Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Primátorka Děčína k prolomení těžebních limitů: Chvílemi se cítím manipulovaná

10.02.2015
Primátorka Děčína k prolomení těžebních limitů: Chvílemi se cítím manipulovaná

Foto: Archiv starostky

Popisek: Primátorka Děčína Marie Blažková

ROZHOVOR Minulý týden navštívil Miloš Zeman Ústecký kraj a při té příležitosti zavítal i do Děčína. O čem spolu s primátorkou hovořili a jak hodnotí celkové mediální vystupování prezidenta? Nejen to prozradila Marie Blažková (Volba pro město). S jedinou mimopražskou primátorkou v Česku a současně historicky první primátorkou Děčína jsme si povídali také o jejích plánech do budoucna a zhodnotila i svých prvních 100 dní ve funkci. Řeč přišla také na dostavbu dálnice D8, výstavby jezů na Labi či na prolomení těžebních limitů.

Paní primátorko, takzvaná doba hájení pro vás skončila. Jak byste shrnula svých prvních sto dní ve funkci?

Od nástupu do funkce primátorky jsem se v podstatě nezastavila. Můj den začíná v sedm hodin ráno, kdy se snažím rychle studovat hromady materiálů, protože během dne absolvuji velké množství různých schůzek a jednání. Je mnoho věcí, které je nutné co nejdříve vyřešit, a já nejsem typ, který střílí jen tak od stolu. Potřebuji mít vše nastudované, až potom rozhodovat. Vzhledem k tomu, že jsem pracovala ve státní správě, velmi rychle jsem se seznámila s chodem úřadu a kompetencemi jednotlivých odborů a oddělení úřadu.

Tento týden navštívil Děčín prezident republiky. Jak na vás prezident působil? A prozradíte nám, o čem jste spolu hovořili?

Prezident věnoval dvě hodiny ze svého nabitého programu Děčínu. Nejdříve diskutoval se zastupiteli města, poté s občany. Otázky padaly na téma výstavby jezů na Labi, nezaměstnanost a sociální situace na Děčínsku. Věnovali jsme se také problematice vyplácení sociálních dávek.

V čele prezidentského úřadu je Miloš Zeman dva roky, a za tu dobu stihl svými výroky pobouřit řadu lidí. Jak byste vy sama hodnotila mediální vystupování prezidenta?

V Děčíně bylo vystoupení pana prezidenta věcné a přátelské, žádné pobuřující výroky jsem nezaznamenala.

Jestliže se vrátíme zpátky k městu. Jste historicky první ženou v čele děčínského magistrátu. Co pro vás bylo hlavním impulsem kandidovat a především, čeho byste chtěla jako primátorka dosáhnout? Plánujte nějaké zásadní změny?

Děčín potřeboval změnu, to jsem cítila několik let, ale nebyla jsem schopná nic ovlivňovat, tudíž byla a je to výzva. Chtěla bych se pokusit o to, aby lidé byli spokojeni, aby byli hrdí na to, že jsou z Děčína. Poslední dobou není obecně ve společnosti dobrá nálada, lidé jsou negativní, nevěří už nikomu. Chtěla bych to změnit.  Plánuji usilovně pracovat pro občany města, pokud budou nějaké zásadní změny, tak to vyplyne z potřeb.  

Město povede trojkoalice ANO, ODS a sportovci. Co bylo hlavním důvodem toho, že jste se nedohodli s druhou ČSSD, která vedla radnici dosud?

Naše povolební vyjednávání probíhalo se všemi stranami, které získaly mandáty v zastupitelstvu. Představy o budoucím způsobu vedení města Volby pro město a koalice ODS a Hnutí pro sport a zdraví nám bylo názorově bližší.

Nabízí se také otázka, co budete chtít dělat jinak, než váš předchůdce a je naopak něco, v čem na něho budete chtít navázat?

Každý z nás jsme jedinečná bytost, tudíž spoustu věcí budu dělat jinak už jen proto, že jsem někdo jiný. Určitě dokončíme rozpracované projekty. Například rekonstrukce Domova pro seniory bylo velmi dobré rozhodnutí, našim cílem je rekonstrukci úspěšně dokončit. V plánu máme opravovat zanedbaný majetek města, chceme tedy naše síly napřít tímto směrem.

Jaké jsou vaše hlavní priority pro letošní rok?

Seznámit se se stavem nemovitého majetku a zaměřit se na havarijní stavy. Připravit či aktualizovat projektové dokumentace k budoucím investicím. Rádi bychom posunuli jednání k dálničnímu přivaděči. Děčín je velmi sužován tranzitní dopravou. V podstatě již od prvního dne jsme začali jednat společně s Okresní hospodářskou a sociální radou okresu Děčín, autodopravci a občanskými sdruženími o dalším postupu tak, abychom jako město zaujali konkrétní stanovisko k předkládaným návrhům.

Jste vy sama zastánkyní výstavby labského Plavebního stupně Děčín? 

Ano, jsem zastánkyní Plavebního stupně Děčín, jsem pro podporu vodní dopravy na Labi.

Jaký je váš názor na prolomení těžebních limitů?

Tohle je velmi těžká otázka. Aktivně sleduji debaty na toto téma, všechna pro i proti, a přesto nedokáži jednoznačně říci, zda ano či ne. Jezdím do těchto míst, další změnu krajiny a zánik obydlených lokalit si nechci ani představovat. Všechna proti plně chápu. Pak poslouchám všechny ty argumenty pro, chvílemi jim rozumím, pak se cítím manipulovaná.

Nedávno jste se sešla s hejtmanem, s nímž jste mimo projednali varianty napojení statutárního města Děčín k dálnici D8. Můžete být konkrétnější?

Hovořili jsme o nutnosti konečného rozhodnutí, kterou variantu město bude preferovat. V současné době chceme zadat porovnávací studii tří variant. Jedná se o Zelenou, Ústeckou a upravenou Chrochvickou variantu. Rezolutně jsme odmítli variantu vedoucí skálou Pastýřské stěny.

Děčín je třetím městem v kraji, kde se nejlépe podniká. Co podle vás stojí za tímto úspěchem, a co je podle vás třeba udělat proto, abyste skončili ještě lépe?

Samozřejmě nás těší, že jsme se umístili na třetím místě v kraji. Město nemá moc konkrétních možností, jak místní podnikatele přímo podpořit. Přesto se o to snažíme. Věřím, že díky propracovanému systému zadávání veřejných zakázek, se místní podnikatelé mají možnost včas dozvědět o zakázkách zadávaných městem a jeho organizacemi. Hodnotitelé ocenili propracovanost webových stránek ve vztahu k podnikatelům, nízký koeficient pro daň z nemovitosti a nejširší nabídku služeb turistického informačního centra. Jako nejnižší v kraji máme poplatek za prodejní stánek a ze vstupného. 

Kateřina Synková

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš