Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od Starců na chmelu k Líným matkám. V Chodounech by chtěl žít každý

21.12.2017
Od Starců na chmelu k Líným matkám. V Chodounech by chtěl žít každý

Foto: Facebook

Popisek: Nic okázalého, ale originální a vkusná vánoční výzdoba ze slámy. Chodouny se prostě vymykají

Chodouny s místní částí Lounky jsou vesnice na Litoměřicku, v dolním Polabí, patřící do krajiny odedávna zvané „Zlatý prut země české“, ležící západní stranou při pravém břehu Labe. Místní si zde pamatují na natáčení prvního českého muzikálu Starci na chmelu v roce 1963. Přespolní si spojí obci s povodněmi v roce, které vesnice neblaze zasáhly… Co je ale na Chodounech zajímavé, je přebohatý spolkový život. Facebook obce ukazuje, že se tu, ve vsi, kde žije necelých sedm stovek obyvatel, něco děje pomalu každý týden – daleko větší a bohatší města by mohla (a měla) závidět.

Projíždíte-li vesnicí Chodouny, zaujme vás na návsi socha sv. Jana Nepomuckého, nyní v době adventní možná daleko více zajímavý vánoční objekt. Mají tu takový hezký zvyk. Před svátky si na návsi postaví betlémské sousoší ze slámy. Na rozdíl od přezdobených městských stromků působí tichým a uklidňujícím dojmem. „Letos poprvé je autorkou Hana Vostrovská s kamarádkami, která také pravidelně vytváří podle ročního období zajíčky nebo sněhuláky k naší autobusové čekárně,“ komentuje výzdobu Marie Cimrová, starostka obce.

Koncert, svařák, punč a hry pro děti

Na první pohled poklidná vesnice si, jak je jejím zvykem, vůbec nachystala příjemné zpestření předvánočního času. Pro děti byla v hasičárně otevřena dílnička, kde se malovaly voňavé perníčky. Ve spolupráci s maminkami a školou tu uspořádali 16. prosince u kostela sv. Mikuláše s unikátní šestibokou zvonicí Vánoční koncert. Po jeho skončení následovalo hromadné vypouštění balónků s přáními pro Ježíška. Ve vzduchu se vznášel opar skořicové vůně každoročně připravovaného svařáku, pro děti byl nachystán punč a místní se pochlubili vzorkem svého cukroví. Lidé se na sebe usmívali a atmosféra už byla veskrze vánoční. Znovu se obyvatelé Chodoun sejdou na Štědrý den, kdy se v kostele sv. Mikuláše bude konat tradiční půlnoční mše.

Letošní Advent, stejně jako každý rok, je na události a akce bohatý

Myslivci, sportovci i Líné matky

V Chodounech s necelými sedmi sty obyvatel, to opravdu žije i přes rok. Občanské sdružení Zvonice Lounky tu ve spolupráci s obcí, místní základní i mateřskou školou chystá výstavy, různé besedy, velikonoční a vánoční trhy. Letos se zapojily i mladé maminky, uskupení s názvem ´Líné matky´. Svůj ples tu mívají myslivci, sportovci, fotbalisté pořádají Memoriál Mirka Berana. Obec připravuje maškarní pro děti i dospělé, sousedská posezení, Čarodějnice, dětský den, rozloučení s prázdninami, Anenskou pouť, dýňové hraní, mikulášskou besídku, vítání občánků a o adventu právě vánoční koncert.

Fotbal, hostinec a kostel - pro každého něco

„Máme fotbalový klub Lounky Chodouny a v letošním roce si fotbalisté vedli dobře. Doufám, že se i nadále budou zapojovat také naše děti. V dnešní době počítačů někteří kluci místo toho, aby si šli zahrát fotbal, raději sedí u počítače,“ říká starostka. Po fotbálku si mohou dospělí zajít i na pivko. Ačkoliv obyvatelé mnoha vesnic v českých luzích a hájích v důsledku EET a nekuřáckého zákona o své hospody přišli, v Chodounech hostinec nechybí.  Od obce ho má pronajatý místní pan Šťastný a už od rekonstrukce, která probíhala v roce 2015 – 2016, je nekuřácký. „Sama jsem nekuřák, a proto jsem to uvítala,“ říká starostka. V Lounkách však zůstal místo hospůdky už jen klub nebo kostel. Pro věřící se konají v kostele sv. Mikuláše z první poloviny 14. století pravidelně každou neděli bohoslužby. 

Zasloužené ocenění obce a obyvatel

Aktivity obce a jejich obyvatel nezůstaly stranou pozornosti. Již v roce 2008 v soutěži Vesnice roku obdržely Chodouny Zelenou stuhu. Před dvěma lety pak i Diplom za příkladný přístup k dějinám obce. „To zejména díky občanskému sdružení Zvonice Lounky pod vedením manželů Zdeny a Zdeňka Tomášových, kteří nám historii obcí zaznamenali i v knize Dějepis Lounek a Chodoun," upozorňuje Marie Cimrová. „Díky našim občanům a rodákům se zachovaly dokumenty, které se mohly v knize zveřejnit.“

Vykopávky a pohřebiště

Obec Chodouny se totiž může pyšnit opravdu dávnou historií. „Poprvé se připomíná v roce 1226 v listině krále Přemysla Otakara I. pro klášter v Doksanech. O místní části Lounky se zmiňuje listina krále Vratislava vydaná okolo roku 1088 pro vyšehradskou kapitulu. Osídlení obce Chodouny a okolí jsou velmi staré. Svědčí o tom vykopávky v poloze zvané Na Karkuli, kde bylo nalezeno pohřebiště a zároveň keltské sídliště. Historicky jsou Lounky starší, zmiňují se již v 11. století, zatímco Chodouny jsou poprvé zaznamenány až v roce 1226,“ uvádí s oprávněnou pýchou starostka.

Pověst o poselstvu kněžny Libuše

K názvu obce Lounky se vztahuje pověst o poselstvu kněžny Libuše, které se zde při cestě za Přemyslem Oráčem zastavilo k odpočinku. Protože byla jasná noc, zasvětili místo božstvům Luny a rozhodli, že zde vznikne osada Luna. Stejně se však až do 14. století jmenovalo dnešní město Louny. Pro rozlišení i vzhledem k velikosti místa se zdejší osadě Luna začalo říkat Lounky. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Jana Maisnerová