Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Americká superstar natáčela v Čechách. Odvezla si traumatický zážitek, ale výsledek stojí za to

08.01.2018
Americká superstar natáčela v Čechách. Odvezla si traumatický zážitek, ale výsledek stojí za to

Foto: Youtube / repro

Popisek: Barbra Streisand natáčela i v Žatci

VIDEO Patří k největším osobnostem populární hudby i kinematografie na světě a zároveň ke komerčně nejúspěšnějším. Její výjimečný talent byl mnohokrát oceněn. Sbírka prestižních cen, kterou vlastní, je skutečně mimořádná, ať už jde o Oscary, Emmy, Zlaté glóby, Grammy nebo zlaté a platinové desky. V letošním roce je tomu již padesát let co Barbra Streisand zpívá a hraje ve filmech a stále ji zbožňuje publikum na celém světě. Zcela právem.

I když se bohužel v naší zemi nekonal žádný z jejích senzačních koncertů a nejblíže k našim hranicím účinkovala před několika lety v Berlíně, přece jenom se tato mimořádná žena v Čechách objevila. A to v roce 1982, kdy si naše autentická historická města Prahu, Český Krumlov, Roztyly a Žatec vybrala pro natáčení exteriérů svého filmového debutu Yentl. Tento snímek si dlouho přála natočit  a nebylo to vůbec snadné. Jak sama prozradila, rodil se těžce téměř deset let.  

Z debutu triumf

Již v roce 1968 ji totiž mimořádně  zaujala povídka spisovatele Isaaca Bashevise Singera, líčící příběh židovské dívky, která se musí převlékat za chlapce, aby  mohla studovat Talmud. Kromě toho, že velmi přesvědčivě vytvořila hlavní roli, nazpívala i několik písní, které složil slavný francouzský komponista Michel Legrand. Z jedné z nich, působivé Papa, Can You Hear Me? se stal posléze jeden z jejich největších hitů.  Dlouholetá a nesmírně náročná práce  přinesla výsledky. Barbra vybojovala jako vůbec první žena v historii kinematografie prestižní Zlatý glóbus za režii.   Yentl byl navíc nominován  v pěti kategoriích na Oscara a  nakonec ho  získal právě za hudbu. 

Musela strpět Passera

V rozhovoru, který nedávno zveřejnil časopis Instinkt, Streisandová prozradila jednu dosud neznámou informaci. Poté, co odstoupil ze spolupráce na scénáři tohoto filmu samotný I. B. Singer,  začal další úpravy realizovat  český režisér  Ivan Passer, ovšem s podmínkou, že tak učiní pouze pokud bude celý film také režírovat.  A to  se jí  vůbec nelíbilo: „Musela jsem strpět jeho přítomnost při natáčení, a tím pádem docházelo ke konfliktním situacím, kdy jsem vysvětlila svoji představu dalších záběrů, on se vším souhlasil, jenže pak jsem přišla na plac a všechno, včetně kamery stálo úplně jinde, než jsme se dohodli. Bylo to svízelné. Po Yentl jsem osm let raději nic jiného nerežírovala, tak traumatický zážitek to pro mě byl,“ postěžovala si.

 

Film Yentl se natáčel v ČSSR

Mlsná hvězda

Ne všechny  zážitky z natáčení ale byly tak traumatické. Českého asistenta režie tehdy dělal Barbře mladičký Zdeněk Troška. Ten navíc sehrál roli dublera Mandy Patinkina, jenž hrál hlavní mužskou postavu.  Traduje se, že herečka propadla kouzlu lahodných větrníků, a tak jí je kupoval a  tajně nosil, protože byla přísně hlídaná osobní asistentkou, aby  nepřibrala. Mlsná hvězda nedokázala  české lahůdce odolat a nechala se slyšet, že něco podobného v Americe není. Jak prozradil sám Troška, slízla prý ale jenom lahodný krém a on poté dojedl zbytek.  Je přitom zajímavé, že jinak si nechala vozit jídlo  z Prahy a Vídně, i když bydlela v luxusním hotelu International. Zřejmě tehdejší socialistické gastronomii zas až tak nevěřila.

 

Česká Barbra

Velmi příjemným překvapením se pro ni stalo i představení české verze muzikálu Hello, Dolly! v pražském Karlínském divadle. I když ona sama je považována za geniální představitelku Dolly Leviové, údajně byla doslova uchvácena výkonem Laďky Kozderkové. Ostatně, ta se těšila pověsti české Barbry Streisand.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na

Vložil: Adéla Hofmanová