Zimní POKOS pod taktovkou libereckých chemiků. Děti se dozvěděly spoustu zajímavého a zkrátka nepřišly ani ty menší
23.02.2017
Foto: army.cz
Popisek: Děti mimo jiné zjistily, že nasadit správně plynovou masku není žádná legrace
Koncem ledna a v průběhu února se úspěšný projekt POKOS (Příprava občanů k obraně státu) přesunul celkem do třech krajů, Libereckého, Středočeského a Ústeckého. Vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany ve spolupráci s odborem komunikace ministerstva obrany zavítali do základních škol ve Frýdlantu, Rychnově u Jablonce nad Nisou, Brandýse nad Labem, Ploskovicích a nakonec i do Roudnice nad Labem.
Hlavní myšlenkou projektu je seznámit děti i veřejnost s povinnostmi, které nám jako občanům České republiky vyplývají ve vztahu k obraně státu. Děti získali základní informace, jak funguje naše armáda, co je branná povinnost, proč jsme součástí Severoatlantické aliance nebo jak nebezpečné dokáží být zbraně hromadného ničení.
Protože program připravovali chemici, zaměřili se na ochranu proti zbraním hromadného ničení a praktické rady při haváriích a mimořádných situacích. Žáci si v průběhu programu procvičili poskytování první pomoci nebo nasazování ochranných masek a protichemických obleků. Zároveň se blíže seznámili s působením vojáků v zahraničních misích, prohlédli si vojenskou techniku, výstroj a zbraně.

Jak si vyrobit ochranné pomůcky
„Víte, děti, že stát zajišťuje ochranné prostředky v případě ohrožení státu a válečného stavu pouze obyvatelům do osmnácti let a lidem, kteří jsou umístěni ve zdravotnických a sociálních zařízeních?“ ptá se žáků zkušený chemik, rotný Bohuslav Najbrt, v průběhu poutavého výkladu. „Ochrana dospělých je už odpovědností každého z nás,“ pokračuje.

„Ale můžeme si vyrobit ochranné pomůcky i z věcí, které doma běžně najdeme,“ aktivně doplňuje kolegu poručík Jakub Rýpar. „Takhle si pak dokážeme ochránit oči, dýchací cesty a celý povrch těla třeba před účinky chlóru a čpavku. Použijeme k tomu pláštěnku, nepromokavou bundu s kapucí, čepici, holínky, igelitové sáčky, potápěčské brýle, gumové rukavice a vše spojíme lepicí páskou,“ doplňuje.

V Chorvatsku můžeme stále narazit na minová pole
„V Chorvatsku stále zůstávají extrémně nebezpečná místa – minová pole. Čtvrtstoletí po začátku občanské války v někdejší Jugoslávii je stále potřeba vyčistit ještě pět kilometrů čtverečních. Sami Chorvati odhadují, že v roce 1995 byla zaminována až pětina země,“ upozorňuje děti v průběhu svého vyprávění o konfliktech v Evropě nadrotmistr Tomáš Janků a nabádá je, aby byly na dovolených stále opatrné, zatímco ukazuje ceduli, upozorňující na minové nebezpečí.

Ani děti na prvním stupni nepřišly zkrátka
Tento projekt je určen především pro žáky základních škol na druhém stupni. Aby to menším dětem nebylo líto, vyhlásili chemici pro děti prvního stupně výtvarnou soutěž na armádní téma a nejhezčí výtvory vojáci odměnili.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL