Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tady se natáčeli Páni kluci: Hrad bez pokladu a zanedbaný hřbitov. Filmové stopy

14.04.2018
Tady se natáčeli Páni kluci: Hrad bez pokladu a zanedbaný hřbitov. Filmové stopy

Foto: René Flášar

Popisek: Zřícenina hradu, která si ve filmu Páni kluci střihla jeden z hlavních partů

FOTO Každý z nás má ve svém nitru uložený nějaký film, který ho v dětství velmi ovlivnil. Mým nejzamilovanějším filmem z dětských let, na který se ale s radostí podívám i dnes, jsou Páni kluci. Dnešní Filmové stopy, které jsou věnovány právě tomuto snímku, jsem si proto opravdu užíval.

Na počátku minulého století žijí v poklidném městečku Levín tři nerozluční kamarádi: Tomáš, Jožka a tulák Hubert. Všichni jsou rošťáci k pohledání, ale s dobrým srdcem. Po jednom z průšvihů se rozhodnou pro útěk na místní hrad Pokštejn. Jak to asi na těchto místech vypadá dnes?

„Církevní náměstí“

Hlavní část filmu se natáčela v Litoměřicích a právě tam mě jednoho březnového rána přiváží rychlík od Kolína. Mířím na nedaleké Dómské náměstí, kde stojí škola, která se Jožkovi a hlavně Tomášovi stávala často vězením, ze kterého je vysvobozoval svobodomyslný tulák Hubert, jenž nějakou školní docházku vůbec neřešil.

Zeď školy filmu Páni kluci

Všechny objekty na náměstí jsou církevním majetkem a podívat se do jejich vnitřních prostor mi bylo zapovězeno. Sympatická, ale nesmlouvavá žena z místní diecéze mi vysvětlila, že v místnostech, kde se kdysi pohybovali filmaři, je dnes depozitář, a proto mě tam nemůže pustit.

Jan s dynamitem

Vžívám se proto na chvíli do role svého dětského idolu a v boční ulici, kudy kráčel ve filmu herec Jiří Lábus a vykřikoval: „Brousím, nože, nůžky, brousím!“ vylézám na zeď děkanské zahrady a z její výšky se kochám pohledem na „školní zahradu“. Představuji si, jak za okny ve druhém patře Tomáš plánuje svůj útěk z uzamčené třídy, když mě ze snění najednou vytrhává rázný hlas.

„Co tam pohledáváš? Slez dolů!,“ obořuje se na mne přibližně čtyřicetiletý muž. Když mu vysvětlím, co mne ke šplhání na zeď přimělo, stává se z rázného muže přívětivý pán a hned vzpomíná na sedmatřicet let staré natáčení. „Byl jsem tehdy pětiletý kluk a byl to obrovský zážitek. Dokonce jsem se mihl v jednom záběru. Byl jsem jedním z dětí, které nesou dynamit od vlaku do drogistova domu,“ usmívá se Jan, který nechce prozradit své celé jméno.

Hurá na zeď

Do Levína už vlaky dávno nejezdí

Procházím ještě další ulice v okolí Dómského náměstí. Většina domů, které si ve filmu zahrály, je vzorně opravena a jen těžko k poznání. Vracím se proto pomalu k nádraží a čekám na příjezd kolegy fotografa. Objevuje se přesně ve smluvenou hodinu a společně míříme do několik desítek kilometrů vzdáleného Levína.

Nádraží Levín

Tady se točilo především na zdejším nádraží, kde žil hlavní hrdina Tomáš (Michal Dymek) se svoji tetičkou (Iva Janžurová) a strýčkem výpravčím (Karel Augusta). Po zdejších kolejích se proháněla parní lokomotiva Vlkava strojvůdcovaná Josefem Laufrem.

Nádraží už několik desetiletí svému účelu neslouží. Trať byla zrušena jen několik měsíců po natáčení filmu. Z nádraží se stal rodinný dům, okno pro výdej jízdenek nový majitel zazdil, z veřejných toalet je kůlna. Koleje jsou z velké části vytrhány a místo nich rostou břízy. Na nejbližší vlak se musí do osm kilometrů vzdáleného Úštěku.

Část trati, po které vlak jezdil, ale zůstala zachována. Díky nadšencům mohou příznivci železnice navštívit nedaleké Zubrnice a ve zdejším muzeu se mimo jiné podívat i na lokomotivu Vlkava, která si v Pánech klucích zahrála.

Pohřeb pánů kluků; kostel v Milešovicích

Hrad ukrýval poklad

Za dalším natáčecím místem musíme do 60 kilometrů vzdáleného Oseku u Duchcova. Právě nad tímto městem stojí zřícenina filmového hradu Pokštejn. Ve skutečnosti se jmenuje stejně jako město pod ním. Auto necháváme na malém parkovišti přibližně kilometr pod hradem a šplháme po prudké stráni vzhůru. Před sebou úplně vidím Tomáše, Jožku i Huberta, jak s kýtou masa na zádech utíkají hledat azyl do zdejších zdí.

Konečně jsem se vydrápal do centra zříceniny. Funím víc než Vlkava v dobách své největší slávy a pot ze mě teče proudem. Klackem poklepávám na zeď zříceniny a stejně jako hrdinové filmu hledám skrytý poklad. Mám ale smůlu, v předešlých dnech záložnu ani spořitelnu nikde nevyloupili a zločinci si zde peníze neschovali. Odcházím tedy s prázdnou kapsou, ale s hlavou plnou dojmů.

Zapomenutý hřbitov

Opět nasedáme do automobilu a tentokrát zastavujeme v Milešově u Lovosic. Na zdejším hřbitově se konal pohřeb domněle utopených hlavních hrdinů filmu. A právě za zdejší hřbitovní zdi se trojice kluků zjevuje „pozůstalým“ s pytlem peněz nalezeným na hradě Pokštejně. Současnost hřbitova i kostela je ale hodně smutná. Náhrobky jsou poničené, zarostlé, slavná filmová zeď se pomalu rozpadá. Raději míříme do veselejších míst.

Poutník na hřbitově v Milešově

V malém městečku nedaleko Prahy bydlí uličník Tomáš. Tedy vlastně dnes už dospělý a úspěšný muž Michael Dymek, který od poloviny 80. let žil v Německu. Zpět do vlasti se z emigrace vrátil až koncem 90. let. „Natáčení bylo úžasné období mého života, ale to si uvědomuji až nyní. Tenkrát to byly hlavně senzační prázdniny a setkání se zajímavými lidmi,“ vzpomíná nynější podnikatel a člen amatérského tanečního souboru BUFO.

Rošťák Tomáš dnes a v dobách natáčení

Přestože ve filmu byli s Petrem Voříškem (Hubert) a Petrem Starým (Jožka) nerozlučná parta, v životě se nestýkají. „S Petrem a Magdou Raifovou, která hrála Blanku, si občas zavoláme nebo napíšeme sms, ale jinak nic. Možná je to škoda, ale takový je život,“ míní Michael.

Milovníci filmu svého hrdinu stále poznávají

Přestože hlavní hrdina zestárl o více jak čtyřicet let, stále má stejný rošťácký a dobrosrdečný výraz jako v roce 1974. A lidé ho i nyní poznávají. „Není to úplně na denním pořádku, ale občas mě ještě někdo osloví a sem tam si řekne také o autogram. Ale na tomhle můj život vážně nestojí,“ dodává skromně Michael.

Na film přesto stále rád vzpomíná, vloni o prázdninách dokonce vzal celou rodinu na stejný výlet, jako jsme my podnikli dnes. „Týden jsme putovali po místech, kde se Páni kluci natáčeli. Znovu jsem se vrátil do krásných dětských let. Bylo to úžasné,“ dodává závěrem Michal Dymek.

Vložil: René Flášar