Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nedostavěný chrám s tajemnou energií, která uzdravuje deprese i stavy po mrtvici... Český poutník

25.08.2019
Nedostavěný chrám s tajemnou energií, která uzdravuje deprese i stavy po mrtvici... Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Nedostavěný chrám v Panenském Týnci

FOTOGALERIE Na dnešní nedělní výlet se vydáme na jedno z nejpozoruhodnějších a nejmystičtějších míst v Čechách. Našim cílem je gotický chrám v Panenském Týnci na Lounsku. Přestože ho středověcí stavitelé nikdy nedostavěli, přijíždějí k němu dnes plné autobusy turistů z domova i zahraničí. Míří sem nejen za unikátní stavbou, ale především je sem táhne pozitivní energie, kterou je tohle místo doslova nabito. Pokud chvíli posedíte uprostřed rozestavěného chrámu a zavřete oči, budete prý odcházet plní optimismu a dobré nálady.

Ne nadarmo je Panenský Týnec již dlouhá desetiletí vyhledávaným místem nejen psychotroniků, léčitelů a spiritistů, ale i lidmi, kteří trpí depresemi a různými psychickými onemocněními. Řada odborníků se pokoušela energii místa, které prý tak zázračně uzdravuje, změřit. Známý psychotronik Stanislav Brázda naměřil v prostorách chrámu nejsilnější pozitivní zónu označovanou číslem 8. Pobyt v ní dokáže údajně lidem navodit dobrou náladu, rozpustit deprese, dodat elán i sebevědomí! Mnozí lékaři doporučují dlouhodobý pobyt nebo častější návštěvy v ruinách kostela hlavně lidem po mozkové obrně, mozkové mrtvici a úrazech hlavy.

Stavbu naplánovali podle kosmické energie

Skoro to vypadá, že Žerotínové, kteří se ve 14. století rozhodli chrám v Panenském Týnci vybudovat, si jeho místo nevybrali jen tak náhodou. Středověcí stavitelé se na rozdíl od těch dnešních zajímali o působení zemských a kosmických energií. Má se za to, že kostel stavěla slavná huť Petra Parléře, která po sobě zanechala například takové skvosty jako Karlův most nebo Chrám Svatého Víta v Praze. Stavba chrámu v Panenském Týnci začala v roce 1316, ale po ničivém požáru v roce 1382 už zůstala nedostavěna.

Jsou ostatky Anežky v Panenském Týnci?

Tajemnost místa podtrhují ještě i další středověké celebrity: svatá Anežka a rytíř Plichta! Ten druhý jmenovaný byl synem Habarta ze Žerotína, jenž v roce 1280 postavil pro svatou Anežku v Panenském Týnci ženský klášter. Chtěl tím poděkovat české patronce za to, že údajně zbavila jeho manželku neplodnosti. V Anežském klášteře v Praze totiž jeho žena přitiskla svůj bok k boku svaté Anežky a tenhle dotyk ji prý uzdravil! Vzhledem k tomu, že Anežka zemřela v roce 1282, je možné, že klášter osobně navštívila. Místní také věří, že tu leží její ostatky, po kterých dosud marně pátrali archeologové v Praze.

Duch bojovníka Plichty

Podle mínění mnohých psychotroniků se v místě kláštera dodnes projevuje také duch Plichty ze Žerotína. Tomuto slavnému bojovníku ve službách českého krále Jana Lucemburského je přisuzováno vybudování zdejšího chrámu. Plichta padl v roce 1322 v bitvě u Mühldorfu a po něm už ve stavbě nikdo nepokračoval, dílo zkázy pak dokonal zmiňovaný požár.

Torzo chrámu stojí na magickém místě se silnou léčivou zónou, která má tvar kříže. V místě, kde se zóny kříží je pak údajně léčivý účinek nejsilnější. Chrám vyhledávají starší lidé i mladí milenci, kteří zde hledají zdraví, životní sílu a štěstí. Praví se, že novomanželé oddaní ve zdejších prostorách spolu prožijí opravdu šťastný život…

Oblíbené místo filmařů

Chrám přitahuje také filmaře, zahrál si už v nejednom českém filmu, například zde bylo pořízeno mnoho záběrů do filmu Kytice, objevuje se také v několika seriálech s tajemným podtextem.

Se stavbou přímo sousedí areál bývalého ženského kláštera. Po zrušení řádu se majitelem sídla v roce 1787 stal Jan Tuscany, jehož potomci nechali klášter v 1. polovině 19. století upravit do podoby zámku. Objekt dnes využívá úřad městyse a v části prostor je možné prohlédnout si výstavu o zdejší dávné i nedávné historii chrámu i celého Panenského Týnce. Spatříte patrovou trojkřídlou budovu s dochovaným renesančním portálem z roku 1548 a pavlačí podepřenou pilíři.

Kostel svatého Jiřího

Pokud se vydáte do Panenského Týnce načerpat energii, zastavte se také na návsi u kostela svatého Jiří. V minulosti byl přestavěn z menšího kostela, dnešního podobu získal v roce 1722 a postupně byl ještě upravován. Zajímavostí je, že na kostelní věži jsou stále v provozu hodiny s ručním denním natahováním. Momentálně prochází kostel rekonstrukcí a dostává nový fasádní kabát…

Vložil: René Flášar