Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Senioři prý panikaří. Kde seženeme roušky? Máme se zásobit? Tak jak je to s těmi respirátory proti koronaviru? Odpovídá expert

05.03.2020
Senioři prý panikaří. Kde seženeme roušky? Máme se zásobit? Tak jak je to s těmi respirátory proti koronaviru? Odpovídá expert

Foto: Youtube / repro

Popisek: Roušky a respirátory se tu a tam objevují už i u nás; ilustrační foto

FOTOGALERIE Na redakční mail dorazila tisková zpráva s atraktivním nadpisem (je v titulku), zato homeopatickým obsahem, jak to tak u tiskových zpráv už bývá. Stojí zde: „Alarmující zprávy o epidemii koronaviru vyvolaly v posledních dnech značnou vlnu paniky – především mezi seniory. Strach z nákazy je ochromuje právě proto, že ve svém věku snášejí infekce hůř. Kontaktní místa pro seniory – Senior Pointy – denně odpovídají na stovky dotazů svých klientů kde sehnat roušky, zda je třeba se dobře zásobit a jak vážná epidemie může být.“ V samotné zprávě se pak již jen dočtete, že hlavní je mýt si ruce 😊. A to, citujme přesně, „dodržovat základní hygienická opatření, důkladně si mýt ruce mýdlem či účinným dezinfekčním gelem, ale také se vyhýbat velkým kolektivům." Zároveň varují před používáním jakýchkoli roušek - „infekci totiž umí zastavit jen některé z nich.“

Což je panikařícím seniorům, pokud tedy takoví vůbec jsou, celkem na prd, že. Ani státem placení experti nejsou o moc sdílnější, vypadá to, že jejich hlavním úkolem je klidnit lid obecný a bránit panice. Kterážto v Česku – přes větší nákupy – nevypukla a dle nás zatím nijak zvláště nehrozí. Již proto, že obyvatelé Čech, Moravy a Slezska jsou ´smějící se bestie´, jak je prý označil neblahé paměti prominentní nácek Reynhard Heydrich. Takže po Facebooku se již několik dní množí jak houby po dešti fóry všeho druhu… Ale zpět k těm rouškám. Oslovili jsme tiskového mluvčího, odborného radu PZ a ZP (pražská hygiena, abyste rozuměli) s pár otázkami.

Roušky? Nepotřebujete

„Pomáhají proti nákaze hygienické roušky? A které, všechny? Anebo jen ty, co jsou třívrstvé a uprostřed mají materiál, ošetřený nanotechnologií, jak napsal pan premiér, když navštívil např. firmu Batist Medical? A existuje nějaká laboratoř, která je schopná takový výrobek otestovat, zda splňuje, co slibuje? Máme pro to nějaký certifikát?“ zeptali jsme se. Odpověď dorazila veskrze stručná: „Certifikát musí předložit firma, u klasických roušek, běžně dostupných na trhu, firmy certifikát mají. Při současné situaci v ČR není při běžném pohybu třeba nosit jakoukoliv roušku, roušky jsou určeny především zdravotníkům, optimální jsou verze FFP3, stačí i FFP2, v nouzi je každá rouška lepší než žádná rouška,“ napsal Mgr. Zbyněk Boublík.

Účinně si poradili v Singapuru

To náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula byl pro Právo sdílnější, pravděpodobně proto, že mu redaktoři klekli na záda. Na otázku, jaká hygienická pravidla musí lidé dodržovat, řekl: „Nemáme jinou možnost, protože zatím nemáme lék ani vakcínu, a musíme se spolehnout na bariérovou ochranu. Ta spočívá v tom, že bychom se měli vyvarovat těsnějšího kontaktu s jedinci. Zejména když je epidemie ve fázi rozvoje, zakazují se veškeré společné aktivity a masové akce, koncerty, oslavy a podobně. Právě na takových akcích dochází velmi účinným způsobem k šíření viru. Dále je tu otázka používání roušek, i když je to sporné. V Číně se roušky používaly masivně, ale je třeba říct, že ty roušky byly buď velmi nekvalitní, nebo se používaly často a tím pádem byly spíš ke škodě. Třeba v Singapuru byl přístup naprosto opačný. Tam počínající epidemii zvládli tím způsobem, že roušky nenosil prakticky nikdo s výjimkou těch, kteří byli nemocní. Toto opatření se ukázalo jako poměrně účinné.“

Roušky musejí mít hlavně zdravotníci

„Roušky budou určitě používat zdravotničtí pracovníci, kteří budou v kontaktu s nemocnými, ale je třeba, aby měly adekvátní hustotu tkaniny nebo nanovláken, aby virus zachytily. Pravda ale je, že situace v některých zdravotnických zařízeních byla napjatá. Byli jsme schopni zajistit dostatek roušek a respirátorů pro přímo řízené organizace, pro naše velké nemocnice. Ve státních hmotných rezervách jsou roušky a respirátory dominantně, byť to číslo nestačí pro celou ČR. Před pár dny jsme se Správou státních hmotných rezerv jednali o navýšení. Jsou schopni na to vyčlenit 30 milionů, což je jejich rezervní kapacita pro mimořádné události. Ministerstvo zdravotnictví intenzivně jedná s lokálními producenty, abychom byli schopni zajistit dostatek roušek. Teď tu máme nabídku, která je kapacitně dostatečná, ale potřebujeme porovnat certifikace. Ne všichni výrobci mají mezinárodní evropskou certifikaci,“ dodal. Z čehož plyne, že roušky zatím nemají ani všichni zdravotníci, natožpak aby ty účinné byly k dispozici obyvatelům.

 

Roztomilý vtípek z Facebooku

Jak to tedy s těmi rouškami přesně je?

Na to odpovídá nový přírůstek do naší redakce, ´cestovatel´ Miloš Beran, který je – shodou okolností – také chemik se specializací na nanovlákna a právě rouškami, respektive respirátory se v posledních letech zabývá. Ten uvádí: Koronavirus se přenáší zejména kapénkovou cestou. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Pro ochranu dýchacích cest před různými typy nečistot a infekcí jsou používány různé typy roušek, respirátorů či masek. Roušky slouží k ochraně před šířením virů a bakterií, nasazují si ji tedy nakažení, aby nešířili nemoc dál. Oproti tomu respirátory neboli polomasky jsou určené k ochraně před nákazou. Nosit by je měli zdraví lidé, aby se chránili před onemocněním. Ochránit vás mohou i celoobličejové masky s vhodně zvoleným filtrem.

Pokud rouška nechrání nos, je k ničemu

Běžné roušky z papíru, z bavlny, roušky s karbonem ani běžné chirurgické ústenky nepředstavují účinnou ochranu před viry, které jimi snadno pronikají. Běžné roušky dokonale netěsní kolem úst a nosu, a nemohou tedy člověka stoprocentně ochránit, protože tak jako tak dýchá z většiny nefiltrovaný okolní vzduch. I přesto je podle lékařů lepší roušku mít než nemít. Roušky dýcháním vlhnou a ztrácejí filtrační schopnost, takže se musí v řádu desítek minut nebo několika hodin vyměnit. Pokud lidé roušky špatně používají, mohou podle varování Světové zdravotnické organizace (WHO) riziko nákazy dokonce zvyšovat. Nejčastější chybou při jejich užívání bývá, že si rouškami lidé občas nezakrývají nos. Pak už jsou prakticky zbytečné. Roušky by se také nikdy neměly prát ani používat opakovaně.                            

Spolehlivě ochrání respirátor nejvyšší třídy

Funkční řešení, které může dýchací cesty před viry spolehlivě ochránit, je použít respirátor s filtrační třídou FFP3. Jednoduše řečeno, roušky brání šíření nemoci na ostatní, ale své nositele příliš nechrání. Respirátory mají opačný účel – filtrují viry, prach nebo škodliviny z okolí a nepustí je člověku do plic. Alternativou k respirátoru je buď polomaska nebo celoobličejová maska s příslušnými filtry proti virům. Jde však již o poměrně nákladné řešení.       

       

Většina respirátorů je vybavena vydechovacím ventilem. Respirátory se dělí do několika tříd, dle filtrační účinnosti. Před viry vás účinně ochrání pouze respirátory nejvyšší třídy filtrační účinnosti, které odpovídají evropské normě FFP3, což je nejpřísnější norma pro respirátory. Respirátory třídy FFP3 začínají cenově zpravidla nad částkou 100 Kč, ty kvalitní potom stojí i kolem 200 Kč. Pokud není respirátor označen značkou ´R´, nesmí být používán déle než jednu směnu - osm hodin. Při použití respirátoru je nutno postupovat vždy striktně dle pokynů výrobce. Pokud chcete mít jistotu, existují firmy, které provádějí odborné měření těsnosti.

Unikátní technologie nanovláknové membrány

Kromě respirátorů s vydechovacím ventilkem existují také unikátní respirátory s nanovláknovou membránou. Ty dokážou zachytit až 99 % všech virů a bakterií. Odpovídají normě FFP3, což je nejpřísnější norma pro respirátory. V ČR je vyrábí firma Pardam. Tento respirátor vzhledem ke svému provedení přilne dokonale k tváři. Konstrukce je sendvičového typu, což znamená, že je tvořeno z nosné a krycí textilie, na kterou se nanáší nanovláknová membrána. Výsledný nanomateriál je velmi tenký a přitom pevný a prodyšný. V respirátoru pak tvoří vysoce kvalitní filtr, jehož životnost je i několik týdnů. Mikroorganismy včetně virů a bakterií, které se zachytí v nanovlákenném filtru, díky použitým nanočásticím stříbra v krátkém čase zahynou. Respirátor je určen pro opakované použití, nečistí se.

Respirátor od Repsilonu virus prý zahubí

Podobné řešení v současné době připravuje další česká firma. Společnost Respilon z Brna údajně začne do dvou týdnů ve spolupráci s izraelskou firmou vyrábět respirátory, které budou po nasazení na ústa schopné nejen zachytit koronavirus, ale díky nanočásticím oxidu mědi ho i zahubit. Firma DBH Technologies ve spolupráci s roudnickou firmou Pardam a ČZU v Praze vyvinuli nový typ respirátoru s fotokatalytickou přísadou, která působením běžného denního světla produkuje vysoce reaktivní, tzv. singletový kyslík. Tento respirátor má samočistící schopnost, protože dochází k rozkladu organických nečistot na jeho povrchu a ničení mikroorganismů a virů na jeho povrchu. Tento inovovaný typ respirátoru je v současné době testován.

 

Tento reklamní leták též dorazil na redakční mail... Takže: Rozum do hrsti, nevyhazujte zbytečně peníze. Na koronavirus ani jedno negunguje

Nejúčinnější je celoobličejová maska

Ani tento typ respirátorů však neposkytuje stoprocentní ochranu před koronaviry. Některé servery totiž poskytují informace, že koronavirus se může šířit nejen při vdechnutí, ale i při kontaktu infikovaných kapének s oční sliznicí. Tomu může zabránit pouze použití celoobličejové masky. Tyto masky musejí být ve správné velikosti a sedět na obličeji. Celoobličejová maska má tu výhodu, že současně chrání i oči. Nejúčinnějším řešením je potom celoobličejová maska s nuceným přívodem vzduchu přes motorovou jednotku, kdy je v masce vytvořen přetlak a i v případě menší netěsnosti, není tímto přetlakem umožněno proniknutí vnější atmosféry do masky a dýchacích cest. Tento typ ochrany však není samozřejmě vhodný pro běžné užívání a je přirozeně určen spíše pro profesionály. Výrobní kapacity nebyly připraveny na takovouto masivní poptávku a momentálně ústenky a respirátory většinou nejsou skladem, zakončuje Miloš Beran.

 

Jeden vtip z internetu, židovský: Roubíček jde do lékárny koupit respirátor, ale nepochodí, protože všechny jsou vyprodané. Otráveně se vrací domů a najednou uvidí za výlohou obchodu se zeleninou nápis „Nejlepší obrana proti koronaviru - tři palice česneku denně, k snídani, obědu a večeři. V klidu vyhoďte respirátor do koše!"

Kroutí hlavou, protože den předem četl, že česnek žádné virucidní účinky nemá. Stejně mu to ale nedá a jde dovnitř. Za pultem stojí Kohn a s úsměvem ho vítá: „Taky si jdou koupit česnek proti koronaviru, Roubíček?" Roubíček na to: „Teda Kohn, to se předvedli. Pěkně s tím česnekem podváděj!" „To tedy ne! Můj česnek funguje bezchybně," odvětí rezolutně Kohn. Roubíček se ptá: „No jak to tedy můžou vědecky obhájit, že česnek má virucidní účinky? Nemůžou, protože pěkně blafujou!"

Kohn ho utře: „Ale kdo mluví o virucidních účincích? Když si daj každý den tři palice česneku, žádný koronavirus od nikoho nechytnou, protože se k nim nikdo nepřiblíží ani na ministrem zdravotnictví doporučený odstup jeden a půl metru!"

 

A teď, co my s tím?

Jak to tak vypadá, vůbec nic. „Za ochranu proti viru se dají pokládat respirátory třídy FFP3. Musíte je ale umět používat a musíte respektovat všechny pokyny výrobce – především pak, že až na výjimky, které jsou jasně vyznačeny, jsou všechny tyto respirátory na jedno použití a pak se musí vyhodit. Neshánějte roušky ani respirátory, nekřečkujte věci, které nepotřebujete,“ radí naléhavě Deník N. A my k tomu dodáme: Ani nemůžete, protože zatím nejsou - ty účinné - k sehnání. Ale usilovně se na tom pracuje, takže snad s tím budou výrobci hotovi dříve, než se epidemie masivně rozšíří. Což také ale vůbec nemusí… A do té doby si budeme pořádně mýt pracky (kdo neví jak, protože ho to maminka nenaučila, ať se koukne do galerie, je tam další interesantní přírůstek v naší redakční poště :-)) a vyprávět si ty nejlepší fóry.

 

A tenhle znáte? Dnes ráno jsem byla na poště. Přišli tam dva lidé s rouškou. Nastala panika. Když ale zařvali, přepadení, tak jsme se všichni uklidnili.

Vložil: Anička Vančová

Galerie