Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měl přijet Walda, Kubiška i Neckář… Vzpomínka na žateckou Dočesnou v ´68

23.08.2018
Měl přijet Walda, Kubiška i Neckář… Vzpomínka na žateckou Dočesnou v ´68

Foto: Vrabci v Žatci

Popisek: Snímek z žatecké Dočesné v šedesátých letech

FOTOGALERIE Jedním z důsledků okupace země vojsky Varšavské smlouvy roku 1968 bylo zrušení tradiční Dočesné v Žatci. Slavnosti chmele byly v tomto roce naplánovány na sobotu 31. srpna a neděli 1. září. Osmého srpna, jak zaznamenal městský kronikář, byl na Dočesnou pozván jako čestný host Alexandr Dubček. Jeho vedoucí sekretariátu však sdělil, že Dubček nemůže z časových důvodů přijet, kvůli stranickým předsjezdovým přípravám… Autorkou vzpomínky je odborná asistentka katedry historie pedagogické fakulty ZČU v Plzni, PhDr. Milada Krausová, Ph.D.

Česáči chmele se do města tradičně sjížděli z celé republiky. S nasazováním česacích strojů se měnila jejich struktura. U česacích strojů směli pracovat jen brigádníci starší osmnácti let. Byli mezi nimi učňové, studenti, ale i důchodci. Ruční česání chmele bylo doménou místních.

Už vylepili a rozeslali plakáty

Reformní hnutí a snaha o nápravu různých nedostatků se projevila i v tomto oboru. Účast na brigádě například již nebyla povinná. Zlepšit se měla i kvalita ubytoven. Byly také vypraveny zvláštní vlaky pro brigádníky. Takto dorazili například brigádníci z Ostravska pro JZD Staňkovice ještě 20. srpna. Úroda chmele roku 1968 byla označena jako lepší průměr, sklízelo se do začátku září. Odměnou byla pro mnohé i účast na Dočesné, která se pečlivě připravovala. Počátkem srpna byly vylepeny a rozeslány plakáty, jejichž několik exemplářů se dochovalo v Regionálním muzeu.

Snímek z žatecké Dočesné v šedesátých letech, zdroj: Vrabci v Žatci

Jak měla Dočesná roku 1968 vypadat? Žatecký rozhlas referoval v srpnu opakovaně, že program začíná na žateckém náměstí v sobotu v deset hodin dopoledne koncertem spojených dechových hudeb města Žatce. Po polední přestávce měla být na programu přehlídka tanečních melodií posledních dvaceti let v podání tanečního orchestru závodního klubu ČSAD, který slavil dvacáté výročí své existence.

Vystoupení hvězd Rokoka i dechovky

Potíže byly se zajištěním tanečníků do průvodu v neděli dopoledne. Žatečané totiž neprojevili zájem, proto byli osloveni tanečníci z Rakovníka. „Doufejme, že se najdou občané a občanky, kteří by jako česáči v typickém oblečení s nůšemi, košíky a stoličkami se zúčastnili průvodu náměstím k zahájení scénky Dočesné v neděli 1. září dopoledne,“ apeloval žatecký rozhlas ještě 20. srpna. Zájemci se měli přihlásit u organizátorů, tedy v Městské osvětové besedě v zadním traktu divadla. V programu měla být jako každý rok scénka s česáním chmele, oblíbený tanec s korbelem piva na hlavě i soutěž pro nejrychlejšího česáče.

Připraven byl atraktivní program pro mládež. Objednáno bylo vystoupení tehdy velmi populárního pražského divadla Rokoko, kde působili Waldemar Matuška, Helena Vondráčková, Marta Kubišová či Václav Neckář. Byly to hvězdy tehdy populárního seriálu Píseň pro Rudolfa III., který roku 2018 znovu uvedla Česká televize. Pro „dříve narozené“ pak měly na třech místech vyhrávat dechové kapely z Plzně, Žatce i Rakovníka.

Místo Dočesné ruské tanky

Dočesná se konala volnou sobotu, což znamenalo, že nejezdilo tolik vlaků a ani autobusů. Doprava fungovala jako v neděli. Rozhlas proto doporučoval, aby si hromadné výpravy včas autobusy objednaly. Rozhlas ještě 20. srpna rovněž žádal, aby místní pomohli se zajištěním ubytování hostů, protože hotely tradičně nestačily. Místní měli také vyzdobit své domy a pomoci s úklidem města.

Snímek z žatecké Dočesné v šedesátých letech, zdroj: Vrabci v Žatci

Veškeré přípravy však ukončil příjezd tanků. Město bylo obsazeno bez jediného výstřelu v noci 21. srpna. Část brigádníků tak kvůli okupaci nedorazila. Kronikář uvádí, že vojáci okupačních armád se po 21. srpnu snažili navázat kontakt s místními. Chtěli besedovat v žateckých závodech, nabízeli pomoc při žních i česání chmele. V Žatci jejich nabídky odmítli, byť jak píše kronikář, v některých obcích okupanti skutečně česali chmel.

Dočesná nebyla. Kronikář glosoval její zrušení smutným povzdechem: „Po mnoha letech byl letos první zářijový den v Žatci obyčejný a dokonce smutný, jak nikdy. Velmi oblíbená tradiční Dočesná se totiž tentokrát nekonala. Bohužel ti, co letos Dočesnou připravovali až do poslední chvíle, neměli o nic méně práce. Naopak, nejprve měli práci s její přípravou a pak s jejím odvoláním. Nakonec měli ještě plno starostí, jak naložit s množstvím zboží, předem naskladovaného pro účastníky slavností. Masné výrobky se podařilo zařadit do spotřební sítě, avšak zbyly některé druhy značkových piv, takže v Žatci byl nebývalý dostatek Budvaru a plzeňské dvanáctky.“ 

Letošní žatecká Dočesná, již 61. ročník slavností chmele a piva

Letos ve stejnou dobu, 31. srpna a 1. září 2018 se v Žatci koná, jako každý rok, Dočesná, na níž je vstup pochopitelně zdarma. Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je tradičně vrcholnou akcí královského města, které v roce 2004 oslavilo 1000 let od první písemné zmínky. Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva je tradičně vrcholnou akcí královského města, které v roce 2004 oslavilo 1000 let od první písemné zmínky.

A nyní již součastnost... Zdroj Žatecká Dočesná

Různé piškuntálie na náměstí Svobody

Dočesná vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn. V dnešní podobě se těžištěm oslav a zábavy stalo centrální náměstí Svobody, kde je před radnicí umístěno hlavní pódium, na kterém se po oba dny střídají zábavné pořady především hudebních žánrů. Nedílnou součástí jsou chmelové a pivní soutěže, mezi nejoblíbenější patří ruční česání chmele a tanec s korbelem piva na hlavě. Výjimečnost programu umocňuje historická divadelní scénka, jejímž vyvrcholením je pasování vybraného pěstitele do rytířského stavu a dekorování jej chmelovým věncem, slavnostní narážení pivního sudu a stržení posledního štoku v nejmenší chmelnici na světě, která se nachází přímo na žateckém náměstí. Speciální programy jsou na dalších dvou scénách. Na dětské scéně do podvečera probíhají pásma soutěží, písniček a her, do kterých se děti zapojují a mají možnost vyhrát zajímavé věcné ceny. Ve večerních hodinách na tomto pódiu probíhá rockový program převážně amatérských skupin, doplněný o vystoupení jedné či dvou rockových hvězd. Druhou scénu tvoří pódium s programem zaměřeným na folkovou a country muziku. Na žatecké Dočesné se představují pivovary z celé České republiky, ale i ze zahraničí.

Též neformální setkání pivovarů, které vaří pivo ze žateckého chmele

S ohledem na skutečnost, že akcí podobného charakteru se v ČR koná několik, snaží se organizátoři posunout slavnosti do roviny neformálního setkání pivovarů, především těch, které vaří pivo ze žateckého chmele. Tradičně se zde představuje 15 až 20 pivovarů, prezentujících kolem 30 druhů piv. Po několik let je také organizována odborná degustace, která se stala prestižní záležitostí přihlášených pivovarů a svým rozsahem a významem patří mezi 5 nejvýznamnějších degustací v České republice a její výsledky jsou mezi pivovary velmi ceněny. Pravidelně se jí zúčastní kolem 15 pivovarů se 40 druhy vzorků. Celkově se této soutěže účastní 120 degustátorů z řad laické i a odborné veřejnosti. Koná se ve Chmelařském institutu pod vedením poroty, složené z odborníků na pivo a chmel, výsledky jsou druhý den prezentovány široké veřejnosti na hlavním pódiu a ve všech médiích.

A nyní již součastnost... Zdroj Žatecká Dočesná

Mezi zajímavé doprovodné akce náleží tradiční výstava drobného zvířectva, burza pivních etiket, volejbalový turnaj a v posledních letech aktivity a.s. Chrám chmele a piva, každoroční vytvoření rekordu v délce hada z pivních kelímků a recesní expozice Muzea Homolupulů s nejstarším pivařem Lojzou Lupulínem v Husitské baště.  

Tradiční i nové soutěže

Soutěž v tanci s korbelem piva na hlavě

Hlavním úkolem této soutěže je vydržet tančit v páru s korbelem piva na hlavě po dobu jedné skladby. Pár, který vydrží nejdéle vyhrává hodnotnou cenu. Podmínkou soutěže je věk 18 let. Soutěž není omezena na občany České republiky. Ochranný oděv zajištěn. Soutěžící se mohou přihlásit do soutěží v info stánku nebo u pořadatelů v budově žateckého divadla. Plánovaný čas soutěže je v sobotu 1.9. od 13:50 hod.

Soutěž v česání chmele na čas

Soutěž spočívá ve zručnosti a rychlosti česáče, který načeše za určitý časový úsek nejvíce chmele. Soutěž je omezena na maximálně čtyři soutěžící. Soutěžící se mohou přihlásit do soutěží v info stánku u podia nebo u pořadatelů v budově žateckého divadla. Plánovaný čas soutěže je v sobotu 1.9. od 14:15 hod.

A nyní již součastnost... Zdroj Žatecká Dočesná

Doprovodný kulturní program

Program letošní Dočesné je již kompletní a zde můžeme zveřejnit tato jména účinkujících: Xindl X, Marie Rottrová, Olga Lounová, BSP, Roman Dragoun a his angels, Perutě, Pavel Calta, Jablkoň, Krucipüsk, Sebastian, Nebe, Petr Spálený, Ivan Hlas Trio, The Gang, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Traktor, Instinct, Znouzecnocnost, Vanua 2, Tři ségry revival Banda, Jakub Smolík, The Tap Tap, Elvis Presley impersonator a band, Lochness, Žatečanka a mnoho dalších. Program bude také v letošním roce na pěti podiích. Hlavní scéna na náměstí Svobody, druhá scéna na náměstí Prokopa Velkého, třetí scéna si své místo našla v letním amfiteátru ve Vrchlického ulici. Čtvrtou scénu s historickou tématikou najdou návštěvníci tradičně ve Dvořákově ulici. Po loňském úspěchu bude pátá scéna umístěna v Kapucínské zahradě. Pro zájemce bude otevřena Expozice muzea Homolupulů nebo výstava králíků, drůbeže, holubů a exotů. Součástí programu je také Streeball Cup, Skatečesná a festival Underwall.  

Dočesná: Z historie

Žatec obdržel statut města již v roce 1265 a loni slavil 740 let od udělení privilegií. Od té doby se řadí k významným obchodním a řemeslným střediskům. Za Karla IV. Patřil mezi tři největší města v Čechách a jeho sláva sahala až do zahraničí. Pěstování chmele v Žatci a jeho okolí má více než sedmisetletou tradici. Současně s udělením práv městu dostal Žatec i právo vařit pivo. 19.století již můžeme považovat za zlatou éru českého chmelařství. Žatecký chmel (poloraný červeňák) se stal pro své typické vlastnosti měřítkem pro stanovení kvality a ceny na evropském trhu a město se stalo chmelařskou metropolí. Ve dvacátém století se žatecký chmel vyvážel zhruba do 70 zemí celého světa. Žatecký chmel stál u zrodu těch nejslavnějších značek piv a i dnes je symbolem kvality pěnivého moku.

Vložil: Markéta Vančová