Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komenský se musí obracet v hrobě. V čele českého školství je muž, který běžně říká bysme místo bychom. A to je původní profesí pedagog

12.04.2014
Komenský se musí obracet v hrobě. V čele českého školství je muž, který běžně říká bysme místo bychom. A to je původní profesí pedagog

Foto: archiv

Popisek: Marcel Chládek dělá svou češtinou ostudu ministerstvu školství

Patlá vaše dítě češtinu? Už se ničemu nedivte! Jak se má naučit ve škole správně používat svou rodnou řeč, když to nezvádne ani muž, který má české školství řídit. Marcel Chládek absolvoval gymnázium v Novém Strašecí, které se paradoxně pyšní právě jménem Jana Amose Komenského. Poté vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde dokonce složil v roce 2006 rigorózní zkoušku, a získal tak jeden z nejoceňovanějších akademických titulů doktora filozofie.

Pravda, v oboru andragogiky, tedy aplikované vědy o výchově a vzdělávání dospělých. Přímo děsuplně ale působí fakt, že dokonce v minulosti učil na základních a středních školách. Znamená to snad, že pedagog klidně může dávat studentům špatný příklad přímo za katedrou jenom proto, že je absolventem jiného oboru než češtiny?

 Již několik generací dětí učil správné češtině oblíbený Ferda mravenec. Teď mu bude muset naslouchat i ministr školství.

Již několik generací dětí učil správné češtině oblíbený Ferda mravenec. Teď mu bude muset
naslouchat i ministr školství.

„Když je člověk ministr školství, neměl by iritovat učitele češtiny. Tak jsem si řekl, že ji poprosím o spolupráci,“ přiznal ministr Chládek sebekriticky médiím, ovšem až poté, co si vyhledávaná lektorka fonetiky a správného vyjadřování Jana Postlerová posteskla, že místo spisovného „bychom“ používá na veřejnosti hovorové „bysme“. Jednou za deset dní se tudíž Chládek vrátí do pomyslné školní lavice, aby se pod vedením uznávané jazykové pedagožky zbavil svých vyjadřovacích zlozvyků a přestal dělat ostudu ministerstvu školství a našemu vzdělávacímu systému jako celku.

Parlamentní školka

Chládek však zdaleka není jediným politikem, který svou češtinou dává špatný příklad celému národu. K žákům paní Postlerové se přiřadil i novopečený ministr zemědělství Marian Jurečka, tudíž další vysokoškolák, který je sice uznávaným odborníkem ve svém oboru, z jeho vyjadřování však museli během studií pedagogové šílet. Občas totiž zřejmě nestačí zkrotit tempo svých myšlenkových pochodů, a tak se pokouší vysypat je na posluchače dřív, než mu utečou. Výsledkem je tak šílené drmolení, že není rozumět jedinému slovu.

 Ferdův slabikář nabízí český jazykolam ke každému písmenku abecedy

Ferdův slabikář nabízí český jazykolam ke každému písmenku abecedy

Hlavním úkolem paní Postlerové tudíž bude v Jurečkově případě seřídit „brzdy“ jeho vyjadřování. Napomáhají tomu účinná cvičení a různé říkanky, které se děti dřív učily již v předškolním věku a dodnes je oceňují i logopedové. Několika generacím v tom napomáhal mimo jiné i nesmrtelný Ferdův slabikář spisovatele, ilustrátora a karikaturisty Ondřeje Sekory z roku 1939, v němž nesmrtelná česká kreslená postavička Ferda mravenec seznamuje děti s jednotlivými písmenky abecedy a formou říkanek i se správnou výslovností. Zkuste srozumitelně přeříkat třeba: ‚svišť svisle visel, zasvištěl, svist slyšel sysel‘ nebo ‚zebru zebou zuby, zubr se jí zubí‘.

Může za to Babiš

Vlnu sebekritiky odstartoval v řadách našich politiků šéf Hnutí ANO Andrej Babiš, který se pod vedením Jany Postlerové učí češtinu již přes rok. Na slovenský původ se nevymlouvá, spíš se snaží omluvit své jazykové excesy svou povahou. „Mám trauma mluvit hlavně do televize, neboť jsem introvert a vím, že mluvím blbě,“ přiznal na setkání s voliči v Liberci. „Největší problém mu dělá, když se malinko namíchne, to pak přeskočí zpátky do slovenštiny. Ale je to jeho rodný jazyk, tak je to zcela normální,“ prozradila o Babišovi jeho učitelka v rozhovoru pro jeden bulvární deník a dodala: „Je nesmírně inteligentní a galantní člověk a oba jsme rychle pochopili, o co nám jde. On se potřebuje naučit správně česky a já ho to musím naučit.“

Herečka Jana Postlerová (vpravo) s kolegyní Ivetou Duškovou v televizní inscenaci Žena v kleci

Herečka Jana Postlerová (vpravo) s kolegyní Ivetou Duškovou v televizní inscenaci Žena v kleci

Matka herečky Simony Postlerové se kromě herectví a dabingu věnuje již léta i hlasovému poradenství. Jinak řečeno ty, kteří k nám mluví, učí takovému vyjadřování, abychom je skutečně mohli poslouchat bez psychické újmy. V řadách jejích žáků se kromě řečnických profesionálů objevují stále častěji i osobnosti našeho veřejného života. Určitě by ale neškodilo, kdyby se k nim přidali i leckteří její herečtí kolegové, moderátoři, televizní redaktoři a reportéři, jejichž vyjadřovací schopnosti, jazykové prohřešky a celkové nakládání s mateřštinou často zacházejí za hranice únosnosti. A nejhorší na tom je, že jim naslouchají i naše děti, které si pak myslí, že je takové vyjadřování normální. Vždyť to přece řekli v televizi!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská