Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mokrá ptáčata zahřívají díky přerušení elektřiny pod peřinou

07.06.2013
Mokrá ptáčata zahřívají díky přerušení elektřiny pod peřinou

Foto: MHMP

Popisek: Povodně 2013 v Praze, ilustrační foto

Zvířecí záchranky jsou v ohrožení, mnohé z nich vyplavila velká voda. A stát jim na jejich činnost nepřispívá! Pouhý jeden den, na příklad, vynechala Pražská zvířecí záchranka svou obvyklou denní činnost. Její sídlo a veškeré zázemí v pražské Michli totiž zničila nedělní povodeň potoku Botič. V pondělí se zachraňovalo promočené vybavení. Už v úterý záchranka byla v pražských ulicích a přijala absolutně největší počet zvířat od svého počátku v roce 2009! Počasí a povodně totiž velmi negativně ovlivnily nejenom lidi ale i divoká zvířata.

Asi nejvíce současné počasí likviduje hmyzožravé ptáky, především chráněné rorýse. Pražská zvířecí záchranka jich v Praze a okolí dnes přijala hned 13. Většina je však tak vysílená, že nemá šanci přežít. Jde o dospělé jedince, což znamená, že zahynou i jejich potomci v hnízdech.

Záchranka rovněž vyjela pro mládě divočáka, malou straku, sojku a několik dalších ptačích mláďat. Takovou katastrofu ve zvířecí říši ochránci přírody v Praze nepamatují. A to je, bohužel, zároveň postihla katastrofa živelná. Před rozvodněným Botičem se podařilo zachránit výjezdové vozidlo a odchytové pomůcky. Veškerá dokumentace, počítač i pevná telefonní linka v zatopeném Domě ochránců přírody vzala za své. Smutné je, že se už jediný zbývající pracovník Pražské zvířecí záchranky David Zítek prakticky ve stejné době, kdy se jeho věcmi proháněla voda, dozvěděl, že pražský magistrát žádost o dotaci jeho záchranky nepodpoří.

Nicméně, nepřízeň nejvyššího pražského úřadu není nic nového a Český svaz ochránců přírody kvůli ní rozhodně záchranku rušit nebude. Záchranka věří, že její pomoc divokým zvířatům v nouzi podrží (jako vždy) obyčejní lidé, kterým není  osud těžce zkoušených živáčků  lhostejný.

Na telefonním čísle 774 155 155 je možné ohlásit jakékoliv informace o divokých zvířatech v nouzi z území Prahy a Prahy západ.

Záchranné stanice mají vody po krk

Záchranné stanice, nejen ta pražská, volají S.O.S. Některé z nich neminulo zatopení  a přesto se snaží i nadále pomáhat volně žijícím zvířatům v ohrožení, kterých jsou v těchto dnech desítky. Pracovní nasazení a finanční náročnost je však enormní.

Pod vodou se ocitla například záchranná stanice v Pátku u Poděbrad, kde se voda prohnala v neděli. Jelikož zájem veřejnosti o pomoc byl obrovský, vedoucí stanice Luboš Vaněk na svém FB profilu ještě v podvečer uvedl: „Některá zvířata jsme již museli evakuovat. Teď v 19.00 hod. to vypadá, že situace se už uklidnila, neprší a voda maličko ubývá. Moc děkujeme všem, kteří nám nabídli svou pomoc. Naštěstí ji snad nebudeme muset využít.“ Fotografie z místa však vypadají hrozivě.

Přestože voda v některých částech republiky klesá, neklesá počet výjezdů pracovníků záchranných stanic. Přívalové deště provázené mnohdy silnými větry zapříčinily neskutečný nárůst zvířat v nouzi. Stanice přijímají nejčastěji promáčené a vyčerpané ptáky, mláďat z poničených hnízd už přijali nepočítaně. Čerstvá zpráva ze záchranné stanice Falco Litoměřice nezní vůbec příznivě: „Od včerejška jsme bez vody a elektrického proudu. Napájíme balenou vodou a mokrá mláďata zahříváme pod peřinou. Pokud si bude někdo stěžovat, že se nám nemůže dovolat, nemůžeme to ovlivnit. Je to celé Litoměřicko, tak nemůžeme dobít telefon ani jinde!“

Obavy ze situace v nejbližších hodinách potvrzuje také Petr Starý ze záchranné stanice v Kladně. „Také máme mnohonásobně více výjezdů pro zvířata. Tak tak stíháme vše zajistit, ale nevíme, do kdy budeme možné přebírat zvířata například z Mělnicka“.

Jak pomoci

Činnost záchranných stanic je obecně finančně velmi náročná, v těchto dnech to však platí více než dvojnásob. Spousta volně žijících zvířat je a bude v přímém ohrožení života a stanice se snaží s vypětím všech sil pomoci všude, kde to jen jde.  Proto žádají o pomoc veřejnost. Český svaz ochránců přírody vyhlásil veřejnou sbírku Zvíře v nouzi. Chcete-li podpořit záchranu zraněných či jinak postižených volně žijících živočichů, pošlete, prosíme, svůj dar na účet veřejné sbírky Zvíře v nouzi č. 33 55 33 22 / 0800.

Dále je možné zaslat dárcovskou sms ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI na číslo 87 777 nebo ještě lépe pro pravidelnou platbu heslo DMS ROK ZVIREVNOUZI na to samé číslo. Podrobnosti o sbírce naleznete na www.zvirevnouzi.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

 

Vložil: Anička Vančová