Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O krásných ženách, kterým podléhají muži od počátku věků. A o domýšlivém knížeti Schwarzenbergovi a kdo má k lidem nekonečně daleko... Michal Horáček překvapil. Ale proč tak hrozně zestárl? Podívejte

21.12.2016
O krásných ženách, kterým podléhají muži od počátku věků. A o domýšlivém knížeti Schwarzenbergovi a kdo má k lidem nekonečně daleko... Michal Horáček překvapil. Ale proč tak hrozně zestárl? Podívejte

Foto: Facebook

Popisek: Michal Horáček zadumaný

Deník.cz přinesl zajímavý rozhovor s prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem, ve kterém se ukázalo, že bývalý hráč si servítky vážně nebere a dvakrát skromný také není. Jaké má názory na českou politiku a český národ? To budete koukat…

V neděli bylo výročí úmrtí Václava Havla. „Řekl bych, že se mnohé změnilo. Kupříkladu důraz na to, jak Česká republika vystupuje navenek. Málokdo ve světě by dnes asi řekl, že je zastáncem lidských práv, jakým byla za Václava Havla,“ tvrdí Horáček v rozhovoru pro Deník. A hned se k Havlovi připodobňuje. „S Václavem Havlem mě rozhodně spojuje myšlenka, že lidská práva jsou univerzální a nedělitelná. Ostatně k ní se přihlásily všechny země, které jsou členy OSN včetně Čínské lidové republiky,“ říká prezidentský kandidát.

Co rozděluje zemi?

Dnešní doba je podle něj jiná, než byla ta Havlova. „Mnohým lidem se zdá, že nejsou respektováni, cítí se být zbaveni vlivu na to, kam se společnost, v níž žijí, ubírá. Zejména u nás je to velmi významné. Nejde jen o pana prezidenta Zemana, který si vymyslel lumpenkavárnu, ale i opačný proud, jenž tvrdí, že kdo nezastává podobná stanoviska jako noviny či akademici, je hlupák, buran, vidlák. To je urážlivé a naši zemi to rozděluje. Disrespekt vůči lidem, kteří smýšlejí jinak než vzdělanější obyvatelé velkých měst, je silně vnímaný a odmítaný,“ tvrdí Horáček. Půl roku prý totiž velmi intenzivně objíždí republiku a naslouchá národu.

Zemanův volič neexistuje, tvrdí Horáček

Jenže ten samý národ zvolil Miloše Zemana, proč by teď měl volit Horáčka? „Něco jako volič Miloše Zemana neexistuje. Takového člověka nedokážu popsat na rozdíl od jedince, který dal v minulých volbách hlas Miloši Zemanovi. To je pouze člověk, který se při volbě mezi Karlem Schwarzenbergem a Milošem Zemanem rozhodl pro Zemana. Nikde není psáno, že v lednu 2018 mu svůj hlas dá znovu. Bude nová, jiná volba, kdy si bude vybírat z jiné nabídky. Ale být voličem Miloše Zemana přece není nic, co by bylo v DNA člověka nebo že by to měl vytetované na ruce,“ usmívá se Michal Horáček.

Nejsme Zemanistán, Zeman se do druhého kola voleb nedostane

V příštích volbách podle něj bude situace jiná. „My nejsme Zemanistán, který by se opájel Zemanem. Tady budou ve druhém kole dva kandidáti a nikde není psáno, že jedním z nich bude pan Zeman. Proč by to měl mít jisté? A i kdyby postoupil, docela určitě bude mít jiného soupeře, než byl pan Schwarzenberg,“ říká sebevědomě Horáček. V čem by byl jiný? „Zaprvé doufám, že k ničemu takovému nedojde, protože druhé kolo je jen náhradní řešení, když se nepovede to první. Pokud se povede, kandidát v něm získá přes 50 procent hlasů a tím bude vymalováno,“ doufá v jednokolové volby.

Na rozdíl od Schwarzenberga mám vzdělání a umím jazyky

A v čemže bude tak jiný, než Karel Schwarzenberg, který volby prohrál? „Jsem jiný naprosto ve všem. Naprosto. Umím jazyky, mám vzdělání a mám za sebou nějaké v Česku dobře známé dílo. Nic z toho Karel Schwarzenberg za sebou nemá,“ tvrdí Horáček v rozhovoru pro Deník. Že by Schwarzenberg vážně neuměl jazyky? „Umí německy. Důležitější ale je, že Karel Schwarzenberg a jeho lidé dodnes nepochopili, v čem udělali fatální chybu: že se snažili obstarat, jak se z jejich kruhu doslova ozývalo, „plebsappeal". Už jen použitím slova plebs naznačili svoji domýšlivost a naprosté nepochopení situace, totiž že lidé starší 18 let v celé naší zemi mají naprosto stejné volební právo,“ rozčiluje se prezidentský kandidát.

Michala Horáčka také v Deníku vyfotili. A vyšlo najevo, že v poslední době značně zestárl...

Kníže podcenil lid, to samé dělá Kroměřížská výzva

„Havíř z Karviné, pokladní z Hodonína nebo univerzitní profesor z Prahy mají jeden hlas totožné hodnoty. Karel Schwarzenberg nevyjel na důraznou, energickou, dlouhodobou tour za voliči v naší vlasti. Dodnes ho nenapadlo, že to udělat měl. A zase, iniciovaná týmiž lidmi, vzniká Kroměřížská výzva, která je trestí té domýšlivosti, když říká: my chytří vám hloupým předvybereme prezidentského kandidáta, neboť vy toho nejste schopni. To nejeví respekt k občanům. Moje kampaň se však právě od něj odvíjí a k němu vztahuje,“ vykládá nový „lidový“ kandidát, který při oznámení kandidatury přiznal, že má na kontě 460 milionů.

Zeman nikdy skutečně nepracoval

Nebude lidem sympatičtější „normální člověk“ a důchodce z Vysočiny Zeman? „Co paměť sahá, Miloš Zeman nikdy skutečně nepracoval. On nemá s normálním člověkem vůbec nic společného. To je kariérní politik, který si nechal všechno platit a jehož ekonomická doktrína se dá shrnout do jediné věty: Však on to někdo zaplatí. Takhle poklepal na základní kámen dálnice D47, přičemž dvanáct dní poté se musel celý kontrakt zrušit kvůli nápadné nevýhodnosti pro Českou republiku, co na tom, že to stálo na smluvní pokutě 620 milionů z peněz nás všech? Když si chce zakouřit v hotelu, tak to udělá. Co na tom, že se musí uhradit pokuta 60 tisíc, však to občané ČR zatáhnou, v pohodě,“ durdí se Horáček.

K lidem má nekonečně daleko

Miloš Zeman podle něj v žádném případě nemá k obyčejným lidem blízko, naopak k nim má nekonečně daleko. „Vůbec neví, jak žijí, protože trávil veškerý svůj čas na sekretariátech, byl poslanec, předseda sněmovny, premiér a teď je prezident, to je celé. S lidmi se vůbec neprotnul. Naopak já jejich příběhy musím slyšet, abych je mohl přenést do písní. A ty píšu 33 let,“ podotýká textař Horáček.

Musel jsem si půjčovat, aby manželka měla na lečo

Sám prý míval hluboko do kapsy, takže ví, jak se obyčejní lidé cítí… „Žil jsem životem hráče, kdy jsem samozřejmě nejen vyhrával, ale i prohrával. V roce 1989 byly situace, kdy jsem neměl peníze vůbec na nic, nejdřív jsem vracel flašky od piva, pak jsem si půjčil, aby manželka mohla udělat lečo. A to jsem vydělával rance za alba Potměšilý host a Penzion Svět, které se výborně podávaly. Jenže ty velké honoráře jsem všechny prohrál. Jsem naprosto zvyklý žít v úplné nouzi, ale s nadějí, že zase přijdou tučná léta,“ tvrdí.

Tým Česká republika

Co by chtěl změnit jako hlava státu? „Že skončí umělé a nebezpečné rozdělování společnosti. Už dost těch nadávek do lumpenkaváren, ale dost i těch vidláků a buranů. My nejsme týmy na způsob rivalů Baníku Ostrava a Sparty Praha. My jsme jeden tým Česká republika. Můžeme za ni hrát s jinými, ale ne mezi sebou a proti sobě. Nesmíme se tímto sporem, který přerostl únosnou míru, oslabovat. Nevyvolali jej občané, ale populističtí politici, kteří tvrdí, že za vše zlé můžou elity. To je levné a ještě to funguje. Hrozná kombinace,“ obouvá se opět do oponentů.

A má řešení. „Než plakat na Facebooku nebo si o tom vyprávět v kavárně, mi ale přijde zajímavější učinit pokus tento trend zvrátit. Chci, abychom kopali za jeden tým, který má společný zájem: materiální a duchovní blaho České republiky – pro sebe, své děti a vnuky. A řeknu vám: nejsem sám, kdo si to přeje. Toho pitomého rozdělení, které nás zdržuje, má plné zuby čím dál víc lidí všude tam, kde je v Česku poslouchám,“ tvrdí Horáček, který momentálně usilovně objíždí republiku a sbírá hlasy „obyčejných“ lidí. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová