Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Requiem za EET zničené hospody. V Milešově je už zavřený Mušketýr, pan Černý chystá ve své hospodě ve čtvrtek rozlučku, je mu 70 let a v životě neměl počítač… A přímo na Milešovce zavírá pan Pitek také

03.12.2016
Requiem za EET zničené hospody. V Milešově je už zavřený Mušketýr, pan Černý chystá ve své hospodě ve čtvrtek rozlučku, je mu 70 let a v životě neměl počítač… A přímo na Milešovce zavírá pan Pitek také

Foto: Adéla Voňátková

Popisek: Restaurace v likvidaci, ilustrační foto

Na horské boudě si letos v zimě asi svařák nedáte, boudaři houfně zavírají… Nejsou to žádné prázdné nářky a výhrůžky. Systém EET má už první reálné oběti. Chystáte se na Milešovku? Máte smůlu, už si na vrcholku nedáte ani čaj. Zdejší restaurace totiž Babišův systém neustála.

„Je mi líto, ale musím oznámit ukončení mého a kolegy malého Dana účinkování v provozu hospody v Chatě Milešovka k 1.12.2016 z důvodu zahájení účinnosti povinnosti EET. Považuji zákon o EET za zákon protiústavní omezující práva a svobody občanů ČR,“ stojí v prohlášení provozovatele zdejší horské chaty Daniela Pitka.

Nechci být online, říká hostinský z Milešovky

Jeho kariéru hospodského ukončilo EET. „Nikdo mě nemůže nutit, abych musel být v rámci snahy se uživit připojen k internetu a byl počítačově gramotný. Souhlasím s tím, aby daňoví poplatníci platili řádně daně, ale forma a způsob kontroly nesmí být takový, aby likvidoval činnost, která je kontrolována. Nemusí být také potom co kontrolovat. A to se právě začíná dít, protože nastavená pravidla jsou pro mnohé subjekty nesplnitelná a likvidační,“ dodává Daniel Pitek na webu Svobodné forum.cz. Své prohlášení končí jasnou proklamací:  „Svobodu lidem a stop Babišovi.“

„V Milešově je už zavřený Mušketýr, pan Černý chystá ve své hospodě na čtvrtek rozlučku. Tomu je už 70 let, v životě neměl otevřený počítač a říká, já vůbec nevím, jak bych to měl dělat. Nechápu, jak může stát nutit člověka, aby si k živnosti musel pořídit počítač, k němu potřebný software, tiskárnu, zajistit připojení k internetu, případně zakoupit chytrý telefon. Kde je svoboda podnikání, věřím, že EET zruší Ústavní soud, ke kterému jdou žaloby," píše Daniel Pitek na svém Facebooku.

Udržet restauraci na Milešovce není žádná legrace

„Obec Velemín ji před lety nechala vybudovat v patře bývalé armádní ubytovny. Její provoz však nebyl tak efektivní, jak se odhadovalo. Tři roky ho dotovala, po ní si ji pronajal farmář Pitek. Ten horko těžko držel provoz mimo ztrátu, vydělat koruny na hoře, kam neproudí davy turistů, ale skuteční přátelé přírody, kteří si na vrchol musejí vyšlápnout po svých, je těžké. V restauraci si mohli odpočinout a občerstvit se, k nim přibyli zájemci, kteří se mohli při setkáních, besedách a přednáškách dozvědět víc o krásách Českého středohoří,“ komentuje Litoměřický deník.

„Pan Babiš asi na Milešovce nikdy nebyl a tím spíš při bouřce. Právem se jí říká hromová hora, a tak tu hrozí časté výpadky elektřiny. Nechtěl bych zažít fungování přenosu dat v rámci EET. Rozčiluje mě i to, že stát dostává miliardy z EU na to, aby oživil venkov, a ministerstvo přijde s takovou věcí, která ho naopak ubíjí. Jen si udělejte průzkum, kolik hospod a dalších živností na vesnici v regionu po Novém roce skončí," dodal Daniel Pitek pro Litoměřický deník.

Přežila monarchii, první republiku, válku, komunisty a nepřežije EET

„Hostinec U Studánky ve Sloupnici u Litomyšle má dlouhou historii. Založili ho roku 1907 a vydržel 109 let. Teď končí. „Novou techniku my vůbec ne. Jsme rádi, že zapneme počítač a zase ho vypneme. Nebudu to prostě řídit. Pro mě to je hodně peněz,“ řekla majitelka Zdeňka Čáslavková. Hospodu převzala po předcích manžela před 27 lety. „Je mi z toho smutno. Jsem tady 67 let. Tady jsem se narodil,“ dodává druhý majitel Miloslav Čáslavka.

S rodinným podnikem manželů Čáslavkových se přišli rozloučit i štamgasti. Nostalgie a smutek se v noci na čtvrtek mísily s vyprávěním žertovných příhod od stolu i ze vsi. Dřív se tu slavily svatby i zapíjely pohřby. Přestože jsou oba majitelé už v důchodu, za normálních okolností by hospodu nezavřeli. „Přežila monarchii, první republiku, válku, komunisty a zřejmě nepřežije EET,“ podotýká Čáslavková pro ČT24.

Svobodu lidem, stop Babišovi?

Andrejovi Babišovi se totiž prostě daří. Preference hnutí ANO roste a jeho další dítě, systém EET úspěšně likviduje živnostníky, první z nich už oznamují, že ukončí činnost. Jsou to hospodští, jichž e týká první vlna, která právě se začátkem prosince odstartovala.  Nesou to těžce, podniky si vymazlili – ale jinou možnost podnikatelé nevidí.

Devět let práce je vniveč, pláčou restauratéři

„Restauraci jsme za téměř devět let vybudovali v potu a slzách, zadlužili jsme se a málem se rozvedli. V době, kdy se nám začíná nejvíc dařit, přichází něco, s čím se nikdo z normálních lidí nesmíří – ztráta svobody podnikání, šmírování a návody k udavačství jakéhokoliv typu. Z těchto důvodů uzavíráme 1. listopadu naši restauraci, a to na přechodnou dobu. Datum znovuotevření je shodné s datem, kdy z vlády ČR nadobro zmizí soudruh Andrej Babiš,“ prohlásili minulý měsíc majitelé Restaurace Na stráni Pavel a Jarmila Přibylovi.

Daně jsem vždycky platil, EET je zvůlí boháčů

A zdaleka nejsou jediní, po celé republice se k nim přidávají další, hlavně malé vesnické hospůdky.  „Restauraci jsem tady provozoval deset let. EET byla jedním důvodem, proč jsem se rozhodl skončit. Člověk se dře od rána do večera, aby vydělal na provoz, zaplatil zaměstnance a aby mu zbylo alespoň něco na živobytí. Daně jsem vždycky poctivě platil. EET je podle mě jen zvůle boháčů, kteří o životě drobného podnikatele nemají ani ponětí,“ komentoval situaci pro Domažlický deník V. Pekovič, již bývalý provozovatel restaurace Pod Lipou v Prapořištích.

Končí i boudaři z Krkonoš

„Díky“ EET končí také část chatařů z Krkonoš. Oblíbená zimní dovolená tak možná nebude to, na co jste byli zvyklí. Zavírá i provozovatelka Rýchorské boudy. „Bufet zavřu. Nevyděláme tolik peněz, abychom si mohli dovolit koupit systém a pokladnu. Je to pro mě diktatura, a to odmítám,“ sdělila České televizi smutně Alena Dušková. A její kolegové jsou na tom podobně. „Je to velký zásah do mého soukromí,“ konstatoval v reportáži provozovatel horské chaty Muchomůrka Tomáš Zelenka. „Restauraci ruším,“ řekl další z „boudařů“.

A co na to Andrej Babiš, otec systému, podle kterého „fšici kradnú“? Pro změnu jsou podle něj všichni podvodníci, co nechtějí přiznat tržby.  „Ukončují činnost firmy, aby nebylo vidět, o kolik stovek procent jim stoupnou tržby. A zakládají nové společnosti,“ vysvětlil Andrej Babiš serveru Seznam.cz. Prý chce jen narovnat podnikatelské prostředí. Momentálně ho ale spíš likviduje. A vůbec, vážně chce něco rovnat ten, kdo staví na státních dotacích a zakázkách a mohl by se chlubit nekřiklavějším střetem zájmů v Evropě?  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová