Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Věci veřejné: Nemocnice je malá, ale levná. Přesto má problém

07.03.2013
Věci veřejné: Nemocnice je malá, ale levná. Přesto má problém

Roudnice nad Labem / Nemocnice v Roudnici nad Labem patří k nejlevnějším špitálům v republice. Přesto ji zdravotní pojišťovny chtějí postupně utlumovat a nakonec i zrušit, zatímco dražší nemocnici v sousedních Litoměřicích zamýšlejí zachovat. Tento záměr nechápe poslanec za Věci veřejné David Kádner.

„Mám osmasedmdesát let, jsem vdova, těžce nemocná, automobil samozřejmě nemám, takže se spoléhám jen na městskou hromadnou dopravu. Neumím si představit, že bych z Roudnice dojížděla třebaže jen do Litoměřic,“ stýská si v souvislosti s plány na rušení roudnické nemocnice paní Liběna Matušková a podobně je na tom řada dalších pacientů z Litoměřicka, kde podle statistik žije nejstarší obyvatelstvo z celého Ústeckého kraje. Podřipská nemocnice se však může pochlubit tím, že si ji pacienti oblíbili pro její rodinný ráz a je v rámci českých nemocnic jednou z nejlevnějších. Z hlediska nákladovosti jí totiž patří 146. místo z celkového počtu 151 nemocnic.

Ačkoli se provoz roudnické nemocnice zdravotním pojišťovnám ve srovnání se sousedními neprodražuje, plánují její činnost postupně utlumovat a nakonec i ukončit. To se nelíbí opozičním Věcem veřejným. „Jestliže vláda dopustí, aby se zcela nesmyslně rušily nemocnice s dobrými hospodářskými výsledky, spokojenými pacienty a menší nemocnice rodinného typu, pak tím lidem jedním dechem říká, že nechce bojovat s korupcí,“ tvrdí v této souvislosti poslanec David Kádner (VV) a za pravdu mu dává ředitel Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem Josef Krajník. „Rušení nemocnic tohoto typu bude živnou půdou pro korupci ve velkých zařízeních,“ má jasno. „Každý dobrý management si korekci lůžek provede sám, nebude ze svého rozpočtu přece hradit prázdná lůžka. Je třeba si uvědomit, že po redukci podle plánů pojišťoven by měl okres Litoměřice nejmenší počet lůžek na tisíc obyvatel, zatímco věkový průměr tady patří k nejvyšším,“ poznamenává ředitel k tlakům pojišťoven na rušení tisíců akutních lůžek.

Poslanec David Kádner proto opětovně dnes požádá ministerstvo zdravotnictví o informace, na základě nichž má být roudnická nemocnice rušena. „Vedou mě k tomu čísla vypovídající o tom, že Litoměřická nemocnice, kterou chtějí pojišťovny na úkor roudnické zachovat, od ledna do září stála VZP na zaplacených výkonech skoro dvaašedesát miliónů korun a nemocnice v Mostě dokonce přes jedenasedmdesát, zatímco roudnická nemocnice necelých osmačtyřicet miliónů korun. Rád bych znal ekonomické argumenty k útlumu sice malé, ale efektivní roudnické nemocnice,“ dodává Kádner.

(Zdroj: VV Ústecký kraj) 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace