Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I pták létá, když má dvě křídla, myslí si sociální demokrat Jaroslav Foldyna, který prozradil, co se doopravdy dělo na sjezdu ČSSD

18.03.2015
I pták létá, když má dvě křídla, myslí si sociální demokrat Jaroslav Foldyna, který prozradil, co se doopravdy dělo na sjezdu ČSSD

Autor: Hans Štembera

Popisek: Jaroslav Foldyna

ROZHOVOR Účastníkem nikoli zájezdu, ale sjezdu ČSSD byl i severočeský sociální demokrat Jaroslav Foldyna. ParlamentniListy.cz si s ním v jeho průběhu povídaly nejen o zvolení Bohuslava Sobotky předsedou strany, o potřebě vnitrostranických křídel, budoucnosti Ukrajiny či návštěvě prezidenta Zemana v Moskvě 9. května. „Je smutné, že evropská politika nadřazuje momentální situaci historickému výročí, které symbolizuje, co Evropa hluboce pocítila, tedy druhou světovou válku. Vážím si prezidenta Zemana, že do Moskvy jede a doufám, že i další evropští politici se rozhodnou dát najevo úctu obětem druhé světové války. Čímž zároveň dají najevo, že žádnou takovou válku už nechceme," vysvětlil.

Předsedou ČSSD byl zvolen na sjezdu Bohuslav Sobotka s velmi výrazným počtem hlasů. Projevilo se na jeho dobrém výsledku jeho doposud dobře hodnocené premiérování české vlády?

Určitě. Celou řadu věcí jsem s Bohoušem Sobotkou probíral kriticky. Ale to jsou detaily. V zásadě ve složité situaci dokázal nastavit takovou linii, že vláda má stoupající důvěru veřejnosti, zklidnila situaci ve společnosti. Sociální demokracie nemůže nabídnout jiného lepšího člověka. A byla by šílenost, aby uprostřed vládního období  předseda nedostal mandát, notabene velmi silný. Aby mohl důrazně komunikovat s koaličními partnery. Opora ve straně mu dává možnost být silným premiérem v rámci koalice. 

Dá se říci, že ČSSD je nyní jednotnější než před nedávnem?

Jednotná je. Jedině jednotná politická strana může přežít současné složité období. Nicméně si myslím, že pták létá, když má dvě křídla. A když je nemá, nebo jsou přistřiženy, není to pro toho ptáka optimální. Přál bych si, aby ČSSD byla tím ptákem, co má křídla. Myslím názorové, nikoli osobnostní. Postrádám takovou čitelnou levicovost, která by měla být zastoupena ve vedení strany.

Jde ale asi i o to, aby se ta křídla vzájemně nemlátila, aby se pták nezřítil k zemi? 

Myslím křídla ve smyslu ideovém, nikoli co se týče osobních animozit. Dám příklad. Jiří Dienstbier nebyl významně zvolen. A reprezentuje určité křídlo strany. Já jsem také nebyl zvolen - tím nechci tvrdit, že jsem to očekával. Ten idealistický proud  - navrácení se ke kořenům - se paradoxně nachází jak v pohledu Dienstbierově, tak i v mém. V zásadě si neprotiřečíme. Doufám, že dostanou tyto proudy šanci být zastoupeny v předsednictvu. Animozity už padly, to je minulost. 

Údajně jste ve svém projevu na sjezdu prohlásil - možná že jsem vaše výroky nezachytil úplně přesně - že nemáme poslouchat ani Brusel, ani Kreml, ani Washington... 

Řekl jsem, že náš osud nemůžeme nechat na tom, aby o něm rozhodovali v Bruselu, Washingtonu, ani v Kremlu. Musíme ho mít ve svých rukou a mít svoji páteř. Myslel jsem tím obhajování našich národních zájmů v rámci EU i NATO. Premiér Sobotka je vyvažoval, ministr zahraničí Luboš Zaorálek se vrátil do polohy, která nebyla tak kontroverzní oproti jeho názorům před několika měsíci. 

Jak vidíte situaci na Ukrajině v budoucnu? Myslíte, že nejrealističtějším řešením bude, když Doněcká a Luhanská oblast získají nějakou formu autonomie v rámci Ukrajiny?

O tom jsem přesvědčen. Měla by být zajištěna teritoriální integrita ukrajinských hranic. Ale v jejím rámci musí dojít k nějaké federalizaci či autonomizaci. Návrat k původnímu si nedovedu představit. Je potřeba najít řešení politické, bez dalších obětí. To musí být na prvním místě. Jsem proti jakémukoliv dalšímu štěpení Ukrajiny.

Američané uvažují o dodávkách zbraní ukrajinské armádě, která má zastaralejší výzbroj. S tím předpokládám vzhledem k vašim postojům souhlasit nebudete?

Jsem jednoznačně proti. To je přilévání oleje do ohně. Tudy cesta nevede. Podporuji snahu Berlína, kancléřky Merkelové a dalších, najít politické řešení, nikoli formou zbrojních dodávek.

Váš přítel prezident Miloš Zeman pojede 9. května do Moskvy na vojenskou přehlídku uspořádanou k 70. výročí ukončení druhé světové války. Zdá se, že bude jediným z lídrů EU, nikdo další účast nepotvrdil. Jen kancléřka Merkelová přijede o den později a položí kytici u hrobu neznámého vojáka… Jak tohle okomentujete?

Oceňuji postoj kancléřky Merkelové. I fakt, že přijede o den později, je pro uklidnění situace silné gesto. Že tam jede český prezident, významně chválím. Je smutné, že evropská politika nadřazuje momentální situaci historickému výročí, které symbolizuje, co Evropa hluboce pocítila, tedy druhou světovou válku. Vážím si prezidenta Zemana, že do Moskvy jede a doufám, že se i další evropští politici rozhodnou dát najevo úctu obětem druhé světové války. A zároveň tím dají najevo, že žádnou takovou válku už nechceme.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace