Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pětasedmdesátiletý pan František, který ve svém věku pořád leze na střechy: Motá se mi hlava, klepou nohy, ale dělat musím! Za totáče byl ´prduch´, dnes je ´prase´, pracující senior. Penze na důstojný život nestačí

25.08.2016
Pětasedmdesátiletý pan František, který ve svém věku pořád leze na střechy: Motá se mi hlava, klepou nohy, ale dělat musím! Za totáče byl ´prduch´, dnes je ´prase´, pracující senior. Penze na důstojný život nestačí

Autor: Pixabay.com

Popisek: Ilustrační foto

Pozornost, kterou čeští politici věnují v poslední době důchodové politice, je poměrně nízká, nesystémová a vázaná většinou pouze na problematiku zvyšování aktuálních důchodů. Významnější změny v oblasti důchodového zabezpečení neprobíhají. Nikterak tedy nepřekvapí, že české veřejné mínění je dlouhodobě kritické k současnému důchodovému zabezpečení.

Více než čtyři pětiny občanů (83 %) nepovažují současné důchody vyplácené starým lidem za přiměřené. Tříčtvrtinová většina lidí (74 %) se domnívá, že průměrný starobní důchod nestačí pokrýt základní potřeby důchodců. A tři pětiny dotázaných (81 %) nesouhlasí s tím, že by současný systém umožňoval strávit lidem důstojné stáří.

Maloval si krásný důchod, ale…

Mezi nimi je i pan František z malé obce na Litoměřicku. Pokrývače dělal celý život, na rizikovou práci ve výškách je zvyklý. Jen důchod si představoval jinak. „Mám malou chatičku kousek od Ústí,“ říká, „myslel jsem, že tam budu jezdit na zahrádku a na houby.“ Kdyby dodnes nepracoval, nejspíš by v dřevěném zahradním domku i bydlel, na udržení byť malého bytu v Litoměřicích by prostě neměl.

V pětasedmdesátí leze po střechách

„Celý život jsem makal a teď beru 9 tisíc měsíčně. Manželka ještě méně, navíc je nemocná, takže si přivydělat nemůže. Já ano, tak dělám, co můžu,“ popisuje pětasedmdesátiletý čiperný stařík. Tají se dech, když ho člověk vidí lézt po střechách. „Ani mně už to nedělá dobře, ale co nadělám,“ končí rezignovaně pracující důchodce, který si své stáří nejspíš představoval dost jinak.

Podle statistik jsme na tom skvěle

A co by pan František asi tak řekl na statistiku s Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která uvádí, že by všechny vyspělé státy světa měly závidět českým důchodcům, protože pouze 2,8 % z nich je relativně chudých? Podle OECD naopak není co závidět Japoncům (19,4 %), Švýcarům (23,4 %), špatně se mají i rakouští důchodci (33,5 %) a Jihokorejci (49,6 %). Právě na tuto statistiku nedávno poukázal senátor Zbyněk Linhart. Podle něj je tu ale problém, o kterém se nemluví.

Chudobou je ohroženo 7,4 % českých důchodců

„Práh chudoby totiž OECD stanovuje na úrovni 50 % mediánu příjmu v dané společnosti (v EU se práh chudoby podle Eurostatu stanovuje na úroveň 60 % mediánu, podle této statistiky je ohroženo příjmovou chudobou 7,4 % českých důchodců)," napsal senátor na svém blogu na aktualne.cz a dodal, že nic z toho ve skutečnosti nevypovídá o skutečné chudobě našich důchodců.

Jenže: Chudý je totiž celý národ

Úskalí je podle Linharta jinde, a sice v celkové úrovni příjmů a mezd většiny národa. „Pokud v ČR máme medián příjmů na osobu jen 12 250 Kč a průměrný důchod činí 11 400 Kč, pak jsou na tom důchodci opravdu relativně dobře vůči zbytku populace. Problém je jen v tom, že je na tom prachbídně podstatná část populace, vůči které se to měří. Což už nám ale tato statistika a novinové články neřeknou," posteskl si. Stačí totiž srovnat příjmy v České republice podle kupní síly s uvedenými zeměmi, kde se mají důchodci tak „špatně", a vyjde nám, že v ČR bude pod hranicí chudoby většina celkové populace. 

Že by Češi začali sbírat veterány?

Senátor na svém blogu následně upozornil na statistickou zprávu o tom, že průměrný věk aut v ČR se stále zvyšuje a překonal hranici 15 let, což je absolutně nejvyšší hodnota od vzniku samostatné ČR v roce 1993. „To asi nebude tím, že Češi nevědí co s penězi, a tak investují do veteránů," podotkl. „Spíše to bude způsobeno „zvyšováním" naší životní úrovně, že nové auto si může dovolit koupit stále málo lidí,“ konstatuje senátor. A pan František by s ním souhlasil. Jeho auto je staré dvacet let a nové už si asi nepořídí.

Poslední měsíce jsme zavaleni zprávami o tom, jak se daří ekonomice, jak je málo nezaměstnaných, jak se zvyšují mzdy, životní úroveň a jak se rekordně zvýšilo HDP. Jaká je ale realita? Neblíží se té, ve které žije pan František?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace