Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výprava do vražedné díry! Vítejte v místech, kde dávali loupežníci poslední pomazání. Český poutník

02.03.2019
Výprava do vražedné díry! Vítejte v místech, kde dávali loupežníci poslední pomazání. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Jeskyně Mordloch, výskyt loupežníků možný

FOTOGALERIE Dnes nás čeká tak trochu strašidelná výprava. Cílem naší cesty je totiž jeskyně Mordloch. Jak už název napovídá, v minulosti v ní přebývali vraždící loupežníci. Pokud potřebujete, dejte si panáčka rumu na kuráž a vyrážíme.

Z vlaku vystupujeme ve stanici Štětí, město na pravém břehu řeky Labe ale dnes vynecháváme a po polní cestě míříme rovnou do osady Stračí, kde se napojujeme na žlutou turistickou značku. Dominantou vísky spadající pod město Štětí je kaplička svatého Jana a Pavla pocházející z roku 1818, na návsi lze ale spatřit i několik podobně starých domů se zachovalými původními rysy zdejší architektury.

Poslední modlitba

Po chvíli nás žlutá značka zavádí do hlubokých kokořínských lesů. Zastavíme se u barokní kaple Panny Marie, pocházející z konce 18. století. Kaplička má čtvercový půdorys s půlkruhovým závěrem, na bocích jsou pilastry, na průčelí zdvojené lizény. Kaple se v minulosti nazývala Mariánská, nebo U krásného obrázku. V minulých dobách sem o svátku Panny Marie chodívalo ze Štětí velké procesí.

Hraběnka „odpočívá“ pod kaplí

Kaple je posledním místem, kde je možné se pomodlit za naši dnešní výpravu, potom už se ocitáme v ráji loupežníků. Pravda, o kus dál stojí ještě Hraběcí kaple, která byla postavena v místě, kde byl svými poddanými v roce 1720 zavražděn hrabě Johann Wratislav Clary ze Snědovic. Jak se při vyšetřování ukázalo, do spiknutí byla zapojena i paní hraběnka, a tak ani ona neunikla spravedlivému trestu. Byla popravena a její tělo uloženo do hrobu pod kaplí. Jenže z kaple zbylo jen torzo a k modlitbě není úplně vhodná.

Mějte se na pozoru!

Kdo se bojí, nesmí do lesa…, kdo ne, může pokračovat dál. Míjíme zmiňovanou Hraběcí kapli a noříme se víc a víc do nitra tajemného lesa. Obklopují nás větší či menší skalnaté útvary a je jasné, že tady to musel být skutečně pravý ráj loupežníků. Člověku to nedá, aby se i dnes občas nerozhlédl, zda na něho nečíhá někdo zpoza stromu či obřího balvanu…

Zabití loupežníci a tajemná smrt poustevníka

Po dalších patnácti minutách chůze jsme na kdysi tuze obávaném místě. Jméno jeskyně Mordloch se volně překládá jako "vražedná díra". Jedná se o přitesanou prostoru o rozměrech 6 x 2,5 metrů a váže se k ní pověst, že zde za třicetileté války žila strašná banda vrahů, která přepadala pocestné a kupce na nedaleké kupecké stezce. Parta zločinců byla zlikvidována až při společném zásahu majitelů okolních panství. Říká se, že obyvatelé okolních obcí se Mordlochu zdaleka vyhýbali. Později se toto místo stalo obydlím jakéhosi poustevníka, který zde také zemřel a byl zahrabán v rohu jeskyně. V 19. století zde měly být vedle něho vykopány ještě další lidské kostry.

Dobrou noc!

Zdá se ale, že máme štěstí a dnes své životy i skromné majetky uhájíme, jeskyně je totiž prázdná. Uvnitř jsou však dvě skalní lavice, na kterých je možné přenocovat. Pokud máte odvahu a nebojíte se duchů, může to být pro vás výzva. Podle ohniště v rohu jeskyně a jejího začouzení je zřejmé, že občas se takový odvážlivec najde. My se ale raději vracíme zpět do bezpečí, abychom vás příště mohli vzít na další putování. Tentokrát se vydáme do nedalekého Liběchova. Krásný víkend a putování zdar!

Vložil: René Flášar