Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pražská kavárna nominovala svého vzdoroprezidenta, jenže ten se jí ´vymknul´: Prosím, neničte tu vlajku, není to honka-bonka, říká Horáček. A nová akce Ztohoven podle něj…

05.07.2016
Pražská kavárna nominovala svého vzdoroprezidenta, jenže ten se jí ´vymknul´: Prosím, neničte tu vlajku, není to honka-bonka, říká Horáček. A nová akce Ztohoven podle něj…

Foto: Facebook

Popisek: Michal Horáček

Před Obvodním soudem pro Prahu 1 stanuli členové skupiny Ztohoven David Hons, Matěj Hájek a Filip Crhák. Za vyvěšení rudých trenýrek nad Hradem a krádež standardy čelí obžalobě pro výtržnictví, krádež a poškození cizí věci čelí. Hrozí jim až tři roky vězení. A veřejnost jim není dvakrát nakloněna, ač prý vše dělali pro české občany.

Obří červené trenýrky vyvěsili členové skupiny Ztohoven vloni 19. září na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana s odůvodněním, že na Hradě „konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic“. Převlečeni za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Hradu, kde vyvěsili trenýrky, ale také odstranili prezidentskou standardu. Ta zmizela. Až v pondělí spolek oznámil, že ukradenou prezidentskou standartu v hodnotě 33 tisíc korun rozstříhal na 1152 kousků. Performeři je pak rozdávali náhodně vybraným lidem ve všech krajích. Na dotaz státní zástupkyně, kde se standarta nachází nyní, obžalovaný Hájek odpověděl: „V rukou občanů této země.“

Extrémní blbost aneb honka-bonka

Co na to prezident? Novinářům Miloš Zeman řekl, že čin skupiny Ztohoven bere „jako důkaz extrémní blbosti pachatelů“. A zastání se mu dostalo z nečekaných stran. Michal Horáček, jeho možný protikandidát, se na svém facebookovém účtu vyjádřil následovně:  „Moje pětiletá dcera Julie vytváří tajnou řeč, kterou zná jen ona a my, její rodiče. A protože už umí psát, zapisuje nová slova do slovníčku. Je to teda tajný, ale o jednom slově se zmíním: „honka-bonka“. Znamená to „ta nejzábavnější zábava, až se z toho člověku třepe hlava“. V branži honka-bonka se v ČR pokouší fungovat jedna skupina, myslím, že si říká umělecká. Věší na Hradě rudé trenýrky, a tak. Ale teď se dočítám, že rozstříhala i prezidentskou vlajku, a to snad na 1152 kousíčků. Mně to jako honka-bonka nepřijde. Vlastně: vůbec jsem se nezasmál.  Jako čeští občané jsme ze svých daní zaplatili vlajku, která není jen vlajkou současného pana prezidenta, ale i dalších prezidentů a prezidentek. Líbí se mi,“ píše Horáček.

Prozemanovci mají nabito

A pokračuje apelem: „Prosím pěkně, neničte tu vlajku. Nepatří jen vám, patří nám všem. Možná nemáte současný výkon prezidentské funkce za správný. Jenže přijdou jiné doby, ty se přece střídají. Ta vlajka, odkázaná nám velkým zakladatelem, ať ale zůstává. Prakticky to teď bude asi takhle: „Protizemanovští" se rozstříháním vlajky nějak vyjádřili. Tím poskytli „Prozemanovským" pěknou dávku munice: „Koukejte", řeknou ti druzí, „čeho všeho je schopná pražská kavárna a vůbec všichni, co jim nejdeme pod nos. Věčně nám vytýkají neomalenost, a oni sami stříhají vlajku?" A tak se dál prohlubuje ta zákopová válka a nevraživost Čechů vůči Čechům. Nechci to. Máme na víc,“ končí Michal Horáček.

Shání podporu pro kandidaturu, kterou neoznámil

Michal Horáček v současné době evidentně shání podporu pro svou prezidentskou kandidaturu. Byť se jasné formulaci toho, že chce kandidovat, stále vyhýbá. Šéfové parlamentních stran však už jeho kandidaturu jako jasnou věc berou. Zájem o Horáčka podle MF DNES projevili lidovci nebo Starostové a nezávislí. Případná dohoda je však zatím vzdálená, Horáček totiž navenek tvrdí, že o politickou podporu nestojí.

Kdo o takové umění stojí?

Ke kauze „umělecké“ skupiny Ztohoven si přisadila si i Jana Machalická v Lidových novinách. Ani ta nevidí výkon chlapců ze skupiny Ztohoven jako umění. „Když před časem zavěsili místo prezidentské standarty velké rudé trenýrky jako výraz buranství českého prezidenta, mělo to jako jednorázová akce aspoň humor a vyžadovalo to i dobrou fyzičku. Jak se dalo čekat, prezidentská standarta při výměně za trenýrky chlapcům neulítla, jak tvrdili, ale pečlivě si ji uschovali pro další úchvatnou akci – rozstříhají ji a ústřižky rozešlou vybraným jedincům. No a co? Prý ji tak vracejí daňovým poplatníkům. Ale kdo o to stojí, že,“ píše Machalická.

Ovčáček má pravdu

Kdo by to byl řekl, že se najednou všichni shodnou s prezidentovým mužem Ovčáčkem….Ten totiž na svém Twitteru píše: „Počin zlodějů ze Sto hoven, kteří zničili standartu českých prezidentů, lze označit jen jedním slovem: prasárna.“ Podle mluvčího Hradu se skupina „definitivně postavila na roveň nacistům, kteří první zneuctili standartu prezidenta republiky“.

A jak to s pseudoumělci dopadne? „Teď jdou na soud v očekávání, že budou martyrové a budou moc hlásat, že nežijí ve svobodě,“ pokračuje kritička a dodává peprně: „To by teprve koukali na tu nesvobodu, kdyby na střechu Pražského hradu vlezli za Husáka. Zaplatit ušití nové standarty by myslím bylo tak akorát, všechno ostatní jen podpoří představu o výjimečném činu.“ Hrad ovšem požaduje náhradu škody a vyčíslil ji na více jak sto tisíc…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová