Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ceny Via Bona ocenily filantropy, kteří svým osobním nasazením či penězi pomáhají ve svém okolí. Jsou mezi nimi Zdeňka na vozíku i 'dítě' sira Nicholase Wintona

25.10.2016
Ceny Via Bona ocenily filantropy, kteří svým osobním nasazením či penězi pomáhají ve svém okolí. Jsou mezi nimi Zdeňka na vozíku i 'dítě' sira Nicholase Wintona

Autor: Via Bona

Popisek: Zdeňka Mocňáková zřídila v Lounech službu Senior taxi pro lidi, kteří se obtížně pohybují

Nadace Via letos už podevatenácté ocenila jednotlivce a firmy, kteří pomáhají změnit své okolí a darují druhým svůj čas, energii, znalosti či peníze. Vyhlásila letošní vítěze Ceny Via Bona za filantropii. Nezávislé komise vybraly vítěze v šesti kategoriích.

Patří k nim například Zdeňka Mocňáková, která navzdory svému upoutání na invalidní vozík pomáhá jiným lidem s postižením a seniorům. Získala ocenění v kategorii „Srdcař“ pro ty, kteří pomáhají zejména svým zápalem a energií. V kategorii „Mladý srdcař“, oceňující za filantropické aktivity mladé lidi, se porota rozhodla udělit dvě ceny: Jakub Trefný dlouhodobě pomáhá v řadě oblastí jako dobrovolník – seniorům, lidem bez domova i lidem na útěku. Druhý oceněný, Milan Dzuriak, vyráží na takzvané Cesty proti bolesti. Získává tím peníze na dobročinnost a plní sny postiženým dětem.    

V kategorii „Mecenáš“ získal ocenění podnikatel Sanjiv Suri, majitel firmy Zátiší Group, za řadu filantropických aktivit v Česku i ve světě. V kategorii „Dobrá firma“ pak získala ocenění novojičínská firma Dušan Hopp, Auto Díly Servis, s. r. o., jejíž majitel a řada dobrovolníků pomohli zrekonstruovat azylový dům pro těhotné ženy v tísni. Novou kategorií byl letos „Věrný dárce“. V té získal ocenění Asaf Auerbach, kterého v dětství zachránil Nicholas Winton, a on sám nyní pomáhá svým pravidelným darem dětem v nouzi.

Letošní držitelé ceny Via Bona

Letošní držitelé ceny Via Bona

Závěť pomáhá je dalším z ocenění, které se snaží upozornit na tento,v Česku zatím nepříliš častý způsob darování. Nadace Via in memoriam ocenila mikrobioložku Ludmilu Šilhánkovou, která v závěti odkázala více než dva miliony korun na pomoc dětem a mladým lidem se zdravotním postižením. Speciálním, sedmým oceněním, je Cena veřejnosti, kterou zaštítila Česká televize, hlavní mediální partner Ceny Via Bona. Její vítěz vzešel z hlasování na webových stránkách Nadace Via, a to ze všech nominovaných příběhů. Nejvyššího počtu hlasů nakonec z patnácti nominovaných příběhů získala výše zmíněná Zdeňka Mocňáková.

Cenu Via Bona každoročně zaštiťuje velvyslanec Spojených států v České republice, generálním partnerem je Nadace Vodafone Česká republika. Organizuje ji Nadace Via, která podporuje rozvoj komunitního života a rozvoj filantropie v Česku. Nadace usiluje o to, aby bylo v Česku více lidí, kteří společně pečují o své okolí a darují druhým. „Každá dobročinnost je i příběh – a může být silnou motivací pro lidi, kteří o darování uvažují, ale zatím nevědí, jak začít,“ shrnuje ředitel Jiří Bárta, proč Nadace Via ceny uděluje. Nadace Via je také partnerem dokumentárního cyklu Filantrop režisérky Jany Počtové, který bude o víkendech od listopadu vysílat Česká televize. Jeden z dílů bude věnován i letošnímu držiteli Ceny Via Bona v kategorii „Mecenáš“, Sanjivu Suri.

Ocenění Via Bona 2016

Kategorie Srdcař a Cena veřejnosti: Zdeňka Mocňáková
Od svých 25 let je upoutána na vozík, přesto věnuje svůj volný čas pomoci seniorům a zdravotně znevýhodněným. V Lounech zřídila službu Senior taxi pro lidi, kteří se obtížně pohybují. Ve Svazu tělesně postižených Zdeňka Mocňáková už skoro třicet let zvyšuje povědomí o životě a problémech lidí s postižením.

Kategorie Mladý srdcař: Milan Dzuriak a Jakub Trefný
Milan Dzuriak závodně sportoval, jenže zdravotní problémy ukončily jeho kariéru. To ho ale nezlomilo. Vyjel na Cestu proti bolesti, chtěl během měsíce ujet na kole dva tisíce kilometrů a splnit sny dvěma postiženým chlapcům – konkrétně získat pro ně peníze na nový invalidní vozík a výlet do Paříže. To se mu povedlo a Milan v současnosti chystá druhý ročník Cesty proti bolesti.
Jakub Trefný pravidelně navštěvuje seniory v domovech důchodců, účastní se vánočních obědů pro lidi bez domova, organizuje veřejné sbírky pro potřebné a neváhá ani vyrazit do zahraničí pomoci lidem na útěku před válkou. Přestože je mu teprve devatenáct let, patří ke zkušeným dobrovolníkům a svými skutky již inspiroval k dobrovolnictví spoustu spolužáků a lidí ze svého okolí.

Kategorie Dobrá firma: Dušan Hopp, Auto Díly Servis, s. r. o.
Majitel firmy Dušan Hopp v posledních letech získával peníze a koordinoval dobrovolníky při rekonstrukci azylového domu pro těhotné ženy v nouzi. V současnosti se s dalšími dobrovolníky účastní brigád k zajištění provozu domu. Jde v regionu příkladem a ukazuje, že i malé podniky v odvětví, od nichž se to zrovna nečeká, mohou udělat mnoho dobrého.

Kategorie Mecenáš: Sanjiv Suri
Majitel firmy Zátiší Group na své narozeninové oslavě vybídl hosty, aby místo dárku podpořili projekt Člověka v tísni v Kambodži. Vybranou částku sám zdvojnásobil. Další peníze věnoval na vybudování dvou škol v Kongu. V rodné Indii ujel na kole 850 kilometrů, aby získal prostředky pro projekty Lékařů bez hranic. Do filantropických aktivit zapojuje své známé a pomáhá posouvat kulturu filantropie v Česku.

Kategorie Věrný dárce: Asaf Auerbach
Pokračuje v odkazu svého zachránce, Sira Nicholase Wintona. Díky jeho statečnosti přežil válku a sám teď pomáhá dětem v nouzi. Už déle než devět let každý měsíc věnuje dvě třetiny svého sirotčího důchodu na podporu dětem v nejchudších zemích světa. Účastní se také vzdělávacích besed a vybízí k pomoci druhým.

Kategorie Závěť pomáhá: Ludmila Šilhánková
V závěti odkázala více než dva miliony korun na podporu vzdělávání a rekreaci dětí a mladých lidí se zdravotním postižením. I přes své vlastní zdravotní postižení se stala uznávanou mikrobioložkou. Její příběh nominoval Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

Nadace Via

Nadace vznikla v roce 1997 a podporuje aktivní lidi, kteří chtějí společně měnit své okolí k lepšímu. Snaží se přispět k rozvoji komunitního života a usiluje o to, aby se filantropie stala běžnou součástí života v Česku.Cena Via Bona je ocenění, které už devatenáct let udílí Nadace Via jednotlivcům a firmám za významné a inspirativní počiny v oblasti filantropie.  Poprvé tuto cenu udělila v květnu 1998 s cílem obnovit zpřetrhanou tradici filantropie v Česku.Hodnotící komisi Ceny Via Bona tvoří každoročně nezávislá skupina porotců, složená ze zástupců firem, odborné veřejnsoti, novinářů a neziskových organizací.
Další informace k Ceně Via Bona najdete na www.nadacevia.cz/viabona

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace