Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hanka skončila v invalidním důchodu, Filip s Honzou utekli za kopečky. Trpké osudy hrdinů legendárních Starců na chmelu. Tajnosti slavných

18.01.2016
Hanka skončila v invalidním důchodu, Filip s Honzou utekli za kopečky. Trpké osudy hrdinů legendárních Starců na chmelu. Tajnosti slavných

Foto: Filmové studio Barrandov

Popisek: Ivana Pavlová a Vladimír Pucholt v legendárních Starcích na chnelu, které byly natáčeny v Lounkách u Roudnice nad Labem

Je to více než půl století, co první český filmový muzikál sklidil obrovský úspěch, a od té doby ho diváci s nadšením sledují stále dokola. I když ve čtvrtek měl premiéru hudebně taneční film Muzikál aneb Cesty ke štěstí se soudobými teenagerskými idoly jako je Adam Mišík, natočený na motivy Starců, původní, dvaapadesát let starý snímek stále patří k rodinnému stříbru. Nelítostný osud ale přichystal představitelům Hanky, Filipa a Honzy pořádně tvrdé životní zkoušky.

Legendární Starce na chmelu měl původně režírovat Zdeněk Podskalský, ale nakonec odmítl s tím, že je příliš velký skeptik na to, než aby věřil studentským láskám, a tak se realizace scénáře Vratislava Blažka ujal v roce 1964 Ladislav Rychman. Problémy byly i s obsazením hlavní role. Už to vypadalo, že Filipa, který je jediným muzikálovým hrdinou na světě, který netančí a nezpívá, bude hrát místo Vladimíra Pucholta mim a tanečník Ctibor Turba. Nakonec ale kolega Miloš Forman Rychmanovi slíbil, že bude Pucholta uvolňovat ze souběžně natáčené komedie Černý Petr.

Starci na chmelu

Proti původnímu plánu se natáčení pořádně protáhlo, protože se především některé hudební scény neúměrně vlekly. Herci ani štáb tudíž nakonec neviděli ani korunu prémií, přestože film vydělal na svou dobu obrovské peníze, protože si ho nenechaly ujít tři miliony diváků. Není ani divu, že se po půl století rozhodli navázat na jeho popularitu tvůrci nového filmu Muzikál aneb Cesta ke štěstí. Tentokrát má původní Starce nazkoušet na soustředění v přírodě třída z pražské konzervatoře a má to být jejich první veřejné vystoupení. Klavírista Per Malásek se v něm vrátil k původní hudbě svého otce, jeho manželka, herečka Dana Morávková, se ujala choreografie a v režii Slobodanky Radun se před kamerou objevila řada známých tváří. Přesto nad jejich dílem kritika rozhodně nepadla na zadek. Co by mu řekli protagonisté původních Starců, je zatím otázkou, protože film vstoupil do kin teprve tento čtvrtek. Zatím se můžeme alespoň ohlédnout v čase a podívat se, co jim po natáčení filmové legendy přichystal osud.

Hanku poslalo zranění do invalidního důchodu

Představitelka Hanky Ivana Pavlová dokončila po natáčení studium na konzervatoři a začala tančit v Baletu Praha, s nímž jezdila po světě na nejrůznější vystoupení. Této kariéře ale dala dobrovolně sbohem, poté co se v roce 1968 provdala za režiséra Pavla Hobla. Začala pracovat jako choreografka v Divadle E. F. Buriana, jenže ještě rok před svatbou se stalo něco, co pro ni mělo později velké následky. V roce 1967 totiž na ni před jednou premiérou spadla divadelní kulisa. Obrovský železný žebřík ji udeřil do krku a hlavy. Šest týdnů prožila v sádrovém korzetu, bohužel jí ale tehdy zrentgenovali pouze páteř, ale nikoliv hlavu. Tehdy se vyléčila, pominulo i poúrazové ochrnutí a vrátila se k práci.

Ivana Pavlová

Po překročení třicítky se ale u ní začaly objevovat stavy malátnosti. Měla problém s udržením rovnováhy, často padala, trpěla třasem a nakonec přišlo i bezvědomí. Po téměř patnácti letech od zranění u ní lékaři diagnostikovali poúrazovou epilepsii a její život se změnil ze dne na den. Mladá krásná žena se v pouhých pětatřiceti letech stala invalidní důchodkyní. Podle jejích vlastních slov byly nejhorší první tři roky, jakoby ztratila zájem o cokoliv. Díky manželově velké podpoře se časem ale začala se svým osudem vyrovnávat. Stesk po práci a tanci vyplnila různými ručními pracemi a péčí o domácnost, znovu v sobě objevila pevnou vůli. „Stala se ze mě žena v domácnosti a bavilo mě to,“ prohlásila. V roce 2007 ale přišla další krutá rána. Její manžel zemřel a Ivana se musela silou vůle vyrovnat i s touto velkou životní ztrátou.

Ivana Pavlová

Filip je uznávanou kapacitou za Velkou louží

Herecká kariéra Vladimíra Pucholta se dál rozvíjela velmi slibně. V roce 1965 mu byla napsána přímo na tělo role Mildy ve filmovém hitu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky, v roce 1967 pro něj měl Jiří Krejčík ve  Svatbě jako řemen roli ženicha. Jemu se ale do ní nechtělo, a tak ji nakonec dostal Jiří Hrzán a z Vladimíra se stal četník. Současně byl připravován film Pension pro svobodné pány, v něm si už ale Pucholt nezahrál. Sbalil se narychlo, rozloučil se s televizním ředitelem Jiřím Pelikánem a vyrazil na západ.

Vladimír Pucholt

Zpočátku to v Anglii neměl vůbec lehké, našly se ale dobré duše, které mu nabídly pomoc. Poté odešel do Kanady, kde mohl vystudovat medicínu, o které snil. „Medicínu jsem chtěl studovat i v Čechách, ale z kádrových důvodů mi to nebylo povoleno,“ nechal se slyšet před lety v pořadu Na plovárně a na adresu Starců na chmelu dodal: „Ten film mi dodnes trochu vadí pro přílišné moralizování.“ Stal se z něj úspěšný specialista-pediatr. S manželkou Rosemary, která je výtvarnice a tká goblény, žije v Torontě. Mají spolu dvě děti – dceru Camilu a syna Lyndseye, který se oženil v roce 2010 v Praze. Vladimír miluje letecké modelářství, a dokonce pilotoval i sportovní letouny. Tvrdil, že se již před kameru nevrátí, v roce 1999 se ale nakonec nechal přemluvit a zahrál si emigranta Poutníka ve filmu Návrat ztraceného ráje.

Vladimír Pucholt

Honza daroval své srdce koním

I když Miloš Zavadil původně studoval geologii, zlákal ho tanec a přešel na taneční konzervatoř. A právě tam si ho vybral režisér Rychman pro jednu z hlavních rolí ve Starcích na chmelu. Po konzervatoři vystupoval jako tanečník v několika revue Alhambry i v činoherních inscenacích Národního divadla. Oficiálně sice pracoval jako asistent Geologického ústavu ČSAV, sympatická tvář, sportovní figura i úspěchy mu ale vynesly dokonce i hostování ve vídeňské Státní opeře, kde mu sám legendární Leonard Bernstein nabídl roli Cliffa ve West Side Story. Roční angažmá se ale protáhlo a Miloš v Rakousku nakonec zůstal. Využil příbuzenského vztahu s rodinou von Welde, která ho adoptovala, což mu pomohlo k rakouskému státnímu občanství.

Miloš Zavadil

S nevlastním bratrem, baronem Ewaldem, později založil nedaleko Vídně chov velšských koní a vybudovali tak úspěšný hřebčín, že si některé koně z jejich chovu vybrala do svých stájí i anglická královna. Stihl ještě absolvovat Španělskou jezdeckou školu a vytvořit koňské divadlo. Stal se světově uznávaným režisérem a choreografem koňských galapředstavení Velká koňská show, která navazovala na české kladrubské tradice. Obsahovala drezúru i vozatajství a sklízela úspěchy po celém světě. V Čechách ukázal své umění pouze jednou, v roce 1991 na Kladrubských dnech. „Umění mi ukázalo směr, a když k tomu přidám ten nejkrásnější pohled na svět z koňského hřbetu, nemám čeho litovat,“ prohlásil v jednom rozhovoru. V pouhých 67 letech ale bohužel prohrál dlouhou bitvu se zákeřnou rakovinou.

Milos Welde Zavadil

Čtěte také:

Další kolo války blondýn na Nově: Jednička může být jen jedna. Vyhodí elegantní Kloubková sexy Borhyovou ze sedla? Co se v televizi děje, když kamery zhasnou?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská