Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hladovka vyšuměla do ztracena, na něco by se ale zapomenout nemělo. Uprchlíky v Drahonicích navedla k hladovce ta „známá firma“, upozornili Hampla. A sociolog si přisadil: Vyhrožují? Deportovat!

18.11.2015
Hladovka vyšuměla do ztracena, na něco by se ale zapomenout nemělo. Uprchlíky v Drahonicích navedla k hladovce ta „známá firma“, upozornili Hampla. A sociolog si přisadil: Vyhrožují? Deportovat!

Foto: mvcr.cz

Popisek: Uprchlický tábor v Drahonicích.

Hladovka v uprchlickém zařízení v Drahonicích v Ústeckém kraji, započatá minulý týden v úterý, do konce týdne vyšuměla do ztracena. Všichni běženci si v Drahonicích zase chodí pro stravu. Co však stojí za zmínku, jsou spekulace, kdo za tím – byť nepovedeným pokusem – vlastně stál. Jak kdosi upozornil, nápad totiž možná pramení z fanatických úmyslů českých „sluníčkářů“. Evangelický farář Mikuláš Vymětal, který poselství utečenců veřejnosti zvěstoval, je totiž jedním z nich a ne málo aktivním.

Tato spekulace se probírala na facebookové zdi sociologa Petra Hampla, který se angažuje v Bloku proti islámu. Pro ParlamentníListy.cz na věc reagoval s tím, co by se mělo udělat – s knězem, s migranty a s placením jejich právníků…

Psali jsme:
V utečeneckém táboře v Drahonicích na Lounsku to pěkně houstne. Uprchlíci si stěžují, protestují hladovkou a podřezávají se. Zdravotníci mají napilno


První hladovka ze strany utečenců u nás. Proč vlastně a kdo za tím může být? Takový dotaz padl na facebookové zdi sociologa Petra Hampla dnes dopoledne ze strany Antonína Kratochvíla z Příbrami. Odhaluje zde ostatním, že evangelický farář Mikuláš Vymětal je již delší čas „známá firma“ sluníčkovských protiakcí na občasných demonstracích proti islámu. „Na těch se, se stádem svých oveček, objevuje… Tak bych dumal, proč zrovna u nás k takovému jevu nyní dochází,“ podsouvá Kratochvíl. „Evangelický farář Mikuláš Vymětal, který nejspíše tuto drastickou událost v Drahonicích přivodil či způsobil, bude nejspíše rozšiřovat dál jeho až fanatické dogma, založené na lži a bludech vlastního pomateného mozku, dokud ho někdo – legálním způsobem – nezastaví, než nadělá naší společnosti ještě více škod,“ pokračuje Kratochvíl.

Že možná není dalek od pravdy, přemítá i Petr Hampl. „Pokud tu hladovku neinicioval pan Vymětal, inicioval ji někdo z jeho přátel z neziskovek, takže je to vlastně jedno,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Mýlí se snad ministr? Nelogické

Podle Kratochvíla je zvláštní, že přichází kritika ze strany běženců. Vždyť sám ministr spravedlnosti Robert Pelikán 7. listopadu přijel z inspekce drahonického zařízení spokojen (v minulosti kritizoval podmínky jako nepřiměřené). „Jsem spokojený,“ byla jeho současná slova. Režim v zařízení, jehož kapacita 240 osob je nyní naplněna zhruba z poloviny, je podle Pelikána poměrně volný. Vyzdvihl i vybavení uvnitř areálu nebo přítomnost psychologa volnočasových aktivit. „Dělá se posilovna. Je vidět snaha, aby to tu ti lidé měli co nejpříjemnější," doplnil Pelikán.

I po ministerské obhlídce je podle Kratochvíla jasné, že česká vláda spolu s Ministerstvem vnitra si je plně vědoma toho, že je vystavena vnějšímu a vnitřnímu tlaku ze všech možných či nemožných stran, které se nemohou dočkat, aby Českou republiku obvinily z porušování práv zadržovaných osob, z nevyhovujících ubytovacích podmínek, špatného zacházení s uprchlíky a podobně.

„Proto si prostě nemůže dovolit, aby tato kritika a stížnosti byly shledány jako odůvodněné a dělá vše pro to, aby to tak zůstalo i nadále. To se týká samozřejmě i právní stránky týkající se zákonnosti zadržení těchto osob, které jasně porušily naše platné zákony a vstoupily na naše území ilegálně. Takže vše shrnuto dohromady, zde neexistuje žádný validní důvod, aby si někteří ‚uprchlíci‘ vynucovali, co chtějí, na co nemají nárok a podobně,“ vysvětluje Kratochvíl, který o hladovce mluví jako o bezdůvodném vydírání.

Církevní hodnostář jako pravá ruka vyděračů?

Otázka podle Kratochvílova mínění vyvstává mnohem více nad tím, jakou roli v celé aféře hraje Mikuláš Vymětal. „Známý to uprchlický aktivista svým až fanatickým přístupem. Myslím, že každému normálně smýšlejícímu člověku musí být jasné, že se tento aktivista sám určil jako nějaký poradce a ochránce těchto uprchlíků a nabídl jim služby v podobě příslušných rad a pokynů, aby dosáhli svých záměrů,“ je přesvědčen.

Rozhodně tam podle jeho slov jako evangelický farář nepřišel zachraňovat duše křesťanských oveček, které v tamním muslimském prostředí nemohl nalézt. „Není také jasné, z jakého důvodu tam byl vůbec vpuštěn a že jeho aktivity zřejmě nebyly přímo na místě monitorovány. Myslím, že zde existuje důvodné podezření, že tento člověk přímo tyto lidi navedl k jejich akci a dal jim potřebné instrukce,“ míní Kratochvíl.

Někdo kompetentní by prý měl podat příslušné trestní oznámení na tohoto člověka za důvodné podezření, že svým jednáním podnítil nezákonnou akci. Také je třeba mít na mysli, že mnozí z nich již v různých uprchlických táborech poblíž syrských hranic v Turecku, Libanonu a Jordánsku byli. „Zde již jako v bezpečných zemí jim azyl byl poskytnut, ale rozhodli se k pokusu dostat se do Německa či do Švédska. Co má však tento druh falešných uprchlíků společného, že všichni tito jsou většinou lidé střední třídy, kteří měli k dispozici vesměs mnohatisícové částky v dolarech či euro, jež jim zajistily platby tureckým pašerákům lidí a ještě jim zbylo dost na cestu do vytouženého Německa. Praví uprchlíci, kteří museli skutečně a dokazatelně prchat před Islámským státem, aby si zachránili holé životy a byli navíc na kontrolních přechodech od nich oloupeni, jsou zejména ti iráčtí a syrští křesťané a jezidé, kteří nyní chudí jako kostelní myš, dosud trčí v uprchlických táborech a každý na ně povětšině s odpuštěním prdí,“ rozvádí dále Kratochvíl, že by se nemělo zapomenout mimo jiné na protizákonné kroky běženců, kteří se nyní doprošují nějakého práva, a to práva navíc. 

Hoduje si u halal masa? Křesťanský kněz by měl konvertovat k islámu

V prohlášení běženců, podepsaném iniciálami dvou z nich, které včera citoval Vymětal, se píše, že utíkají z rozvrácených a zničených zemí a zde jsou drženi příliš dlouho. „Ve většině našich případů jsme snesli zadržení prvních devadesát dnů, avšak další prodlužování našeho věznění zde již nesneseme. Prcháme před válkou, vězením a násilím a ocitáme se v nové válce a vězení. Každý z nás v naší vlasti ztratil někoho z rodiny, nebo někoho blízkého. Tímto naším vězněním s námi jednáte, jako bychom byli nějaká monstra,“ stojí v textu, který od uprchlíků Vymětal předal ČTK. „Jeden z nich se ze strachu vážně zranil, pořezal si ruce. Mají strach se vrátit. Tvrdí, že raději zemřou,“ uvedl Vymětal mimo jiné. Ve výzvě totiž stojí například: „Utíkáme před smrtí v naší zemi. Nevrátíme se pro smrt do vlasti. To můžeme zemřít zde.“ Dnes aktualizovaná informace mluví o třech poraněných, z nichž dva jsou v nemocnici a jeden na ošetřovně.

Mikuláš Vymětal není neznámý představitel evangelické církve. Dokonce to ani není poprvé, co se do něj strefují protiislamisté. Například v lednu komunita „Islám v ČR nechceme“ upozornila a odsoudila jeho akci hodování po muslimsku, ke které návštěvníkům na pozvánce dopředu vzkazoval, aby jídlo neobsahovalo alhokol, vepřové maso a nejlépe bylo košer či halal.

„Osobně jsem se s panem Vymětalem nikdy nesetkal a doufám, že ani nesetkám. Nicméně o něm, panu Halíkovi a dalších platí to samé. Kdyby to byli čestní lidé, otevřeně by konvertovali k islámu,“ poukazuje Hampl a dodává: „Jenže to jsou jen zbabělci bez cti a svědomí, takže se snaží podrážet nohy obráncům křesťanské civilizace. A nenést žádnou odpovědnost.“

Vyhrožují? Deportovat. Žádní právníci

Pokud je řetězová hladovka skutečně spuštěná zvenku, od českých islámofilů, co s tím? „Teď je důležité, aby státní orgány správně reagovaly. To znamená: Zaprvé - podniknout kroky k tomu, aby lidé typu pana Vymětala ztratili přístup do detenčních zařízení. Za druhé - všechny ilegální imigranty, kteří vyhrožují hladovkou nebo čímkoliv jiným, okamžitě deportovat. Za třetí - neplatit jim žádné právníky.“

Připomněl tak mimo jiné, že česká vláda vynakládá miliony na právníky, kteří ilegálním imigrantům radí a zastupují je. Přitom by to chtělo spíš pohled na legislativu, která ochrání naše obyvatele. „Chtělo by to změny některých zákonů a vypovězení některých smluv. Ale na tom se už mělo dávno pracovat. Hlavní odpovědnost nese česká vláda, která svou nečinností a nedbalostí otevírá prostor pro různé Vymětaly,“ uzavírá pro ParlamentníListy.cz Petr Hampl.

K hladovce se dnes na webu vyjádřila i Správa uprchlických zařízení. „V Zařízení pro zajištění cizinců Drahonice odmítlo 45 klientů stravu. Jako důvod svého jednání uvedli snahu o nové informace týkající se zejména délky jejich zajištění. Personálem zařízení bylo klientům vysvětleno, že tyto informace jsou standardně předávány ihned po jejich obdržení Správou uprchlických zařízení MV. Příslušnými orgány ve věcech zajištění jsou Policie ČR a Odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra. Správa uprchlických zařízení MV nerozhoduje o zajištění ani délce pobytu v zařízení,“ stojí ve zprávě.

Ministr Pelikán uvolnil na ostrahu zařízení v Drahonicích na žádost ministerstva vnitra z Vězeňské služby 70 lidí. V zařízení dál pracují i lidé z najaté bezpečnostní agentury.

Před otevřením Drahonic vznikla petice místních obyvatel, kteří uprchlíky v areálu bývalé věznice nechtěli. Proti byl i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) a také starosta obce. 

Zařízení pro uprchlíky je nepřehlédnutelným oploceným areálem v malé obci Drahonice, který nemůže minout u silnice nikdo, kdo obcí na Lounsku mezi poli a lesy projíždí. Čítá více než deset samostatných objektů. Když ještě šlo o věznici, která byla zrušena v roce 2013 po prezidentské amnestii, šlo o nejmenší věznici v České republice. Záchytné zařízení má kapacitu pro 240 uprchlíků-mužů, s rodinami s dětmi se zde nepočítá. Stát na znovuotevření tohoto areálu poskytl 10 milionů korun.

V Drahonicích běženci bydlí v pokojích po deseti. Každý má svou postel a skříň. Sociální zařízení využívají využívat společné na chodbě. K dispozici mají i společenskou místnost s televizí a satelitem. V objektu samozřejmě nechybí ošetřovna a také izolace. Migranti se mohou v oploceném areálu volně pohybovat, nesmějí jej však opustit. Mohou využívat i venkovní prostory včetně hřiště, které zde zůstalo. Také kouřit lze výhradně mimo budovy. Večerka je v deset večer. 

Vězeňská služba se nemovitost pokoušela ještě nedávno prodat, v dubnu ho z nabídky stáhla. Stát pak skutečně uvažoval o opětovném otevření věznice.

Mimochodem z Lubence, pod který Drahonice samosprávně spadají, je to asi tak 10 kilometrů do Tisu u Blatna, do jehož katastru patří pro změnu areál v Balkové, který je na seznamu zvažovaných záchytných zařízení, která mají být otevřena v roce 2016. 

Lucie Bartoš

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL