Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak to už je moc! Národní pouť si starosta plete s fesťákem, bude na ní řádit Ortel. Na protesty kašle, jde mu o prachy. Budete zírat, podle čeho kapelu vybíral

27.03.2016
Tak to už je moc! Národní pouť si starosta plete s fesťákem, bude na ní řádit Ortel. Na protesty kašle, jde mu o prachy. Budete zírat, podle čeho kapelu vybíral

Foto: Stránky Ortel.cz

Popisek: Tomáš Hnídek - tedy pardon, Ortel

Petici proti vystoupení Ortelu na Řípské pouti již podepsaly stovky lidí. Starosta Krabčic, které Řípskou pouť pořádají, na něm ale nevidí nic špatného. Přitom přiznal, že texty Ortelu ani nezná. Nejde mu totiž i nic menšího než o peníze.

Plzeňský Ortel se zpěvákem Tomášem Hnídkem má vystoupit na oblíbené Řípské pouti 24. dubna hned po revivalové kapele ABBA Stars. To ale není leckomu právě po chuti, a jakmile byla účast kontroverzní skupiny oznámena, lidé začali obratem podepisovat protestní petici. „Máme za to, že by akce typu Řípské pouti měla být převážně pro rodiny s dětmi a dospívající mládež, nikoli pro příznivce xenofobie a nenávisti vůči národnostním, sexuálním či náboženským menšinám. Právě to představuje skupina Ortel,“ řekl jeden z organizátorů petice Adam Šenk serveru usti.idnes.cz.

Petice proti Ortelu

Cílem petice, kterou už podepsalo několik stovek lidí, není podle Šenka koncert zakázat nebo cenzurovat, ale upozornit na nevhodnost jejího vystoupení na akci pod záštitou obce. Starosta Krabčic Jiří Šimáček ale na vystoupení Ortelu trvá. Navíc původně domluvenou schůzku s organizátory petice na poslední chvíli zrušil a už na ně prý nebude mít čas. V reakci na doručení petice zveřejnila obec na svých webových stránkách anketu, v níž se ptá návštěvníků, zda vystoupení skupiny Ortel navštíví. Zpočátku se do ní zjevně zapojili hlavně příznivci Ortelu, s postupujícím časem se ale výsledek mění ve prospěch jeho odpůrců. Nyní se počet hlasů blíží ke třem tisícům s tím, že radikální NE vyřkla nadpoloviční většina.

Znesvěcení národních hodnot

Hora Říp je místem, odnepaměti spojovaným s naší národní identitou. A rozhodně nejen proto, že podle staré pověsti právě na něm ukončil praotec Čech dlouhou a strastiplnou pouť slovanského lidu s tím, že právě došli do země zaslíbené. Dominanta Polabí je tak výrazným orientačním bodem, že ji nelze přehlédnout ze vzdálenosti desítek kilometrů. Za hranicí věků dopadl do těchto míst meteorit, pravděpodobný hlavní tvůrce reliéfu naší země s kruhem pohraničních hor. Říp je zkrátka srdcem Evropy. Tajemná hora je silovým centrem menhirových polí a na jejím vrcholu jsou patrné i významné fyzikální anomálie. Například střelka kompasu tu každým krokem míří jinam, často zde pořádně nefungují mobilní telefony a vysílače.

Říp odjakživa sloužil lidem jako duchovní místo

Říp odjakživa sloužil lidem jako duchovní místo

Říp odjakživa sloužil lidem jako duchovní místo. Původně na něm stál dřevěný kostelík, který nechal kníže Soběslav v roce 1126 opravit a rozšířit na památku vítězství v bitvě u Chlumce. Na vrcholku vyrostla kamenná románská rotunda sv. Jiří, původně zasvěcená svatému Vojtěchovi, která má dokonce i střechu krytou kamennými deskami. Oblíbeným poutním místem se Říp stal již v 17. století. Od poloviny 19. století byl nejednou dějištěm táborů lidu a národních manifestací, 10. května 1868 byl právě zde slavnostně vyzdvižen první kámen do základů Národního divadla. Dne 10. listopadu 1918 tu byl oslaven vznik samosdtatného československého státu, výraznou demonstrací se stala Řípská pouť za německé okupace v dubnu 1939 a 6. července 1945 tady lid oslavil konec druhé světové války. V roce 1962 byl celý areál Řípu vyhlášen Národní kulturní památkou. Není tedy divu, že vystoupení kontroverzní skupiny Ortel v rámci Řípské puti považuje spousta lidí za naprosto nevhodné, ne-li přímo za znesvěcení národních hodnot.

Pro starostu jsou nejdůležitější peníze

O to překvapivější je přístup samotného starosty obce Krabčice, která na úpatí Řípu oblíbenou pouť pořádá. Jiří Šimáček si totiž o Ortelu nemyslí, že se jedná o kontroverzní kapelu. Tvrdí, že kulturní program akce jen nabízí návštěvníkům výběr rozmanitých hudebních žánrů. Při výběru účinkujících podle něj navíc rozhodují zejména cena za vystoupení a jejich popularita, která je podle něj v případě Ortelu zřejmá z úspěchu v anketě Český slavík. V rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že si nemyslí, že by Ortel byl kontroverzní kapela. Nicméně připustil, že se písním skupiny moc nevěnoval. „Takhle to neposuzuji, ani jsem tu kapelu neposlouchal, jel jsem podle počtu zhlédnutí. Vycházelo se vysloveně z ekonomického hlediska pro pouť, protože do obce potřebujeme dostat co nejvíce peněz,“ dodal.

Řípská pouť je duchovnímu rozjímání na hony vzdálená, stále víc připomíná spíš Disneyland

Řípská pouť je duchovnímu rozjímání na hony vzdálená, stále víc připomíná spíš Disneyland

Ani poté, co se zvedla vlna nevole proti vystoupení Ortelu na pouti a občané Krabčic iniciovali protestní petici, se problémem dál zabývat nehodlal. „Na textech kapely neshledáváme známky podněcující k rasismu či xenofobii, ačkoli texty některých písní vyzdvihují horší obraz a realitu dnešní doby,“ řekl Šimáček serveru usti.idnes.cz s tím, že petiční akci vnímá jako snahu jejích organizátorů o zviditelnění. „Domnívám se, že jde o zbytečnou hysterii kolem vystoupení skupiny, a to i kvůli návštěvnosti kulturního programu během Řípské pouti. Ta se pohybuje v porovnání s počtem všech návštěvníků okolo 10 až 15 procent,“ upřesnil starosta a upozornil, že by zrušením koncertu vznikla obci finanční ztráta. „Důvod pro zrušení vystoupení nevidím. Také nejsem přívržencem určitého druhu hudby, to však neznamená, že budu bránit poslechu této muziky jejím příznivcům,“ dodal starosta Krabčic.

Čtěte také:

Nad Babišem se smráká. Zdaleka nejde jen o Čapí hnízdo, čelí dalším šokujícím podezřením. Jeho firma prý „jede“ také v uprchlickém byznysu. Navíc má na krku vzpouru

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská