Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Začíná pirátská plavba do Sněmovny. A jízda Freeride tour s lídrem Ivanem Bartošem také nabrala obrátky… Vodopád pirátských novinek

16.08.2017
Začíná pirátská plavba do Sněmovny. A jízda Freeride tour s lídrem Ivanem Bartošem také nabrala obrátky… Vodopád pirátských novinek

Foto: Česká pirátská strana / Facebook

Popisek: Ivan Bartoš na lodi

Již zítra, tedy ve čtvrtek 17. srpna, vyplouvá pirátská solární loď na měsíční plavbu po Labi a Vltavě. Loď startuje z domovského kotviště Marina Píšťany u Lovosic a první víkend navštíví i s lídrem Pirátů Ivanem Bartošem na palubě hlavní centra severu země – Ústní nad Labem a Děčín. Během čtyřtýdenní plavby pak plavidlo zakotví v řadě měst v Ústeckém i Středočeském kraji a v Praze. Celá plavba se koná díky velice úspěšné pirátské fundraisingové sbírce na serveru Hithit. Plavba není jedinou akcí, do které se Piráti pustili a která se daří. Ostatně, posuďte sami...

„Celý fundraisingový projekt pirátské plavby do Sněmovny byl mimořádně úspěšný. Dárci, kteří nám přispěli prostřednictvím serveru Hithit byli natolik štědří, že jsme vybrali víc než dvojnásobek původně plánované částky. To nám nyní umožní, aby náš druhý tým navštívil města na Moravě, kam solární loď nedopluje, a to se skákací nafukovací pirátskou lodí," řekl Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany.

Plavba unikátní lodí

Lídr Bartoš poprvé na plavidlo přistoupí v pátek v Ústí nad Labem u Zanádraží u Benešova mostu. Tato zastávka bude zároveň mimořádnou příležitostí, kdy se potkají dvě pirátská předvolební vozidla – loď a autobus. Ten na cestu vyrazil již začátkem týdne. Bartoš na lodi popluje po celý pátek i sobotu, navštíví i Děčín, loď pak bude pokračovat i po dalších severočeských a středočeských městech. 

 

„V sobotu v Děčíně můžete dorazit na pirátskou party v klubu Děčín, následně jedeme do Lovosic. V úterý budeme na Střeleckém ostrově v Litoměřicích a večer nás potkáte v hospodě u Letního kina. Potom poplujeme dál proti proudu - ve středu v Roudnici se těšíme na večerní debatu v Marině, ve čtvrtek budeme ve Štětí a v pátek pětadvacátého v Kralupech," odkryla plány Pirátka Bára Přibilová, která plavbu organizuje. Týden zakončí loď u soutoku na Mělníku. „Během plavby a jednotlivých zastávek vám představíme konkrétně náš program i naše kandidáty a organizujeme i několik kulturních akcí. Každého na pirátskou loď zveme! Jde o ekologické a unikátně technologicky řešené plavidlo, které stojí za svezení," dodala Přibilová.

Aktualizovaný program plavby a informace naleznete ZDE.

Baví mě to sledovat...

A mezitím co Piráti míří do Sněmovny po vodě, takzvaně suchou nohou pokračoval Ivan Bartoš ve své středočeské předvolební tour. Hudební ikony pirátské Freeride show - James Cole, Messenjah, Jan Vrobel (GnostaG), selector Boldrik i Vůdůkrů v úterý rozezněly kladenské náměstí Sítná. Během dne se na náměstí prostřídaly stovky lidí. Opět tak podpořili lídra Pirátů.

bartos_kladno

Na Kladně to opravdu žilo

„Opět jsme dnes byli svědky vystoupení skvělé party lidí, kterým moc děkuji za jejich podporu. Baví mě sledovat, jak každý z nich přináší do celého konceptu show svou dávku entusiasmu a nasazení pro dobrou věc. Věřím, že s jejich podporou zaujmeme v příštích týdnech co nejvíce voličů ve středních Čechách a že i s pomocí celé této party Piráti úspěšně usednou po volbách do Sněmovny,” zhodnotil na Facebooku  úterní odpoledne v Kladně lídr Pirátů Ivan Bartoš.

bartos_kladno

Ivan Bartoš byl s uplynulým dnem na Kladně spokojen

Co je nového u Pirátů? Je toho požehnaně…

Členové České pirátské strany dnes v internetovém hlasování schválili svou povolební strategii - dokument, který stanoví vyjednávací priority Pirátů a vymezuje, s kým budou moci pirátští poslanci vyjednávat o vládě a za jakých podmínek. Piráti si schválili dvacet konkrétních opatření, která chtějí v Poslanecké sněmovně PČR prosadit. 

„V žádném případě nepodpoříme vládu s účastí subjektů ohrožujících základy liberální demokracie nebo s historickým dědictvím likvidace demokracie v této zemi, tj. zejména s účastí KSČM a SPD. Nepodpoříme ani vládu s převahou ministrů ANO," stanoví pirátská strategie. 

Piráti jsou otevření k jednání

Ivan Bartoš ke schválenému programu říká: „Upřímně nevěřím tomu, že by hnutí ANO přistoupilo na zrušení dotací na biopaliva, ze kterých profituje Andrej Babiš, že by ČSSD přistoupila na otevření ČEZu veřejné kontrole, že by TOP 09 začala bojovat s daňovými ráji, nebo že by ODS podpořila vymáhání hmotné odpovědnosti po politicích a úřednících. Pokud se nám ovšem podaří zmobilizovat pirátský elektorát a překročíme 10 % hlasů, budou s námi ostatní strany muset o těchto tématech alespoň jednat a my jsme k těmto jednáním otevření."

„Dokud policie neuzavře policejní vyšetřování inženýra Babiše, neměl by ve vládě sedět," doplňuje Bartoš. 

Co řešila rada v Praze? 

Rada hlavního města Prahy včera schvalovala několik tisků v oblasti informatiky, které neprojednala ICT komise. „Je vidět, že Rada chce využít prázdninového času, kdy málokdo sleduje její aktivitu a kritika rychle vyšumí, a schvaluje materiály, které by možná v ICT komisi narazily,“ shrnul zastupitel za Piráty a IT odborník Ondřej Profant. A co se projednávalo?

Realizace aktivit vedoucích k vytvoření cílové enterprise architektuře za 34 900 000 Kč bez DPH. „Přeloženo: Magistrát zaplatí 40 milionů za to, že nějací externisté budou radit, jak věci v IT dělat dráž. Zvláště je to komické v momentě, kdy problém magistrátu v IT opravdu není, že by se věci dělaly na koleni, ale spíš naopak. Dalším problémem je, že magistrát vlastně vůbec není velká IT infrastruktura, ani nemá nějaké specifické požadavky. Prostě by stačilo, aby tam byl někdo, kdo tomu rozumí, popřípadě netahá to do své kapsy. A to vše v situaci, kdy si magistrát neumí objednat ani funkční web.“ řekl Ondřej Profant.

IT na magistrátu

Implementace technických opatření koncepce provozu a rozvoje INF MHMP a akčního plánu a poskytovaných souvisejících ICT služeb, v praxi se jedná o nákup dalších poradenských služeb. Tentokrát v oblasti akčního plánu, který si magistrát schválil. „Cena této zakázky je 48 600 000 Kč, což je velmi blízko hranice 50 000 000 Kč, kdy by zakázka už musela být hlasována v zastupitelstvu. Práce poradců se na magistrátu dělí na 2 možné výstupy. Ten první je legitimizace zbytečně drahých zakázek a ten druhý je práce uložená do šuplíku, kterou se již magistrát neřídí. Koneckonců kdyby práce poradců k něčemu byly, tak by IT na magistrátu nemohlo vypadat tak, jak vypadá,“ uvedl Profant.

A jak že to na magistrátu vypadá?

 

Řešila se také objednávka specializovaných advokátních služeb pro IT. Přihlásili se 3 uchazeči, všichni 3 dlouhodobě MHMP dodávají... Ale pozor jeden z nich byl nařčen z mimořádně nízké ceny (důvod k vyloučení z veřejné zakázky). Ta mimořádně nízká cena je 1990 Kč za hodinu bez DPH. „Osobně si opravdu nemyslím, že 2000 Kč za hodinu jsou mimořádně nízká cena, ale ještě komičtější je to v kontextu, protože tato cena je jen o 10Kč na hodinu levnější než cena zbylých 2 uchazečů, kteří jsou již v pořádku... nakonec se komise smilovala a i takto podezřele nízkou cenu přijala,“ uvedl Profant 

Další byla veřejná zakázka Bezpečné a efektivní tiskové prostředí za 91 000 000 Kč na dobu 4 let. „Magistrát je velký úřad, je pochopitelné že mnoho věcí je potřeba tisknout, ale tato cena mi stále přijde poněkud přehnaná. Vše je opět řešeno kompletním outsourcingem, který předpokládá stejný objem tisku jako dnes. Při tom by člověk očekával, že se magistrát bude snažit snížit množství vytištěných stran,“ myslí si Profant.

Řešilo se také právně-procesně-technické poradenství související s aplikací nařízení GDPR. GDPR je nařízení Evropské komise, které nastavuje přísné podmínky pro práci s osobními údaji. Aby již nebylo možné téměř bez postihu přeprodávat jako dosud. Popřípadě,  aby velcí shromažďovatelé (Facebook, Google apod.) byli vázáni jasnou legislativou.

Chybí vnitřní kapacity i know how

„Straší to všechno společnosti, které mají neefektivní a zastaralé IT, protože ti nevědí jak daná jasná pravidla zaručit. Typickým příkladem jsou banky a veřejný sektor. Bohužel toto neznamená, že by se situace zlepšila, tak že by se zavedly moderní informační systémy, které nebudou mít problém splňovat legislativu. V praxi jde o držení osobních údajů stranou, tak aby je později bylo možné smazat,“ vysvětlil Profant a pokračoval:  „Namísto toho se objednají stále další analýzy (centrální, následně pro každý významnější informační systém) a následně se draze budou nakupovat úpravy těchto systémů. Při tom magistrát má takzvanou legislativní maintainance, která slouží k tomu, že pokud se změní legilastiva, tak má dodavatel dodat novou verzi informačního systému, která bude v souladu s legislativou - včetně GDPR.“

„Samozřejmě magistrát již není tak malý provoz, že by občas nepotřeboval zakázku v řádu desítek milionů, avšak ceny, s kterými se tu setkáváme, jsou opravdu přemrštěné. A hlavně chybí budování vnitřních kapacit a know-how. Interní lidé schopní základů programování by mnohé problémy vyřešili sami bez drahých zakázek. Obdobně jako se to děje v příspěvkových organizacích města, kde je běžný vlastní vývoj,“ uzavřel Ondřej Profant. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

 

Vložil: Lenka Sloupová