se možná konečně dočkají dešťové kanalizace.

Podmáčené pozemky, voda ve sklepích... Někomu už došla trpělivost

Obyvatelé v lokalitě Lounské a Staňkovické ulice v Žatci se dlouhodobě potýkají s podmáčením pozemků a vodou ve sklepeních domů. V minulosti vybudovaný odvodňovací systém byl nefunkční, což potvrdil i Městský úřad Žatec. Ten podle úřadu veřejné ochránkyně práv mohl udělat víc. Pak by se někteří nemuseli na ombudsmanku Annu Šabatovou vůbec obracet.

Žatecký úřad sice po prohlídce potvrdil, že jsou zanesené strouhy, byly zde vybudovány různé mostky a podobně, což zhoršilo odtokové poměry. Situaci komplikovala i skutečnost, že pozemky v dané lokalitě vlastní větší počet fyzických i právnických osob. Městský úřad se s nimi prý se všemi snažil jednat o údržbě a provádění činnosti, která by zamezovala zanášení drenážních struh, avšak stav odvodňovacího systému se příliš nezlepšoval. Majitelé jednoho z domů ale nebyli spokojeni s danou situací a obrátili se na veřejného ochránce práv.

Úřad má udělat víc – může si vynutit povinnosti

Zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček, který případ převzal k šetření, upozornil na stav odvodňovacího systému, na němž se podepsalo to, že nebyl dlouhodobě udržován. Poukázal na to, že úřad má vodním zákonem dané nástroje, kterými mohl proti zhoršujícímu se stavu zasáhnout, ale aktivně je nevyužil. Bylo mu několik let známo, že jsou strouhy zaneseny a systém není udržovaný, jednal s vlastníky pozemků, správcem Povodí Ohře a dalšími zainteresovanými osobami, ale nikomu neuložil žádné povinnosti, které by pak mohl vynucovat.

Povodí Ohře už provedlo vyčištění značné části koryta vodního toku a byl opraven porušený veřejný vodovod v Lounské ulici, ze kterého do dané oblasti přitékala voda. Odstranění dalších problémů podmáčených pozemků v lokalitě ulic Lounská a Staňkovická by měla řešit nová dešťová kanalizace. Městský úřad se ji rozhodl vybudovat po seznámení se závěry šetření zástupce ochránkyně. Uvolní 200 tisíc korun na zajištění projektové dokumentace.

Dobrovolně vyřešil, než aby spouštěl smršť úřednických řízení

Zástupce veřejné ochránkyně práv si postoj Městského úřadu v Žatci ocenil.  „Úřad přistoupil k problému velmi konstruktivně a rozhodl se pro faktické řešení namísto vedení zdlouhavých a nejistých správních řízení,“ uvádí a pokračuje: „Možnou alternativou by totiž bylo vedení několika řízení s jednotlivými vlastníky, kterým by úřad nařizoval různé povinnosti k odstranění závad. Sice by to bylo formálně v pořádku, ale bylo by to zdlouhavé a s ohledem na vymahatelnost správních rozhodnutí v praxi není jisté, zda by to vedlo k nápravě.“ Městský úřad se místo toho rozhodl pro dobrovolnou realizaci účinného řešení v podobě nové dešťové kanalizace, přestože půjde o nemalou investici.

Investičním záměrem, který by měl odvést dešťovou vodu z pozemků v dané lokalitě, by se mělo zastupitelstvo města zabývat znovu v březnu letošního roku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace