Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dobře vybrali; kvalitní, léty prověřené kusy a atraktivní koncerty pod širým nebem na středověkém hradě

01.06.2018
Dobře vybrali; kvalitní, léty prověřené kusy a atraktivní koncerty pod širým nebem na středověkém hradě

Foto: Facebook

Popisek: Hrad Budyně nad Ohří

V letních měsících (červen až srpen 2018) se v Budyni nad Ohří uskuteční Divadelní léto 2018. Pořadatelé mají připraven bohatý kulturní program. Pro ty, kdo přijedou na celý den je možnost navštívit místní hrad, bude i pár atrakcí pro děti a večer vždy vyvrcholí některým z úspěšných titulů muzikálů, či koncertem některé z hvězd muzikálového nebe. Co vše se bude hrát a kdo vystoupí? Podívejme se na umělce přehledně...

Noc na Karlštejně

Česká, lidem milovaná muzikálová klasika, plná nesmrtelných písňových hitů Karla Svobody a Jiřího Štaidla podle veselohry Jaroslava Vrchlického, kterou do muzikálové podoby upravil známý český režisér Zdeněk Podskalský. Poprvé v muzikálové podobě Noc na Karlštejně ožila právě ve filmovém zpracování Zdeňka Podskalského z roku 1973, kdy se v hlavních rolích představili Jana Brejchová, Vlasta Brodský, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Jaromír Hanzlík, Daniela Kolářová, Jaroslav Marvan a celá plejáda tehdejšího uměleckého nebe.

Uvidíte v podání sólistů a hostů Severočeského divadla v Ústí nad Labem v režii Martina Novotného, za doprovodu symfonického orchestru divadla pod taktovkou dirigenta Miloše Formáčka. Uslyšíte všechny známé písně, včetně Do věží, Lásko má, já stůňu, Hoja hoj!, Hádejme, kdo v lásce pravdu má, Když máš tekutou révu, Jede král a další. Premiéru měl muzikál v ústeckém divadle v dubnu 2013 a hraje se úspěšně dodnes.

15. června – Noc na Karlštejně

16. června - Noc na Karlštejně

22. července – Marian Vojtko - koncert

21. července – Tři veteráni od 17 hodin

29. července – Daniel Hůlka - koncert

17. srpna - Zvonokosy

18. srpna – Zvonokosy

19. srpna – Bára Basiková - koncert

24. srpna - Noc na Karlštejně

25. srpna - Noc na Karlštejně

Zvonokosy

Česká muzikálová komedie podle známého humoristického románu Gabriela Chevaliera o tom, jak je těžké povznést obecní blaho postavením obecního záchodku v rámci předvolební kampaně... a co všechno z toho může vzejít. Do podoby muzikálu zpracoval známý český scénárista Petr Markov (mimo jiné například autor scénáře k filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách), s použitím původního geniálního českého překladu Jaromíra Zaorálka. Nádherné písně jsou z dílny hudebního skladatele Jindřicha Brabce. Premiéru za účasti vdovy po autorovi, paní Madelein Chevalierové, měl muzikál v r. 1984 v Hudebním divadle Karlín v Praze s legendární Laďkou Kozderkovou, Ladislavem Županičem a Hanou Talpovou v hlavních rolích, a paní Chevalierová o této adaptaci prohlásila, že je nejlepším zpracováním knihy jejího manžela.

Uvidíte v podání sólistů a hostů Severočeského divadla v Ústí nad Labem v režii Martina Novotného, za doprovodu symfonického orchestru divadla pod taktovkou dirigenta Miloše Formáčka. Premiéru měl muzikál v ústeckém divadle v červnu 2017.

Tři veteráni

Fimfárum. Úžasná knížka pohádek Jana Wericha. Patrně nejznámější je příběh tří vysloužilých vojáků. Pomocí tří kouzelných darů (harmoničky, klobouku a měšce), které dostali od hodných skřítků, napraví hamižnou princeznu a sami zjistí, v čem je vlastně to pravé lidské štěstí. Tři vysloužilí vojáci: dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a vojenský kuchař Servác jsou po propuštění z armády bez peněz. Od dobrosrdečných skřítků dostanou kouzelné dary: harfičku, která "vyrábí" vojáky, sluhy apod., cylindr, který vykouzlí, na co si člověk vzpomene a bezedný měšec plný zlaťáků. S těmito dary se toulají světem, až doputují do království Monte Albo. V něm žije král Pikola se svým sluhou a krásná princezna Bosana. Jejímu kouzlu veteráni okamžitě propadnou.

A tak není složité, aby je Bosana společně s Pikolou připravila o všechny kouzelné dary a nechala vyhnat ze země. Veteráni se vrací zpět na místo, kde se setkali se skřítky. Nezbývá jim, než přehodnotit, co je na světě opravdu nejdůležitější. Skřítci se rozhodnou dát vysloužilým vojákům ještě jednu šanci. Z kouzelného stromu dostanou veteráni jablko, po kterém roste nos, a hrušku, po které se nos vrací do původní podoby. S tímto kouzelným ovocem spěchají znovu do Monte Alba. Bimbác (převlečený za prodavače) dává Pikolovi jablko pro Bosanu, aby byla zdravější a ještě krásnější. Bosana si kousne a naroste jí dlouhatánský nos, který dokonce překračuje hranice království. Je z toho mezinárodní ostuda. Co teď? Všechno se v Monte Albu hroutí? To už jsou ale za dveřmi paláce Pankrác, Bimbác a Servác, aby v převlečení za lékaře princeznu nosu zbavili...  Pohádka nejen pro děti o odvaze, lidské hlouposti a skutečném lidském štěstí, které bývá na dosah.

Marian Vojtko - Romantico

Koncert Mariana Vojtka Romantico, ve kterém oblíbeného muzikálového zpěváka a herce doprovodí šestičlenný orchestr s hostem Kryštofem Leciánem. Milovníci muzikálů si ho rádi připomenou i písněmi z představení Fantom opery a Dracula. Kromě skladeb ze svého divadelního repertoáru zazpívá rovněž písničky z vlastní autorské tvorby a romantické songy od Joshe Grobana, Andrea Bocceliho a jiných.

Daniel Hůlka – jubilejní koncert

Daniel Hůlka oslaví 13. června 2018 své životní jubileum. Na koncertě pořádaném u příležitosti jeho 50. narozenin se diváci budou moci zaposlouchat do Danielových největších popových a muzikálových hitů, a to ve zcela nových úpravách hudebního uskupení Profesoři a já. Trio talentovaných hudebníků složené z Veroniky Savincové, Jiřího Březíka a Aleše Hávy Daniela doprovodí hrou na různé hudební nástroje a také několikahlasým zpěvem.

Bára Basiková – muzikálové hity

Koncert muzikálových evergreenů v podání jedné z nejznámějších českých rockových zpěvaček, mj. první české Máří Magdaleny v muzikálu Jesus Christ Superstar. Uslyšíte mimo jiné slavné melodie z muzikálů Fantom opery, Jesus Christ Superstar, Les Misérables (Bídníci) a dalších za doprovodu šestičlenného orchestru Kryštofa Leciána.

Ceny vstupenek jsou od 399,-Kč do 599,-Kč. Předprodej na každé představení najdete ZDE.

Budyně nad Ohří má historii sahající k prvním Přemyslovcům

Původně dřevěný hrad byl majetkem českých panovníků. Počátkem 13. století jej přestavěl král Přemysl Otakar I. z kamene v gotickém slohu. Jan Lucemburský prodal budyňský Vodní hrad Zajícům z Hazmburka. Za jejich vlády na Budyni doznal hrad i celé panství největšího rozvoje. Vodní hrad byl v majetku Zajíců z Hazmburka až do r. 1613, kdy ho byli nuceni prodat rodině Šternberků.

Posledním šlechtickým majitelem se stala rodina Herbersteinů, kteří provedli zásadní rekonstrukci v letech 1900 - 1913. R. 1946 se stal Vodní hrad majetkem města Budyně nad Ohří a do současné podoby byl rekonstruován od roku 1975 a rekonstrukce okolních hradeb byla zahájena v 90. letech 20. století. Po uplatněném restitučním nároku rodinou Herbersteinů byl soudem definitivně přiznán Vodní hrad 27. září 1994 do vlastnictví města.

Dříve čtvercový dvorec byl ve své historii několikrát velice výrazně poškozen a to nejen z důvodů nepřátelských vojenských nájezdů na Budyni. K prvnímu vážnému poškození kamenné stavby došlo r. 1551, kdy vybuchl sklad střelného prachu. Dle pověsti, která se k tomuto výbuchu váže, byl způsoben neopatrným zacházením s otevřeným ohněm v prostoru prachárny. Další významné poškození a vydrancování zasáhlo Vodní hrad, ale i přilehlé město v r. 1631 při dobývání a obklíčení Sasy. K opětnému vypálení Vodního hradu, ale i celého města došlo při obléhání usedlosti Prusy r. 1759.

Zdroj: TK

Vložil: Markéta Vančová