Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podle zvuků ze skrytých diktafonů hledali na pastvině její ptačí obyvatele, bohužel vycpané. Hlinnské Slavnosti pastvin

19.09.2018
Podle zvuků ze skrytých diktafonů hledali na pastvině její ptačí obyvatele, bohužel vycpané. Hlinnské Slavnosti pastvin

Foto: AOPK ČR

Popisek: Návštěvníci mohli přiřazovat semínka k bylinám, podle pecek poznávat ovocné stromy, shlédnout výstavu vzácných starých odrůd jabloní či seznámit se s péčí o les a jeho obyvatele

FOTOGALERIE Více než šest návštěvníků navštívilo historicky první ročník Slavností pastvin, jehož dějištěm se stal v sobotu 8. září 2018 vrch Hradiště u Hlinné na Litoměřicku. AOPK ČR, Správa CHKO České středohoří pořádala akci v rámci projektu LIFE České středohoří ve spolupráci s obcí Hlinná a městem Litoměřice.

„Slavnosti pastvin byly akcí pro celou rodinu. Dětem jsme nachystali tříkilometrový okruh s výstupem na Hradiště se soutěžemi přiměřenými jejich věku a koncipovanými tak, aby se dozvěděly co nejvíc o přírodě, rostlinách a zvířatech v jejich nejbližším okolí,“ říká Gabriela Kubatová, manažerka projektu. „Překvapil nás velký zájem nejen o akci samotnou, ale hlavně nadšení dětí i dospělých, s jakým se pouštěli do poznávacích a jiných aktivit. Všichni návštěvníci byli prostě báječní,“ uzavřela. Návštěvníci mohli například přiřazovat semínka k bylinám, podle pecek poznávat ovocné stromy, shlédnout výstavu vzácných starých odrůd jabloní, seznámit se s péčí o les a jeho obyvatele nebo podle zvuků (ze skrytých diktafonů) hledat na pastvině její nejčastější ptačí obyvatele (bohužel vycpané).

Počasí, zábava a odměny

Ke zdařilé akci velkou měrou přispělo i krásné počasí. Vrchol Hradiště jako by se zvlášť pro tento den obklopil dramatickými oblaky, které jen občas zastínily většinu času zářící slunce, a poskytoval tak návštěvníkům dechberoucí panoramata.

Rodiče i jejich potomky potěšila i možnost ochutnat a nakoupit místní dobroty a výrobky, které pyšně vystavovali obyvatelé Hlinné. Středohorský med a medové pivo, koláče, marmelády, bio ovoce, zelenina, domácí sirupy, pršut, sýry, káva, víno a další delikatesy a výpěstky mizely k oboustranné spokojenosti ze stánků poměrně velkou rychlostí, stejně jako například ručně pletené ponožky od Boženky nebo výrobky dětí z dětského domova Litoměřice.

Návštěva dobrého ducha Středohoře (s Milešovkou na hlavě), živá muzika na návsi, opodál středověké ležení rytířů, ukázka včelaření a stříhání oveček, „vlněná“ dílnička pro děti, místní kovárna či hasičská zbrojnice a další zážitková stanoviště byla zpestřením pro návštěvníky těsně před tím, než dorazili do cíle, kde si vyzvedli své zasloužené odměny.

Oslava místní přírody

„Slavnosti pastvin byly, jsou a budou především oslavou místní přírody. Díky letošnímu suchu vidíme možná více než kdykoli předtím, jak je pro nás příroda důležitá, ale hlavně jak je zranitelná a proč je třeba ji chránit,“ vysvětlila na závěr Jana Bohuňková, PR manažerka projektu LIFE České středohoří. „Těšíme se, že i v dalších letech budeme moci dětem i dospělým ukázat to nejkrásnější z přírody v okolí Litoměřic, ať už se jedná o rostliny či živočichy.“

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová