Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Sesuv na dálnici! Dokončení D8 v nedohlednu

13.06.2013
Sesuv na dálnici! Dokončení D8 v nedohlednu

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Dálnice D8

Vážná situace panuje na posledním šestnáctikilometrovém úseku dálnice D8 přes České středohoří. Sesuv půl milionu kubíků zeminy i se stromy na stavbu zpozdí dostavbu o další měsíce a možná až roky.

Pravděpodobně kvůli povodním se sesunula zemina nad Litochovicemi nad Labem. Nejde o nic malého. Podle geologů se utrhla zemina, jejíž likvidace bude trvat dlouho.  Navíc první odhady hovoří o tom, že to může stát až miliardu korun.

Několik metrů za den

Od pátku, kdy se projevil první sesuv, se masa hlíny posunovala o metry, později o desítky centimetrů za den, nyní jen o centimetry. Půda je navíc silně promáčená a strhla i železniční koleje na trati Lovosice – Teplice.

„Jsme limitováni počasím, kdy jako geologové budeme moci vstoupit do místa sesuvu, abychom ho prozkoumali.  To by nám mělo objasnit, co se v této lokalitě stalo,“ uvedl novinářům geolog Jan Čurda. „Sesuv už nyní monitorujeme průběžně, nejvíce nás zajímají geodetická měření čela vlastního sesuvu. Informace z automatických systémů získáváme každou hodinu.“

Dostavba až po roce 2015

Ekologické organizace, třeba Děti Země, ihned přispěchaly s prohlášením, že sesuv se dal předpokládat, neboť v minulosti už – menší – proběhly. S tím souhlasí i geolog Jan Čurda z České geologické služby. „Kvůli trasování dálnice bylo nutné vstoupit do Českého středohoří. Je ale známo, že pro liniové stavby je Středohoří velmi komplikované,“ konstatoval geolog.

Jan Čurda na přímý dotaz novinářů připustil, že termín dokončení dálnice v létě 2015 je ohrožen. „Díky komplikovanosti celého svahu, ve kterém se staví dálnice, bych se přikláněl k pesimističtější variantě – dálnice nebude dokončena v tom avizovaném termínu.“

Dalším nevyřešeným tématem je, kdo je zodpovědný za sesuv a kdo ho bude řešit. Podle ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka se k tomu nikdo nehlásí. Nakonec odkázal na vládu.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace