Přišli do práce, kde jim noví páni řekli, aby zůstali doma. Ve Vagonce Louny mají další trabl
19.06.2020
Foto: Facebook / Moje Louny
Popisek: Rok 2019, areál Heavy Machinery přebírá Dako-cz
O Vagonce Louny se v posledních dnech hovořilo hned několikrát. Nejen mezi běžnými lidmi, ale také mezi novináři. Co bylo důvodem, naznačí rovněž článek Krajských Listů.cz.
Vypadá to prý, jako by areál Vagonky Louny byl zakletý. Mačety a výstřely do vzduchu otřásaly areálem již minulý rok. Situace se letos opakovala, ačkoli v mírnější duchu. Areál nyní vlastní bratři Šuškovi, kteří jej do konce srpna pronajímají firmě Vagonka Louny, kterou vlastní společnost DAKO.CZ patřící do skupiny Czechoslovak Group Michala Strnada.
Ačkoli jsou tedy všechny smlouvy dle práva, opět je o čem psát...
Opět zasahovala policie
Před dvěma týdny se podle dostupných informací za účasti novináře webu Seznam zprávy.cz bratři Šuškovi, údajně bez předchozího ohlášení, domáhali vstupu do areálu společnosti Heavy Machinery Services. Tu v insolvenci koupila Traťová strojní společnost spadající do skupiny Rail Investment, již výše uvedení bratři vlastní. A právě kvůli tomu, že přišli bez předchozí domluvy, jim zaměstnanci, kterých je mimochodem zhruba pět, vstup nechtěli povolit. Na místo tudíž opět přijela policie, která situaci vyřešila a majitelé areálu se do vnitřních prostor dostali.
Za chvíli nato svolali zaměstnance, ke kterým měli velmi netradiční proslov. A rovnou padl i jeden vyhazov.
„Podívejte se, jak předchozí majitelé nechali areál zchátrat. Podívejte se, v jak špatných podmínkách pracujete. Od zítřka nechoďte dva týdny do práce, uhradíme vám plnou výši platů. Musíme naplánovat, jak fabriku postavit na nohy,“ pronesl podle redaktora Seznamu jeden z bratrů – vlastníků.
Padák na fleku
A zavládl zmatek. Dokonce se měl ozvat jeden z vysokých manažerů, který s nastalou situací nesouhlasil. Tak ho prý Šuškové pro jistotu rovnou vyhodili.
S tím postavením na nohy to zřejmě nebude tak horké, jak bratři avizovali. Vagonka Louny totiž měla podle tiskového mluvčího rozdělané do konce srpna zakázky za více než tři sta milionů korun. Zaměstnanci, které si pronajala, však do práce nechodí, což je pro společnost významná ztráta. Hospodářským novinám někteří dělníci řekli: „Jsme tam pouze my jako agenturní zaměstnanci a je tam bezvládí. Jsou tu spíš dělníci, mistři u nás žádní nejsou. Řídíme si to takřka sami a nevím, jak dlouho to takhle půjde. Asi než dojde materiál.“
Firma ´jak víno´
Společnost hospodařící v areálu známém jako lounské strojírny se několikrát přejmenovala. Policisté už v roce 2010 provedli na tomto místě velkou razii. Firma se totiž měla podílet na daňových únicích. Společnost Legios, bývalý Lostr, byl jeden z největších zaměstnavatelů v regionu. V roce 2013 podává slovenská banka na společnost Heavy Machinery Services (HMS), tak se tehdy firma jmenovala, návrh na insolvenční řízení. O rok později českobudějovický soud vyhlásil na HMS úpadek a souhlasil s reorganizací. Koncoví majitelé tehdy byli neznámí. HMS v podstatě převzala Legios Loco, oficiálně si areál od HMS pronajímala. Insolvenční správkyně HMS firmě Legios Loco dala v červnu loňského roku z areálu výpověď. A od poloviny července je v insolvenci i společnost Legios Loco. Dnes se již zcela otevřeně mluví o tom, že za firmami stál na oko zmizelý podnikatel Savov.
Vložil: Zdeněk Svoboda