Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Boj o chemičku v Lovosicích právě vrcholí. Zaplaví ji voda?

05.06.2013
Boj o chemičku v Lovosicích právě vrcholí. Zaplaví ji voda?

Foto: KL

Popisek: Stavba protipovodňového valu u Lovochemie v Lovosicích

Boj o chemičku Lovochemie vrcholí. Podaří se uchránit průmyslový areál u řeky Labe v Lovosicích? Město a okolí je již částečně zatopeno. Pokud by nebyla postavená protipovodňová opatření, voda by se už rozlila i do podniku, ve kterém pracuje zhruba 700 lidí. Ti jsou už od neděle doma. A co nebezpečné chemické látky?

„Vše je zajištěno. Odvezli jsme vše, co je nebezpečné. K žádné havárii dojít nemůže,“ ujišťuje Karel Hanzelka, mluvčí Agrofertu Andreje Babiše. Právě ten je vlastníkem chemičky, která byla v roce 2002 zalita. Tehdy na to nikdo nebyl připraven.

Po jedenácti letech je všechno jinak. Zatímco voda zaplavila okolí, areál kolem Lovochemie je stále v suchu. Povodí Labe po katastrofálních povodních rozhodlo, že budou vybudovány protipovodňové zdi. Vysoké betonové zdi obehnaly velké území průmyslového areálu, ve kterém kromě Lovochemie je i Glanzstoff Bohemia. Nestačila se ale postavit zeď u potoka Modla blížeji k městu.

Chybí kus zdi

Důvod? „Je to kvůli tahanicím s majitelem pozemku. Chtěl za odkup velké peníze, snad až sedm milionů korun. Povodí ale na to nekývlo,“ říká zasvěceně jeden z místních obyvatel. O tomto problému se ve městě ví, zatím se ale nepodařilo nic udělat.

Už od nedělního večera na místo nepostavené betonové zdi naváží nákladní auta zeminu. Staví vysoký protipovodňový val. Kvůli tomu byla uzavřena hlavní příjezdová silnice do Lovosic od Litoměřic a Terezína. Chemička také od té doby nevyrábí, zmizely charakteristické dýmy z komínů.

V pondělí a úterý je ve znamení klidu. Vedení firmy potvrzuje, že areál je v suchu. „Byl jsem se podívat za zeď k řece. Je tam kvanta vody, je to děsivé,“ přiznává člen vedení lovosické chemičky Vladislav Smrž, který je členem krizového štábu.

Kritická situace nastává v noci z úterý na středu. Stále se staví protipovodňový val, nákladní auta vozí hlínu a další materiál. Napětí by se dalo krájet, všichni se obávají toho, aby se val někde neprotrhl. Po půlnoci je panika o dva kilometry dál, v Lukavci. „Zvedá se hladina Modly kvůli valu u chemičky. Jedeme odčerpávat vodu z potoka,“ hlásí jeden z hasičů. Práce probíhají celou noc.

Protrhne se hráz?

Napětí vzrůstá ve středu ráno. Pracovníci chemičky hasičům hlásí, že v areálu je v jednom z rohu u řeky voda. Je tu panika. Protrhla se hráz? Informace se rychle šíří, nic ale není potvrzeno. "Ráno byla informace, že je protržená hráz. To se ale nepotvrdilo. V současné chvíli je areál stále chráněn protipovodňovými opatřeními. Máme informace od hydrologů, že hladina kulminuje. Zvažujeme variantu, že areál řízeně zatopíme, což způsobí méně škod, než když se hráz protrhne. Není to ale definitivní rozhodnutí. Stále čekáme, co bude a budeme se rozhodovat dle aktuální situace. V současné chvíli je areál evakuovaný, nejsou v něm nebezpečné látky, nehrozí tedy havárie,“ hlásí dopoledne mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Později se upřesňují informace. Voda prosakuje pod jednou z betonových zdí, hasiči vodu odčerpávají. „Bude to asi konstrukční chyba. Paradoxní je, že zeď stále není zkolaudována. Prochází tedy těžkou zatěžkávací zkouškou,“ říkají lidé, kteří jsou seznámeni s tím, jak vznikla protipovodňová zeď.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.