Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nepřizpůsobiví jsou byznys. A stát ho podporuje, zaznělo v Děčíně

15.04.2013
Nepřizpůsobiví jsou byznys. A stát ho podporuje, zaznělo v Děčíně

Foto: Marcel Mihalik

Popisek: Zleva: Poslanec David Kádner, místopředseda VV v Ústeckém kraji a předseda děčínského klubu Ota Dračka, poslanec Vít Bárta diskutují s veřejností.

Poslanec Vít Bárta na pozvání ústeckého poslance Davida Kádnera (oba VV) přijel navštívit Ústecký kraj. Místní členové ho pozvali na adopci veverky v ústecké ZOO. Zároveň s ním chtěli diskutovat o dalším směřování Věcí veřejných v Ústeckém kraji. Tématem diskuze v Děčíně byli nepřizpůsobiví občané.

 Bárta adopci zdůvodnil: „Je to myšlenka šéfa VV Ústeckého kraje Josefa Suchého. Je to inspirace pro další kraje.“ A proč veverku? „Tu přezdívku nám dali novináři, když jsme se dostali do Sněmovny, jen dokazujeme, že máme smysl pro humor,“ sdělil při přebírání adopční listiny novinářům Bárta. Lídr VV Ústeckého kraje Josef Suchý pak v žertu dodává: „Veverka má adoptivní jméno VV Erka.“

Bárta: Chceme pomáhat, řekněte kde a jak 

V děčínské restauraci U pekaře od 15,45 hodin probíhala diskuzi s občany a příznivci. Zahájil ji předseda Věcí veřejných Vít Bárta: „Řekněte, kde jsou ty největší průšvihy? Ale říkejte konkrétní témata, příklady tak, abysme mohli něco reálně změnit.“ Vyzval tím čtyři desítky přítomných, aby poslance zahrnuly podněty. Hlavním tématem diskuze byli nepřizpůsobiví. Občany nejvíc zajímalo to, jak zneužívají sociální dávky. Podle poslance Davida Kádnera je to stále aktuální. „Ústí nad Labem chce nepřizpůsobivé vyhnat a je mu jedno kam, takže dojde opět na Šluknovsko a další lokality, kde s tím je zkušenost. Historie se bude opakovat,“ upozornil Kádner. 

 

Nepřizpůsobiví jsou byznys. A stát ho podporuje

Kádner otevřel diskuzi ke změně sociálního systému. Má zájem novým systémem pomalu snižovat počet lidí závislých na dávkách. „Je to o prevenci už od začátku. Tady se využívá systém toho, že stát dovolí někomu dát za nájem 13 tisíc za jednu místnost. Ti nepřizpůsobiví jen využívají toho systému, oni ho nezneužívají,“ zdůraznil Kádner a dodal: „Je to chyba státu.“ Reagoval tím na současný byznys, kdy majitel koupí nemovitost, ubytuje sociálně slabé a stát mu za to zaplatí.

Bárta: Lepší mít desítky Benešovů, než usilovat o velká města

Debata se stočila i ke kritice. Místní členové vyčítali předsedu Bártovi, že neinvestuje do billboardů a podobné reklamy. Opřeli se do něj také kvůli obrazu strany na veřejnosti. V. Bárta ale oponoval, že prioritou jsou témata regionální. Ta mají jít od členů v jednotlivých městech. Podle Bárty není cílem získat kraj, ale zapustit kořeny v komunálu. Doslova řekl: „Je mnohem lepší mít desítky Benešovů nad Ploučnicí, než okupovat krajská a velká města, kde víme, že nejsme tak silní.“

Med z Číny!? Bárta se divil

Přítomné, včetně poslance Bárty, zaujalo také včelařství a to, jak by VV mohly včelařům pomoct. Včelaři se potýkají s problémy. Bártu dokonce překvapilo, že dovážíme med z Číny, jak ho informovala dlouholetá včelařka Alenka Příhodová z Děčína.

 

V závěrečné řeči předseda VV Vít Bárta řekl: „Já mezi vás přijel dneska proto, že cítím, že váš kraj je silný, ale zároveň cítím, že tápete. Proto jsem chtěl zjistit, jaká témata tu máte. Pracujte na tom, čemu rozumíte a co se týká vašeho okolí.“ Vyjádřil také podporu. „Budete-li s nějakým tématem potřebovat pomoct, třeba interpelovat na příslušného ministra, jsme vám připraveni pomoct.“ Úplným závěrem pak pochválil práci děčínského místopředsedy Oty Dračky, který se snaží svou práci prodávat.  

Marcel Mihalik

 

Galerie