Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Používám firemní Audi a dodávku Mercedes, vozím pytle s hnojivem. Pak Maybach na dlouhé cesty a Jaguára, když je Maybach v opravě. Co prezidentský kandidát Michal Horáček NEřekl o svém majetku

22.06.2016
Používám firemní Audi a dodávku Mercedes, vozím pytle s hnojivem. Pak Maybach na dlouhé cesty a Jaguára, když je Maybach v opravě. Co prezidentský kandidát Michal Horáček NEřekl o svém majetku

Foto: Facebook

Popisek: Michal Horáček

Bývalý majitel Fortuny, básník, textař a milionář Michal Horáček kolem své kandidatury na prezidenta trochu krouží, přesto už více méně přiznává, že se přímé volby zúčastní. Server Hlídací pes s ním tudíž udělal dlouhý rozhovor, v jehož druhé části přišla řeč i na peníze. To je v Česku taková ošemetná věc. Zatímco ve Spojených Státech na tom, že je údajně úspěšný podnikatel, co má obrovskou spoustu peněz, Donald Trump postavil svou prezidentskou kampaň, u nás jsou záležitosti kolem majetku zahalené mlhou a nikdo se k tomu nechce postavit čelem a říci, kolik doopravdy má.

Jako důvod se obvykle uvádí jednak údajná olbřímí česká závist, druhak se leckdo vymlouvá, že on by to řekl, ale nemůže, protože společníci mu k tomu nedali souhlas, což společníci nikdy nedávají, že. Výsledkem je, že se majetek často přeceňuje. Bulvár z každého, kdo má v kapse dvacet litrů, udělá milionáře, pokud má ještě k tomu domek na kuří nožce, je hnedle miliardář… V časopisu Forbes, který je věnován Jágrovi, píší mimo jiné o tom, co na příklad zbyde v Americe hokejistovi, který podepíše smlouvu na milion – dvě stě tisíc dolarů; díky fakt drsným daním a spoustě dalších nutných výdajů….  Tedy ne že bychom měli litovat chudáky špatně placené sportovce, ale leckdy je třeba dělit dvěma. Zpět k možnému budoucímu prezidentovi. Ten otázku na majetek odpálil těmi neochotnými společníky, zato popsal svou garáž – musí být fakt velká.

Podepíšu, předložím

„Je předepsáno, aby prezident podával majetkové přiznání? Je předepsáno, aby je podával kandidát na prezidenta? Nejsem ani jedním. Pokud bych byl, požádám o to své účetní, kteří to perfektně připraví. Podepíšu, předložím. Udělám to i v případě, že to předepsáno není, ale veřejnost o to projeví zájem. Pak už jen poznamenám, že jsem nikdy nic nezprivatizoval, nezůstal dlužen, nedostal jakoukoli dotaci z veřejných zdrojů,“ odpověděl Horáček, aniž by specifikoval, jak má veřejnost projevit ten zájem (a redaktor překvapivě netlačil)… Jediné, k čemu byl ochoten se vyjádřit, jsou auta:  „Jestli chcete, mohl bych začít třeba svými auty, to je taková atraktivní záležitost. Používám firemní Audi z roku 2013. Osobně vlastním dodávku Mercedes 1996, vozíme tím pytle s hnojivem a harampádí na jihočeskou chalupu. Pak Maybach 2004 na dlouhé cesty a k tomu Jaguára 1995, kterým jezdím, když je Maybach v opravě,“ sdělil s tím, že tolik aut má, neboť bydlí v Roudnici a musí něčím jezdit do Prahy.

Je to zhruba tolik, kolik se říká

Je všeobecně známo, že největší majlant vydělal Horáček prodejem veleúspěšné sázkové firmy Fortuna. K tomu řekl: „Dostal jsem za prodej Fortuny čtvrtinu celkové částky, ale nebudu říkat, kolik. Týká se to i smluvních partnerů a jejich zájmu musím chránit, protože oni mi nedali právo, abych to zveřejnil.“ Na to se redaktor Hlídacího psa pokusil trochu štěknout: „Nejde to ale proti duchu transparentnosti, byla to přeci jenom zásadní událost ve vašem životě, tak by bylo dobré říci, kolik jste tímto krokem vydělal?“ Umělec Horáček bryskně naznačil, že peníze jsou krásná věc, ale štěstí si za ně nekoupíš: „Zásadní? Z finančního hlediska asi ano. Jenže skutečně zásadní bylo, že jsem se potkal s Hapkou. Nebudu ale mluvit za partnery, když mi řekli, nemluv o tom. Ale je to zhruba tolik, kolik se říká… (hovořilo se zhruba o 1-2 miliardách korun za celou firmu – pozn. red.)“ Takže než si koupil cca pět aut, měl Michal Horáček něco mezi 250 miliony a půl miliardou. Většina toho je prý ve svěřenském fondu pro děti.

Teď už s tím nemohu nic dělat

„Zřídil jsem svěřenský fond, který myslí na potomky, řeší jejich vztahy, řeší, aby na ně najednou až já umřu nespadl třeba milion dolarů. To by je úplně zničilo, protože by jim to vzalo motivaci se zlepšovat. Ale je dlouhodobě postaráno o to, aby se hradil provoz domu v Roudnici, aby měli to štěstí a luxus potomci, kteří se třeba ani ještě nenarodili, že kdyby je nedejbože postihla nějaká krutá nemoc, která se dá léčit za velké peníze, tak oni budou mít tu výhodu, že se jim z toho zaplatí léčba. Nebo když budou nadaní, že budou moci jet studovat do Harvardu, či když budou mít podnikatelský nápad, že jim to garantuje bezúročnou půjčku. Všechno, co jsem do fondu vložil, přestalo být mým majetkem. Fond řídí správce, a to podle pravidel, která jsem pro fond napsal. Teď už s tím nemohu nic dělat, a to je dobré,“ popsal.

Není snadné to spočítat

A na přímý dotaz, jaký má tedy majetek, řekl: „Není snadné to spočítat, protože to, co jsem nevložil do svěřenského fondu, je dlouhodobě investováno do finančních instrumentů jakými jsou dluhopisy, fondy, případně bohužel lecjaké akcie. Hodnota těch investic kolísá, někdy nejsou ani likvidní, jindy relativně ano. Na osobních a běžných účtech mám tuším dva miliony. (Podle údajů z Katastru nemovitostí vlastní Michal Horáček dům se zahradou v Roudnici nad Labem a chalupu s pozemky v Jižních Čechách – pozn. red.)“ A dodal, že dluhy ani hypotéky nemá.

V posledních letech v nás povstalo to, co je špatné

„Finance jsou pro mě jen nástroj. Jsem jako sochař, který potřebuje ke svému vysněnému Davidovi majzlíky a kladívka. Ty peníze jsou majzlíky, bez nich nikdy neuděláte tu sochu,” dále vysvětlil. „V každém z nás je spousta závisti, křeče, úzkosti, ale stejně tak je v každém z nás spousta empatie a touhy. Prezident má tu jedinečnou pozici, že může způsobit, aby to dobré v nás povstalo. Obávám se, že v posledních letech v nás povstalo to, co je špatné. A to se musí změnit nenásilným, trpělivým, empatickým, vstřícným způsobem,” popsal své prezidentské motto.

Příliš osobní a intimní…

Hlídací pes se ptal na všechno možné, trestem smrti počínaje a adopcemi homosexuálními páry konče. Zabrousil také velmi opatrně do Horáčkova soukromého života s tím, že je rozvedený, co to pro něj znamená? „Jak je to bolestné pro všechny zúčastněné, to ví každý, kdo tím prošel. A hlavně, je to příliš osobní a intimní, je to přes hranici, která odděluje veřejný a soukromý prostor. Prosím nejen vás, ale všechny novináře, aby to respektovali. Dobrovolně nicméně řeknu, že moje první paní je znovu vdaná a že si myslím, že našla moc dobrého muže, s nímž je jí dobře. Společně jsme u nás v Roudnici kdysi zrekonstruovali dva domy, nějakých 200 metrů od sebe. Dnes bydlí v tom, který je tržně hodnotnější. Mezi těmi domy jsou zahrady, které jsme postupně koupili, takže k sobě přiléhají. Není mezi námi plot. Ani fyzicky, ani metaforicky. Jsme přátelé a oba milujeme své děti,“ vysvětlil Michal Horáček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová