Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naval prachy, nebo tě zbijeme. Romskou aféru v Lounech v centru pro menšiny bagatelizovali, pak ale…

19.10.2017
Naval prachy, nebo tě zbijeme. Romskou aféru v Lounech v centru pro menšiny bagatelizovali, pak ale…

Foto: Repro

Popisek: Záběr z lounského videa, které válcuje internet

VIDEO Před pár dny se díky sociálním sítím rozšířilo otřesné video. Na něm je zachycen čtrnáctiletý chlapec, který velmi brutálně mlátí své vrstevníky, zřejmě kvůli „výpalnému“. Okolo se pohybují desítky jiných dětí, nezasáhne ale nikdo. Problému se obsáhle věnovala MFDnes...

Odporný případ šikany by byl zřejmě utajen. V tomto případě můžeme jen poděkovat tomu, že se chlapci chtěli „pochlubit“ a že je díky sociálním sítím možné takové video velmi snadno sdílet a šířit. Video totiž natočil jeden z partičky pubertálních výrostků, kteří vybírání výpalného organizovali. Chlapci stojí nedaleko od  školy v Holárkových sadech v Lounech, kudy proudí davy školáků. Z nich si vybírají ty, kteří údajně nezaplatili a tudíž budou zbiti, o čemž svědčí věta jednoho z nich: „Kámo, oni zaplatili, nech je bejt, kámo.“ Hlavní aktér videa, kterým je romský chlapec Josef G., se rozebíhá k nic netušícímu chlapci, kterého začne velmi surově pěstí mlátit, což se opakuje ještě v dalších dvou případech. Vypomáhá si i kopy, jeho oběť skoro pláče a prosí o to, aby ji nechal. Josef G. však nemá slitování a jeho kumpáni se posmívají chlapci, že škemrá.

 

Louny zesílily policejní hlídky u škol

Reakci okolí je prakticky nulová. Že by byli na podobné chování zvyklí, nebo se tolik bojí, či jde o kombinaci obojího? Každopádně nezasáhne naprosto nikdo. Město Louny na svém Facebooku na video reagovalo: „Městská policie Louny ve spolupráci s Policií ČR zesílila hlídky v okolí lounských škol v ranních a odpoledních hodinách. Případ převzala k vyšetřování Policie ČR.  Případem se zabývá také Odbor sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Lounech. Žádáme všechny rodiče a žáky, aby v případě podobných událostí neprodleně informovali Městskou policii Louny nebo Policii ČR. Takovéto chování nechceme a nebudeme na území města tolerovat.“ 

Vychovaní ke slušnosti, nebo k poslušnosti?

Žádná z obětí na videu se nedokázala agresorovi bránit a působí značně pasivně, což někteří obyvatelé Loun kritizovali: „Kdyby se ti kluci aspoň trochu bránili, tak by ksicht toho kluka našli nataženej na hydrantu. Holt bílá mládež… Vychovaná k poslušnosti a konzumu. Takoví lidé jsou dobrými otroky....eh...pardon zaměstnanci.“ Jiní ovšem tvrdí, že nejde o poslušnost, ale slušnost, a že útok byl veden brutálně a neočekávaně: „Ti kluci ani neměli čas se bránit proti takovýmu agresoru podle záznamu. A děláte si srandu z výchovy ke slušnosti?“ 

Prý to byla normální férovka

Novináři MF Dnes chlapce, kteří jsou blízcí trojlístku náctiletých vyděračů, navštívili. Josef G. a spol. jim prý o všem pověděli a tvrdí, že se mělo vše odehrát jinak, o vydírání prý v žádném případě nešlo. Jeden například prohlásil: „Bylo to jinak. Ti dva šikanovali jeho holku, strkali do ní a posmívali se jí, že chodí s černým klukem, cigánem. Kdyby to udělali mně, zachovám se stejně, seřežu je,“ prohlásil pro  MF Dnes a dodává: „Normální rvačka, férovka.“ Už podle videa je přitom poznat, že o férovku v žádném případě nejde. Agresor využívá momentu překvapení, oběť se ani nebrání. A navíc se „práskli“ sami vyděrači. Ve videu totiž  zazní jasně věta o tom, koho má, či nemá Josef G. mlátit, neboť zaplatili. 

Teror trvá údajně řadu měsíců

Díky zveřejněnému videu nyní zaznívají na Facebooku mnohá svědectví, že organizované vydírání dětí se mělo konat na vícero základních školách: „Je štěstí, že se to provalilo, protože podle toho, co říkají děti i z ostatních škol, tak takhle je terorizují už řadu měsíců. Dej prachy, nebo tě zbijeme. Děti ze strachu mlčely.“ V Lounech funguje Centrum pro rozvoj menšin, bohužel ani zde o útocích jim dobře známého Josefa G. nevěděli: „Všichni takoví chlapci, kteří se toulají po Lounech, jsou problematičtí. Mluvil jsem s ním ještě ten večer a dušoval se mi, že o vydírání nešlo. Pravda je, že ten druhý přišel za těmi kluky a sliboval jim, že když mu dají drobný, zařídí, aby je Josef nezbil,“ uvádí v MF Dnes předseda Centra pro rozvoj menšin v Lounech Petr Cirok. To ale říká nyní, zpočátku tvrdil velmi přesvědčivě, že šlo „jen o spor o dívku a Josef G. prý chtěl být za hrdinu“. 

Snažit se o nápravu, nebo oddělit?

Josef G. prý nepochází z rodiny, jejíž členové by byli často  po kriminálech. Jeho rodiče mají ale několik dalších dětí, matka prý pracovala  podle MF Dnes za celý život jen dva měsíce, na členy rodiny bylo uvaleno hned několik exekucí. Co bude s hochem dále? Podle jeho příbuzných mu prý nasadili policisté pouta a odvezli ho do ústavu. Do kterého konkrétně a zda vůbec, nelze kvůli věku pachatele zjistit: „Oddělení sociálně právní ochrany dítěte v Lounech v minulých dnech podávalo návrh k Okresnímu soudu v Lounech na předběžné opatření,“ uvedla pro MF Dnes vedoucí lounské  sociálky Jana Ondráková. Ačkoliv jde teprve o náctiletého chlapce, šance na nápravu se nyní zdá velmi malá, až nulová. Je otázkou, nakolik se o ni snažit, nebo spíše o to, aby byl podobný živel od společnosti oddělen. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková