Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bojovník proti korupci dostal od miliardáře Janečka sto tisíc. Chce z nich rozdávat jiným, pokud začnou mluvit

17.12.2014
Bojovník proti korupci dostal od miliardáře Janečka sto tisíc. Chce z nich rozdávat jiným, pokud začnou mluvit

Foto: Nadační fond Karla Janečka

Popisek: Nadační fond miliardáře Karla Janečka (vpravo) věnoval finance odvážnému bojovníku s korupcí Leo Steinerovi (uprostřed).

Leo Steiner z Ústeckého kraje je známý především upozorňováním a rozkrýváním korupce a machinací u projektů z ROP Severozápad. Letos sice neuspěl v senátních volbách za Lounsko, těšit se ovšem aktuálně může z něčeho jiného. Stal se jedním ze dvou letošních držitelů Ceny za odvahu, kterou uděluje Nadační fond proti korupci, zřízený miliardářem Karlem Janečkem. K ocenění náleží i finanční odměna.

Od Karla Janečka převzal Leo Steiner šek na 100 tisíc korun jako peněžní Cenu odvahy. Jako satisfakci či sanaci materiálních ztrát, které mu angažování v protikorupčních aktivitách přineslo, to úplně nevnímá. „Určitě to není pro mne odškodné - ačkoliv v jiných případech tomu tak může být, ale investice do dalších aktivit, jako například prohánění ´kmotromafie´ nebo vymáhání způsobené škody,“ sdělil ParlamentnímListům.cz. Myslí tím například přípravy krajského referenda „Platit musí viníci“, které inicioval a jež jsou nyní pozastavené vzhledem k tomu, že se Ústecký kraj připojil jako poškozený k trestnímu řízení ve věci rozkradených eurodotací ROP Severozápad. „Rozhodně se jedná o drahý ´koníček´, který byl velmi malým zlomkem sanován tímto krásným a milým darem,“ dodal ještě.

Na penězích nelpí, podělí se

ParlamentnímListům.cz rovněž řekl, že je ochoten část financí ze stotisícové sumy darovat jiným, kteří prokazatelně k rozuzlení celé kauzy přispějí. „Pokud by někdo pomohl s těmito aktivitami, tak se rád o tento dar rozdělím. Stále platí, že pánové Šulc, Fišera, Oulický, Pánik, Novotný, Komínek, či dámy Vaňhová nebo Kuszniruková v síti spravedlnosti úspěšně utíkají a někteří jsou stále ve významných veřejných funkcích,“ zdůraznil. Například zmíněná exhejtmanka Jana Vaňhová je dnes náměstkyní hejtmana Ústeckého kraje.

Kauza, v níž někteří již byli obviněni či probíhají soudy, začala tím, že se Leo Steiner snažil napravit pověst Úřadu Regionálního operačního programu Severozápad, v němž pracoval jako ředitel odboru řízení programu. Brzy však poznal, že celý program byl od počátku nastaven tak, aby tyto peníze mohly být nelegitimně vyvedeny. V rámci tohoto programu mělo být během 7 let rozděleno 19 miliard. Rozkradeno, řečeno Leo Steinerem - celý ROP Severozápad byl jeden velký tunel. Jako člen monitorovacího výboru, který měl hlídat rozdělování dotací, vystoupil se svým zjištěním o neuvěřitelném systémovém mafiánském rozkrádání eurodotací, čímž roztočil kolotoč vyšetřování, mediálních prohlášení a výhrůžek.

„Jsem rád, že se nám již počtvrté podařilo ocenit osobnosti, které se nebály jít s kůží na trh a oznámily korupci nebo upozornily na machinace s veřejnými prostředky. Odvaha těchto lidí je pro nás všechny inspirací,“ okomentoval předání Cen za odvahu Karel Janeček, jeden ze zakladatelů a předseda správní rady fondu. Steiner měl kvůli své angažovanosti mimo jiné problémy v zaměstnání. Musel například opustit Oblastní charitu Most.

V září u Krajského soudu v Ústí nad Labem proběhlo hlavní líčení v kauze údajných machinací s dotacemi ROP Severozápad, k čemuž Steinerova aktivita přispěla. Obžaloba viní osm lidí, mimo jiné tři bývalé ředitele úřadu Petra Kušnierze, Pavla Markvarta a Petra Vráblíka, nebo někdejšího náměstka hejtmanky Pavla Koudu. Měli ovlivnit projekty za více než 1,4 miliardy korun, 922 milionů úřad skutečně proplatil.

Hříšníkům odpustím, pokud… Pozor na cestu do pekel

Na dotaz, na co by rád ještě měl dost odvahy, Leo Steiner ParlamentnímListům.cz odpověděl: „Ve vztahu ke kauze bych si moc přál, pokud jde o viníky, aby se rozmluvili. Poté jim poděkuji a odpustím. V obecné rovině - není nikdy dokonáno a všude a vždy bude třeba odvahy... Vždyť to začalo tím, že rodiče měli odvahu nás přivést na svět.“

Je si vědom, že ani po aktuálních komunálních volbách zřejmě na všech radnicích nedojde k plné transparentnosti přerozdělování veřejných financí. „O demokracii, ale i společnost, stejně jako o sebe, musíme neustále ´pečovat´. Občas se chybička vloudí, ale když nesledujeme a nepečujeme, tak je to chyba na chybu a cesta do pekel,“ řekl na závěr.

Životopis Severočecha Leo Steinera je možné přečíst ZDE.

Janečkův fond už rozdal statečným miliony

Nadační fond proti korupci uděluje Ceny za odvahu každoročně. Nositeli se stávají lidé, kteří se nebáli upozornit na korupci bez ohledu na osobní následky. Vedle Leo Steinera, který upozornil na machinace v Regionálním operačním programu Severozápad, je to letos František Mráček, který poukázal na nestandardní praktiky při hospodaření s prostředky Středočeského kraje.

Ceny za odvahu v minulosti získali Libor Michálek (kauza korupce ve Státním fondu životního prostředí), Ondřej Závodský (podezřelé smlouvy v Zařízení služeb Ministerstva vnitra), Renata Horáková (korupce na znojemské radnici), Jakub Klouzal (předražování zakázek v oblasti informačních technologií na MZV), Věra Ježková (pravděpodobně zmařená investice polostátního podniku ČEZ), Martin Konečný (nestandardní prezidentské milosti Václava Klause), Jiří Chytil (kauza Opencard) a Vladimír Sitta ml. (kauza DPP). Nadační fond rozdělil doposud mezi oznamovatele více jak 2 000 000 korun.

Nadační fond proti korupci je nezávislou iniciativou lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš