Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otřesný případ v Podbořanech: zavražděné miminko v popelnici. Máme detaily i pohled psychologa

13.12.2013
Otřesný případ v Podbořanech: zavražděné miminko v popelnici. Máme detaily i pohled psychologa

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

KRIMI Dvaatřicetileté matce, která má údajně i jiné děti, hrozí za vraždu novorozence výjimečný trest, napsal Deník.cz. Pitva novorozence, kterého našel mrtvého v neděli 8. prosince ráno v podbořanské ulici Kpt. Nálepky mladík, který prohrabával popelnice, potvrdila, že dítě zemřelo na podchlazení.

Policie obvinila z vraždy dítěte dvaatřicetiletou ženu, kterou zadrželi ve stejný den, kdy došlo k hrůznému nálezu, v neděli. Hrozí jí až výjimečný trest! Kriminalisté potvrdili, že se dítě narodilo živé a zdravé a že zatčená žena je z okresu Louny. „Příčinou smrti bylo podchlazení organismu," řekla po pitvě vyšetřovatelka Miroslava Limberková.

Zachytila vražedkyni kamera?

Mrtvé novorozeně bylo v popelnici nalezeno v tašce. Podle neoficiálních informací je žena přímo z Podbořan a údajně má i další děti. Tyto informace nechtěla policie kvůli pokračujícímu vyšetření zatím komentovat, neřekla ani to, zda žena odhodila dítě do kontejneru ještě živé nebo už mrtvé.

Policie zatím nechce ani říct, jak ženu vypátrala. Vyšetřování pokračuje. Proslýchá se ale, že někdo měl v noci vidět osobu, která něco dávala do popelnic. Také je možné, že se policii přihlásil někdo z okolí ženy. Nedaleko je ale i náměstí, kde jsou kamery, je tedy možné, že žena byla natočena.

Nález byl šokující

Invalidní důchodce Daniel Šmíd, který žije v domku na okraji Podbořan, na nedělní ráno už nikdy nezapomene. Hrůzný zážitek má stále před očima. „Prohlížím tu popelnice pravidelně. Hledám tam věci, které by se mi hodily, hlavně cédéčka s muzikou,“ řekl Blesku. Když v černém kontejneru zahlédl kostkovanou plastovou tašku, otevřel ji.

To, co uviděl, ho šokovalo. „V oranžové dece tam bylo děťátko. Byl to chlapeček s černými vlásky. Hned jsem poznal, že je mrtvý. Byl promodralý, celý průsvitný,“ popsal s tím, že pak zpanikařil. Dítě zakryl a utekl domů. Cestou ale potkal známého, kterému se s hrůzným nálezem svěřil. Na místo se pak šli podívat znovu. Společně pak zavolali policii.

Rekordně rychlá policie

Policie vypátrala pachatelku hrůzného činu během rekordně krátké doby, k oznámení došlo v neděli v ranních hodinách, kdy mladý muž, který je v Podbořanech známý tím, že prohrabává kontejnery, mrtvé tělíčko objevil, ženu pak kriminalisté zatkli už večer. Přesto se nad vraždou novorozence v Podbořanech vzhledem ke skoupým informacím vznáší stále řada otazníků. Ale policejní psycholog Josef Kovářík obecně k problému vražd novorozenců uvedl, že z dlouhodobé zkušenosti kriminalistů je zřejmé, že při vyšetřování vražd novorozenců žena porod vnímá jako pro okolí nepřijatelnou událost.

Pohled psychologa: Hájí matku

„Matka v těchto případech cítí ze svého okolí, že dítě není vítané, způsobilo by určitou krizi. Může se u rodičky objevit silný pocit bezvýchodnosti. Ten může být v některých případech velice silný i proto, že matka pro dítě nemá žádné zázemí," zdůraznil Kovářík. Dodal, že pokud matka řeší narození nechtěného dítěte sama, nemusí se neodvážit , pro ní v té chvíli ke složité akci, dopravit nenápadně dítě do babyboxu. Ten je přitom v případě Podbořan nedaleko, schránka je v Kadani. Raději ho prý odloží na místě, kde ji nikdo pravděpodobně neuvidí. Tedy i za cenu rizika, že dítě tím odsoudí k smrti, protože si novorozence nikdo včas nevšimne. „Samozřejmě, jsou známé i případy zcela úmyslného jednání, kdy žena předem ví, že dítě musí zmizet i za cenu vraždy. Ale většinou jde o důsledek nezvládnutého pocitu bezvýchodnosti," shrnul policejní psycholog tendence novorozeneckých vražd.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová