Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak zemřel zfetovaný romský mladík v Žatci? Opravdu ho před smrtí zbili? Svědectví přinášejí hned dvě videa... Město hučí jak úl, kde je pravda? Koukněte na videa a udělejte si svůj názor

03.11.2016
Jak zemřel zfetovaný romský mladík v Žatci? Opravdu ho před smrtí zbili? Svědectví přinášejí hned dvě videa... Město hučí jak úl, kde je pravda? Koukněte na videa a udělejte si svůj názor

Foto: Youtube, repro

Popisek: Pietní shromáždění na jeho památku museli zklidňovat policisté.

VIDEO Něco jiného říká majitel pizzerie a svědci, něco jiného server Romea.cz. Ten zveřejnil prohlášení anonymního svědka, který tvrdil, že mladého Roma v pizzerii při zásahu udeřil jeden muž do hlavy a mladík poté přestal sténat. Právě tuto situaci má podle serveru nově zveřejněné video zobrazovat.

Toto video, podle kterého byl romský mladík údajně násilím zpacifikován, uveřejnila Romea.cz poté, co žatecká pizzerie, kde se incident stal, poslala své video do TV Prima.

Mladík údajně nikoho nenapadl, tvrdí romský server

Video, které má Prima k dispozici, totiž zachycuje řádění mladého Roma v restauraci, samotný zásah proti němu tam ale detailně vidět není, ten pouze popisují svědci.  A podle Romea.cz navíc na videu není vidět, že by mladík kohokoliv z hostů fyzicky napadl.

Video z FTV Prima najdete ZDE

Podle návštěvníků pizzerie Rom napadal ženy

Návštěvníci, kteří měli tu smůlu a byli toho dne v pizzerii Panamera, se ale shodují v tom, že mladý Rom se choval divně a působil jako zdrogovaný. Do pizzerie prý přišel dvakrát. V prvním případě obtěžoval dvě zákaznice, ale nakonec bez placení odešel. Vrátil se večer a podle nejmenované návštěvnice rozrazil dveře a začal napadat ženu, která seděla u stolu.

Zkolaboval, když ho pacifikovali

Agresivního muže se dva hosté snažili zvládnout a dostat ho z restaurace. Mladík, který měl podle svědků zřejmě díky požití návykové látky velkou sílu, se ale vrátil a návštěvníci ho museli povalit na zem a držet za ruce i nohy. V tu dobu už dorazili i policisté, ti mladíka spoutali, ten ale během zásahu zkolaboval a v sanitce později zemřel.

Podle soudní pitvy nejde o cizí zavinění

Policie k případu uvedla, že soudní pitva neodhalila, že by někdo cizí za smrt mladého Roma nesl vinu. „Podle pitvy mu selhalo srdce, tamní Romové tomu ale nevěří a tvrdí, že ho někdo ubil k smrti,“ píše Blesk. Nyní se ještě čeká na výsledky laboratorních testů, které mají přesně určit příčinu mladíkova úmrtí.

Proč nám neukázali mrtvolu, ptají se Romové

Romská komunita v Žatci v tom ale má jasno už teď. Má za to, že zásah v pizzerii byl nepřiměřený. Zpochybnila jej i rodina zemřelého, které bylo divné, že jim policie podle jejích slov nechtěla tělo mrtvého ukázat. Ve čtvrtek se v Žatci konala pieta za zemřelého, na niž přijelo asi 400 Romů. Z davu se ozývaly i hlasy, že šlo o vraždu. Pietní shromáždění v závěru provázely pouliční potyčky, při nichž museli zasahovat policejní těžkooděnci.

Majitel pizzerie čelí útokům

A napětí ve městě dále trvá. Majitel pizzerie se snaží nenávistné útoky vůči zaměstnancům restaurace uklidnit, a tak oslovil televizi Prima a rozhodl se zveřejnit kamerové záběry, na kterých je vidět, co se v pizzerii dělo před tím, než mladík zemřel. „On ty jako by silně rozrazil, no a řítil se jakoby k nám a začal napadat jednu z těch slečen,“ řekla televizi Prima návštěvnice restaurace a svědkyně. „Dělal kolečko, jak lovnou zvěř ji naháněl. Jsem slyšela jen porážení židlí,“ řekla televizi servírka.

Jen ho povalili a drželi

Na záznamu, který pizzerie zveřejnila, je vidět, co se stalo poté, co se svědci snažili muže vytlačit z restaurace. Kamera vzhledem ke vzdálenosti zachytila dění jako celek, bez obrazových detailů. „Mladíci ho jenom povalili na zem, mezitím přiběhli další, kteří ho drželi za ruce a za nohy. Pak přišla cirka po 3 až 4 minutách městská policie. Mladík byl stále agresivní, tak mu jakoby nasadili pouta a potom zkolaboval,“ řekl televizi Prima majitel pizzerie. Muž zemřel v sanitce cestou do nemocnice.

Žádné mlácení, říká majitel pizzerie, Romové to ale vidí jinak

„Žádné mlácení, žádné kopání, žádné urážky, v žádném případě nic takového,“ řekl televizi Prima Milan Bočkai, majitel pizzerie. Server Romea.cz to ale vidí jinak. A proto vyvěsil video, kde je podle něj vidět, jak policista mladíka udeřil… Otázka je, co odhalí laboratoř, na jejíž výsledky se stále čeká.

Starostce začaly chodit výhrůžky

Starostku Zdeňku Hamousovou, která policejní stanovisko hájila, nyní romský aktivista Robert Tonelli dokonce vyzval k rezignaci: „Paní starostko, vyzývám Vás, abyste se omluvila rodině, pozůstalým a Romům za slova, která jste pronesla na pietním shromáždění ze dne 27.10. 2016. Pasovala jste se do role soudce a vynesla smrticí ortel, který nebyl důkladně podložen argumenty a fakty," cituje z jeho otevřeného dopisu server Romea.cz.

Tonelli jí vyčítá zejména její projev na náměstí. „Proslov na žateckém náměstí, cituji: 'Myslím si, že je seriózní říct zde, že ten mladý život skončil, ale ne následkem cizího zavinění.' - konec citace, byl minimálně nevhodný a morálně i eticky na velmi nízké úrovni," sdělil aktivista. Hamousová se ale hájí tím, že pouze citovala ze závěrů policie, na čemž nevidí nic špatného. A podle Blesku dodává: „Mně osobně začínají chodit výhrůžky, policie ČR ale hlásí klid. Řešíme rozpočet a tak, nemám čas řešit vyhrůžky. Moje osoba teď musí jít stranou," řekla starostka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Dáša Vrchotová