Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Upálíme tě, vymrdanče vymrdanej! Padni komu padni; když nabádají k vraždě bílého mladíka Romové, ne holé lebky, měli by jít před soud. Jako každý jiný. Blogger uveřejnil video se svědectvím... Je to husté

08.11.2016
Upálíme tě, vymrdanče vymrdanej! Padni komu padni; když nabádají k vraždě bílého mladíka Romové, ne holé lebky, měli by jít před soud. Jako každý jiný. Blogger uveřejnil video se svědectvím... Je to husté

Foto: Youtube, repro

Popisek: Pietní shromáždění na památku romského mladíka museli zklidňovat policisté, jeho pohřeb už proběhl v klidu.

VIDEO Podstatnou roli podle bloggera Karla Wágnera sehrává článek ze serveru iDNES „Pitva vyloučila cizí zavinění smrti mladíka z Žatce, Romové se však bouří“, na iDNES.cz publikovaný 24. října… Jak už Krajské listy psaly, v úterý 18. října večer, kolem 19. hodiny, v žatecké pizzerii Panamera zemřel mladý Rom. A i když pitva předběžně vyloučila cizí zavinění, svolavatelům akce jeho smrt připadala podezřelá.

A nejen jim, romský aktivista Banga to na bloggu  iDNESu vidí stejně: „Lidi totiž neumírají jen tak z legrace. A vědět by to podle mého skromného názoru měla i česká policie. Jestli v tom byl jakýkoliv jiný aspekt, skrytá nemoc, reakce na jakýkoliv podnět... drogy, alkohol, alergie.. tak to proboha řekněte. Ale netvrďte mi, že ten člověk zemřel jen tak, v sedmadvaceti letech, pod hromadou strážníků,“ píše emotivně Patrik Banga.

Čtěte také:

Jak zemřel zfetovaný romský mladík v Žatci? Opravdu ho před smrtí zbili? Svědectví přinášejí hned dvě videa... Město hučí jak úl, kde je pravda? Koukněte na videa a udělejte si svůj názor

Každý to vidí jinak

Co přesně se stalo? To záleží na tom, koho se zeptáte. Podle návštěvníků pizzerie mladík zkolaboval, když ho policie odváděla. Podle oficiálního YouTube kanálu serveru Romea.cz a Romea TV ale „ke smrti došlo v momentě, kdy ho policisté pomocí donucovacích prostředků zatýkali.“ Podle údajného očitého svědka, jehož anonymní výpověď zveřejnila Romea TV, zatýkaného Roma v žatecké pizzerii jeden z hostů udeřil do hlavy, načež měl spoutaný muž, ležící na zemi, přestat sténat.

Pietní shromáždění nebo útok?

Policie přislíbila vše vyšetřit, situace v Žatci se ale neuklidňuje. Video z pietního shromáždění v Žatci, které se následně konalo ve čtvrtek před pizzerií, kdy se tu mělo sejít 100 Romů (i když na nesestříhaném záznamu jeden z aktivistů říká, že se tu sešlo 41 lidí), ROMEA o.p.s. zveřejnila v sobotu 22. 10. 2016, jenže vzápětí se objevila i nesestříhaná podoba. A na té bylo vidět, že shromáždění moc mírumilovné nebylo.

Dobře to řekl skurvisinum!

K tomu se na Facebooku podle Wágnera objevilo další video, ve kterém účastník tohoto mírumilovného „pietního shromáždění“ hrubě uráží přítomné policisty. Zde se také v diskusi pod videem objevují souhlasné komentáře romské komunity ve stylu „Dobře to řekl těm skurvisinum“ a podobně.

Pizzař se bojí o život

Bílým obyvatelům Žatce začíná být úzko. Petr Provazník, který v pizzerii Panamera pracuje, se bojí o život. Členové romské komunity ho totiž na svých facebookových profilech označují za vraha. A nejenže zveřejnili jeho jméno a fotografii, ale vyzývali i k jeho usmrcení. Petr Provazník přitom v době, kdy se neštěstí stalo, vůbec v práci nebyl. 

Vyhrožují celé rodině

„Byl jsem doma. Že se něco toho večera stalo, jsem se dozvěděl až někdy kolem dvaadvacáté hodiny,“ řekl novinářům Provazník. Ten trvá na tom, aby novináři jeho jméno zveřejnili: „Jak jinak se mám bránit? Obviňují mě z něčeho, co jsem neudělal, u čeho jsem vůbec nebyl. Já bych se s tím srovnal, ale výhrůžky se týkají celé mé rodiny.“ Provazník zrušil svůj facebookový profil, protože i tam mu začaly chodit výhrůžky. Proč právě jemu? Podle bloggera Wágnera vše může souviset s jeho bratrem, který pracuje u policie, a někteří recidivisté se mu přes něj chtějí mstít.

Vyzývat k vraždě je trestné

A Romové chystají další shromáždění. Ostravští aktivisté vyzvali všechny Romy a slušné lidi k tomu, aby přestali být lhostejní k vraždám. Jak shromáždění a celá kauza dopadne, zatím není jisté. Co ale jisté je? „Několik občanů České republiky veřejně vyzývalo k usmrcení jimi z rasismu osočovaného člověka. O tom však naše „politicky korektní“ sdělovací prostředky mlčí. A přitom se orgánů činných v trestním řízení měli novináři už dávno ptát: byli tito naši spoluobčané, veřejně nabádající k vraždě, již obviněni z trestného činu,“ ptá se Wágner.

…a neoznámit to také

Neboť nabádání k vraždě totiž není žádný „pouhý“ přestupek, ale trestný čin. A pokud se některý občan ČR o nějakém nabádání k vraždě dozví a neoznámí tuto skutečnost Policii ČR, může být podle stávající legislativy podle § 367 trestního zákoníku potrestán odnětím svobody až na tři roky.

Co doopravdy dělá Romea?

„Vážně se o tomto konání některých členů romské komunity nedozvěděl nikdo ze sdružení Romea, které je dobrovolným, nevládním, neziskovým sdružením občanů a právnických osob, jež kromě jiného spojuje i napomáhání rozvoji demokracie a tolerance ve společnosti,“ ptá se Wágner. Romea údajně chce sdružovat občany romské a české národnosti, kteří chtějí pomáhat romskému a českému národu ke zlepšení jejich vzájemného soužití… Podle Karla Wágnera evidentně selhává. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová